YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Madrid'den uyardı
Başbakan, İspanyol işadamlarını ve turistleri Türkiye'ye davet etti
Erdoğan Madrid'den uyardı
22 Şubat 2010 / 14:01 Güncelleme: 22 Şubat 2010 / 16:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Medeniyetler İttifakı girişimi ile İspanya'da Ortaçağ'da görülen 'bir arada yaşama' tecrübesini yeniden canlandırmak istediklerini söyledi.

İspanya'nın başkenti Madrid'de Yeni Ekonomik Forumu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, harita üzerinde birbirine uzak görülen iki ülke arasındaki tarihten gelen sarsılmaz dostluğa dikkat çekti. Erdoğan, başta Akdeniz olmak üzere iki ülkeyi yakınlaştıran özellikleri sıraladı. Erdoğan, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'ndan kaynaklanan yoğun gündemine rağmen İspanya'nın sadece Türkiye ile ikili bir zirve yapmasının da anlamlı olduğunu vurguladı.

İspanya'da Ortaçağ'da ortaya çıkan 'bir arada yaşama' tecrübesinin farklı din, dil, kültür ve medeniyetlerin barışçıl ve yapıcı bir rekabet ortamında yaşayabileceğini gösterdiğini dile getirdi. Erdoğan, "1492 yılında acı bir şekilde sona eren bu tecrübe bir nostalji olarak kalmamalıdır. Zira bugün bir arada yaşama ahlakına ve kültürüne her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var." diye konuştu. Erdoğan İspanya ile Türkiye'nin başlattığı Medeniyetler İttifakı girişiminin bu ideali hayata geçirmeyi hedeflediğini kaydetti. Erdoğan, farklı kültür ve medeniyetlerin çatışma zorunda olmadığını, aksine dostluk ve uyum içinde birlikte çalışmalarının hem mümkün hem sürdürülebilir olduğunu, bu girişime verilen desteğin ispatladığını söyledi.

Erdoğan, fikir ve sanat özgürlüğü gibi bahaneler arkasına sığınılarak yapılan açıklama ve icraatlara da dikkat çekti. Erdoğan, "Nereden gelirse gelsin, sağlam bir duruş sergilenmesini son derece önemli buluyorum." dedi. Adalet duygusunun zedelenmemesini isteyen Erdoğan, "Dünya genelinde kendisini ihmal edilmiş hisseden yürekleri hep birlikte kazanmak zorundayız." diye konuştu.

İSPNYOL İŞADAMLARINI TÜRKİYE'YE DAVET ETTİ 

İspanya ile ticaret hacmini 2002 yılından 2008'e kadar 3-4 kat civarında artırdıklarını vurgulayan Erdoğan, krize rağmen derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin kredi notunu da artırdığını hatırlattı. Başbakan Erdoğan, İspanyol işadamlarını ve turistleri de Türkiye'ye davet etti.

Başbakan Erdoğan, öncü sinyaller vererek gelen küresel krizin sürpriz olmadığını dile getirerek, "Başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş Batı ülkesinde sınırsız tüketim ve sınırsız kazanma hırsı, krizi tetikleyen esas nedenler arasında yer alıyor." dedi. Yoksullarla zenginler arasındaki makasın açıldığını ifade eden Erdoğan, açlık sınırında yaşam mücadelesi veren milyarlarca insanın televizyonlarda gelişmiş ülkelerin sahip olduğu lüksü izlediğini dile getirdi. Erdoğan, bu durumun umutsuzluk ve karamsarlığı artırması nedeniyle yasadışı göç, suç ve teröre yol açtığı uyarısını yaptı.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler