YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Obama görüşmesinden neler çıktı?
"Her iki ülkenin refahını geliştirecek ilişkiler kuracağız"
Erdoğan, Obama görüşmesinden neler çıktı?
06 Nisan 2009 / 18:05 Güncelleme: 06 Nisan 2009 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki görüşme sona erdi. Başbakanlık Merkez Bina'daki görüşme yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından iki lider ortan basın açıklaması yaptı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile ABD arasında teröre karşı ortak mücadelenin bundan sonra da aynı kararlılık, aynı dayanışma içerisinde devam edeceğine olan inancını ifade etti.


ABD Başkanı Barack Obama da Başbakan Erdoğan'ı Londra'da yapılan G-20 Zirvesi'nde tanıma fırsatı bulduğunu ifade ederek, ''Liderliğinden çok etkilenmiştim'' dedi.


Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, Başbakınlık Merkez Bina'daki görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan'ın makam odasında birer açıklama yaptı.


İlk sözü alan Başbakan Erdoğan, Obama'nın, Ankara'daki yoğun programının ardından İstanbul'a geçeceğini ifade ederek, ''dolu dolu bir programı gerçekleştirmiş oluyoruz. Aramızda, stratejik bir ortaklığımızın gereği olarak, özellikle ikili münasebetlerimizi gözden geçirme fırsatı bulduk'' dedi.


Erdoğan, şöyle konuştu:


''Bölgesel konuları değerlendirme imkanımız oldu, Afganistan, Irak, Orta Doğu gibi. Ve tüm bunları görüşmenin yanında geleceğe yönelik, enerjiye yönelik, enerji konusu üzerinde de durduk.


NATO'daki son gelişmeleri değerlendirme fırsatı da bulduk. İnanıyorum ki teröre karşı ortak mücadelemiz bundan sonra da aynı kararlılık, aynı dayanışma içerisinde devam edecek. Ben kendilerinin özellikle ülkemize göstermiş oldukları bu sıcak ilgi sebebiyle çok çok teşekkür ediyorum.''


OBAMA'NIN KONUŞMASI


ABD Başkanı Barack Obama, konuşmasına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Türk Hükümeti'ne ''olağanüstü konukveserlik'' için ''teşekkür'' ederek başladı.


Başbakan Erdoğan'ı geçen hafta Londra'da yapılan G-20 Zirvesi'nde yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirten Obama, şöyle devam etti:


''Liderliğinden çok etkilenmiştim. Ve konuşmamızın, görüşmemizin çok mükemmel bir özetini verdi. Daha da çok etkilendim. Konuşmamda ziyaretim boyunca söylediğim şeyi tekrarlamak istiyorum; Türkiye'nin ABD'nin kritik stratejik bir ortağı olduğunu düşünüyorum. Sadece terörle mücadelede değil...


Her iki ülkenin, inanıyorum ki bölgenin ve tüm dünyanın refahına yol açacak ekonomik kültürel ve siyasi bağlarını geliştirmekle de ilişkilerimizin böyle olduğunu düşünüyorum.


Türkiye ile ortaklığımızın ve bunun sonucundaki çalışmalarımızı heyecanla bekliyorum. Sayın Başbakan'ın ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın da bu süreçte çok iyi bir ortak olacağına eminim.''


Erdoğan-Obama görüşmesinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey da bulundu.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler