YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Obama'yla görüştü
Başbakan Erdoğan, Amerikan Başkanı Obama ile Libya başta olmak üzere bölgesel konular hakkında telefonda görüştü.
Erdoğan Obama'yla görüştü
25 Şubat 2011 / 18:32 Güncelleme: 25 Şubat 2011 / 19:18

ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası toplumun Libya'daki gelişmelere hızlı yanıt vermesi için uygun ve etkili yolları görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın, Başbakan Erdoğan'ı, ABD'nin uluslararası müttefikleri ve partnerleri ile Libya'daki durumla ilgili olarak, gelişmelere yanıt vermeye yönelik acil çabaların koordinasyonu ve Libya yönetiminin eylemlerinin uygun biçimde hesabını vermesinin sağlanması çerçevesinde yapılan istişarelerin devamı kapsamında telefonda görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, iki liderin Libya hükümetinin kendi halkına karşı kullandığı, kabul edilemez şiddetten ciddi kaygı duyduğunu belirttiği ifade edilen açıklamada, Obama ve Erdoğan'ın uluslararası toplumun bu duruma hızlı yanıt vermesi için uygun ve etkili yolları görüştükleri kaydedildi.

Açıklamada, iki liderin barışçıl toplanma, ifade özgürlüğü ve kendi kaderini tayin etme hakkı da dahil olmak üzere Libya halkının evrensel haklarına güçlü desteklerini bildirdikleri belirtilerek, Obama ve Erdoğan'ın, iki ülkenin üzerinde düşündüğü, Libya hükümetinin eylemleri hakkında sorumlu tutulması ve Libya'daki iki ülke vatandaşlarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik bir seçenekleri konuştukları ifade edildi.

İki liderin Libya halkına insani destek sağlanmasının öneminde de mutabık kaldığı vurgulanan açıklamada, "İki lider, gelişme gösteren bu konu üzerinde yakın temas kurmaya devam etme kararı aldı" denildi.

Açıklamada, Obama ve Erdoğan'ın, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Pazartesi günü Cenova'daki BM İnsan Hakları Konseyi'nde istişarelerde bulunacak olmasına da önem verdiği bildirildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler