YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan MHP'yle görüşecek mi?
"Ahmet Türk'le genel başkan olarak görüşeceğim"
Erdoğan MHP'yle görüşecek mi?
04 Ağustos 2009 / 15:09 Güncelleme: 04 Ağustos 2009 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, '''Ben DTP'yi PKK ile aynı kefede değerlendirmiyorum, değerlendirmek istemiyorum'' dedi.
        


Erdoğan, TBMM'ye gelişinde kuliste gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile ''AK Parti genel başkanı sıfatıyla'' görüşeceğinin anımsatılması üzerine şunları söyledi:
        


''Genel başkan olarak, genel başkanlık odamda, genel başkanla görüşeceğim. Ve aynı zamanda grup başkanı sıfatıyla görüşmemi burada yapacağım... Ve bizim bu tür görüşmeler yapmam, İçişleri Bakanımın koordinesinde yapılan yürüyen çalışmayla alakalı bir görüşme değil, o ayrı bir konu... O konuda ise zaten içişleri bakanım gerekli çalışmaları yapıyor. Nitekim bu görüşme, İçişleri Bakanımı da davet ettim. Olur ki onunla ilgili de gündeme bazı şeyler gelirse  bunların onların notu da arada alınır diye...''
        


Erdoğan, bir gazetecinin ''MHP ile bir görüşme olup olmayacağı'' yönündeki sorusu üzerine şunları kaydetti:
        


''Bu konuyla ilgili MHP kapıları kapattı. MHP böyle bir görüşmeye gerek görmediği gibi, bu başlatılan çalışmayı 'vatana ihanet' olarak vasıflandırıyor.
Şimdi olaya böyle yaklaşan bir anlayışla, bir zihniyetle... Bu kadar kabaca, daha
ne olduğunu bilmeden, içinden ne çıkacak onu bilmeden, böyle bir yaklaşım içinde olanlarla neyi görüşeceksiniz.''
        


Diğer partilerle görüşüp görüşmeyecekleri sorusuna ise Erdoğan, ''İçişleri bakanımız, kapıyı kapatmazlarsa hepsiyle de görüşecek'' karşılığını verdi.
        


Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ''DTP ile görüşme gündeme daha önce de gelmişti ama siz randevu vermemeyi tercih etmiştiniz. Bu süreçte neden...''  sözleri üzerine şöyle konuştu:
        


''Bakın şimdi hedefleri hep saptırıyorsunuz. Buralarda dürüst olun, samimi olun. Ben o zaman da yine aynı şeyi söyledim. Daha ertesi gün hemen bu talep bize geldiğinin ertesi günü benim on tane şehidim oldu. On tane şehidimin olduğu gün de kalkıp da kalıpta böyle bir cevabı veremezdim.
        


Biz bu ülkede aynı zamanda siyaset yapıyoruz. Bizim de bazı taleplerimiz var. Bu taleplere karşı da parlamento içinde bulunan siyasi partinin de gerekli olumlu yaklaşımları göstermesi lazım. Ben DTP'yi PKK ile aynı kefede değerlendirmiyorum, değerlendirmek istemiyorum. Çünkü parlamentonun içinde olan bir siyasi parti olması hasebiyle... Eylemleri, fiilleri şu bu bunlar ayrı konular, bunları ayrı konuşuruz. Ama parlamentonun içinde olması sebebiyle olayı böyle değerlendirmek durumundayım.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler