YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Milli içkimiz ayrandır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeşilay tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu'na katıldı.
Erdoğan: Milli içkimiz ayrandır
26 Nisan 2013 / 16:23 Güncelleme: 26 Nisan 2013 / 16:25

Yeşilay'ın Global Alkol Politikaları sempozyumunda konuşan Başbakan Erdoğan, alkol teşvikini eleştirdi. Erdoğan, "Men-i Müskirat Kanunu Gazi Meclis’in çıkardığı ilk beş kanundan biriydi. TBMM’nin toplanmasından 5, yürütme organı oluşturmasından 3 gün sonra Trabzon mebusu Ali şükrü Bey ülkede içki üretilmesinin ve tüketilmesinin yasaklanması için bir kanun teklifi vermiştir. Ali Şükrü Bey’in bu teklifi son derece ehemmiyetli bir teklif olarak görülmüş ve ilgili mercilere havale edilmiştir. 6 maddeden ibaret olan içki yasağı teklifi meclise sunulduktan sonra alkışlar ve bravo nidalarının eşliğinde kanunlaşmıştır. Ne var ki bu kanun uzun süre yürürlükte kalamadı. Tek parti iktidarının dayatmacı çağdaşlaşma zihniyeti yüzünden söz konusu kanun tamamen yürürlükten kaldırıldı.

"Bizim milli içkimiz ayrandır"

Tek parti döneminde alkol teşviki o kadar abartılı bir propagandaya dönüşmüştür ki lokantalara alkolün ne kadar yararlı olduğuna dair afişler asılmıştır. Bira milli içki olarak halka sunulmuştur. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır.Atatürk orman Çiftliğinde çocuklara adeta süt gibi alkollü içki içirildiğine dair fotoğraflar var. Şunu çok iyi anlamalıyız. Topluma hiç yararı olmayan, tersine zararı olan alkol kullanımının yaşam tarzı olarak savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Alkol, sağlığın bozulmasına ve erken ölümün 3 nedeninden biridir" dedi.

İHA

Etiketler: , ,
16:30
 // Şalgam
Bence en güzeli şalgam. Bir de böğürtlen şerbeti varki bağımlılık yapar. İçtikçe içesim gelir. Kendim yapıp, kendim içiyorum, niye satayımki?...
26 Nisan 2013 16:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler