YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan- Obama görüşmesi
Beyaz Saray, Obama-Erdoğan görüşmesine dair yazılı açıklama yayımladı...
Erdoğan- Obama görüşmesi
21 Haziran 2011 / 07:11 Güncelleme: 21 Haziran 2011 / 07:13

ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptıkları telefon görüşmesinde, "Suriye hükümetinin şiddet kullanımına derhal son vermesi ve Suriye halkının demokratik arzularına saygı gösteren anlamlı reformları süratle hayata geçirmesi gerektiği yönünde mutabık kaldıkları" bildirildi.

"Obama'nın, iki liderin bölgesel gelişmelerle ilgili istişarelerinin devamı çerçevesinde Başbakan Erdoğan'ı aradığı" belirtilen açıklamada, "İki lider, Suriye hükümetinin şiddet kullanımına derhal son vermesi ve Suriye halkının demokratik arzularına saygı gösteren anlamlı reformları derhal hayata geçirmesi gerektiği yönünde görüş birliğine vardı" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Obama ve Erdoğan'ın ayrıca, Libya'da halkın iradesini yansıtacak yeni bir hükümete geçiş yapılması amacıyla Libya lideri Muammer Kaddafi'ye yönelik uluslararası baskının sürdürülmesinin önem taşıdığı noktasında ortak görüş dile getirdikleri" kaydedildi.

Beyaz Saray açıklamasında, "Obama ve Erdoğan'ın son olarak, Ortadoğu barış sürecinde bölgesel barış ve istikrarı sağlayacak kapsamlı bir çözüme varılmasının önemine dair aynı görüşü paylaştıkları" bildirildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler