YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Musevi vatandaşların Roş Aşana Bayramı'nı kutladı
Erdoğan, Musevi vatandaşların Roş Aşana Bayramı'nı kutladı
03 Ekim 2016 13:03
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musevi vatandaşların Roş Aşana Bayramı'nı kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yayımladığı mesajda, İbrani takvimine göre yılbaşını simgeleyen Roş Aşana'nın, Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biri olduğunu belirtti.

Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Roş Aşana vesilesiyle, Musevi vatandaşlarımızı kutluyorum. Toplumsal, kültürel, siyasal ve beşeri yapımızdaki çeşitliliği zenginlik olarak gören bir geleneğin temsilcileri olarak bizler, vatandaşlarımızın din, dil, ırk, etkin köken ve inanç ayrımına maruz kalmaksızın, hep birlikte barış ve huzur içinde yaşamaya devam etmelerine büyük özen gösteriyoruz.

Tüm vatandaşlarımızın kendi kültür, din ve geleneklerini özgürce yaşayabilmelerinin, en temel haklardan biri olduğuna inanıyoruz. Yüzyıllardır benimsediğimiz ve gelecek nesillere aktarma hususunda kararlılığımızı her vesileyle vurguladığımız bu anlayış, birlik ve beraberliğimizin de teminatıdır. Roş Aşana münasebetiyle, başta vatandaşlarımız olmak üzere tüm Musevilere esenlikler diliyorum."

ROŞ AŞANA NEDİR?

Roş aşana “yılbaşı”, Yahudi takvimine göre yılbaşıdır. Dünya’nın her yerindeki Museviler tarafından bayram olarak kutlanır. İki gün süren bayram boyunca ailece yemek yeme ve ballı elma veya elma reçeli yeme adetleri vardır. Sinagog’da bayram'ın ikinci sabahı, senenin iyi geçmesini dilemenin sembolü olarak koç boynuzundan yapılan isimli çalgı çalınır. Roş Aşana'nın kutlandığı gün boyunca Yahudilerin haftalık tatil günü olan Şabat günü yani cumartesi günü olan yasaklar geçerlidir.


AA

AA iyi halt işliyor
 // Ömer
Müslüman katili kişilere ait hurafeler ile dolu bir yaşamı her yıl neden gözümüze batıra batıra tekrarlıyorsunuz ki? ne yiyi içtikleri değil Katlettikleri, işgal ettikleri Müslüman ve Vatanları bizi ilgilendiriyor. Ta i.cem zamanında milyonlarca lira verilerek yaptığınız musevilik propağandasını unuttuk zanetmeyin. THY dururken EL-AL havayolları reklamı nereden icap etti?...
03 Ekim 2016 Pazartesi 16:25
bayramda Müslüman katleden teröristler
 // Ömer
Gereksiz bir YARANMA ... ! Feto denilen münafık'ı alimlik üzerinden bakarken Haleva denilen şahsa nereden bakıyoruz acaba? ...
03 Ekim 2016 Pazartesi 16:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler