YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: O gece MİT Müsteşarı'na ulaşamadım!
Erdoğan: O gece MİT Müsteşarı'na ulaşamadım!
22 Temmuz 2016 07:06
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni bir darbe girişimi mümkün ama kolay olmaz. Haberi aldığımda MİT Müsteşarını aradım ama ulaşamadım" dedi.

Reuters'e konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni bir darbe girişimi mümkün ama kolay olmaz. Haberi aldığımda MİT Müsteşarını aradım ama ulaşamadım. Olaylar sırasında Başbakanımıza güçlükle ulaştım. Vatandaşlarımı sokağa davet ettim ve tepkiyi takip etim." dedi.

İşte Erdoğan'ın o açıklamaları:

MİT VE G.KURMAY'A ULAŞAMADIM

Marmaris'te ailemle beraberdik. Saat 4-4,5 civarında eniştemden bir telefon aldım. Eniştem, 'İstanbul'da bazı sıkıntılar var. Beylerbeyi Sarayı'nın orada askerler tarafından yollar kesiliyor, köprüye geçit verilmiyor' dedi.

Haberi alınca doğrusu inanmadım da. Hemen MİT Müsteşarı'nı aradım ulaşamadım, Genelkurmay Başkanı'nı aradım ulaşamadım. Çünkü telefonlara cevap veremiyorlardı.

Saat 8'de bulunduğumuz yerde değerlendirme yaptık. TV'lere açıklama yapıp halkımı meydanlara davet ettim. Halkımın ülke genelindeki tepkisini izledim. İnsanlara meydanlara iniyor ve bunu görünce Marmaris'te durmanın gereksizliğini anladım.

İSTİHBARAT ZAAFI

İstihbarat teşkilatları her şeye dört dörtlük sahip değildir. Bu olayda da istihbarat zayıflığının olduğu besbellidir. Bunu gizlemenin anlamı yok. Ben bunu MİT Başkanı'na da söyledim. Ben bunu eniştemden duyduğum an'a kadar ben bunu duymadım.

Tabi bu bir sıkıntı mı değil mi sıkıntı. Kaldı ki ben buna artık kalkışma demiyorum. Bu bir silahlı darbe girişimidir. Bu 24 saatlik durum değildir. Bunu muhakkak gerisi vardır. Şimdi tabi bütün bunlardan ders alınarak atılacak adımların planlamasını yaptık.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler