YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Ladin ayrı PKK ayrı
Bakü ziyareti dönüşü düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, 'Ladin'in yakalanmasıyla PKK ile mücadele konularının kendi şartları içinde farklılık arz ettiğini' söyledi.
Erdoğan: Ladin ayrı PKK ayrı
16 Ekim 2012 / 21:22 Güncelleme: 16 Ekim 2012 / 21:27

Erdoğan,  ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone'nin açıklamalarına da değindi.

Ricciardone, bugün gazetelerin Ankara temsilcilerine verdiği röportajda terörle mücadele için Türkiye'ye Bin Ladin'in yakalanmasında kullanılan 'çoklu disiplinli yaklaşım'ı önerdiklerini söylemişti.

ABD'nin Bin Ladin ile ilgili uygulamasının kendi şartları içinde değerlendirilebileceğini söyleyen Erdoğan, "Bizim bölgede terörle mücadelemizin de kendi şartları içinde değerlendirilmesi farklılık arz eder" diye konuştu.

Erdoğan şunları dile getirdi:

''Açıklama metnini arkadaşlarımdan aldım. Büyükelçi Ricciardone'nin yapmış olduğu açıklamadan hareketle özellikle bizim Sayın Bush döneminde bölücü terör örgütüne yönelik istihbarat paylaşımında biliyorsunuz anlık paylaşıma geçiş kararımız var. Ondan önce bir anlık paylaşım söz konusu değildi.

Öyle istihbarat paylaşımı olurdu ki bir ay sürer, iki ay sürerdi. Fakat o görüşmemizde o zaman açıklamamızda bu anlık istihbarata geçiyoruz, bundan böyle anında ilgili birimler Türkiye'deki karşıtlarına bu istihbaratı geçecekler talimatını o zaman Amerika verdi. Hatta insansız hava aracı noktasında da birken onu ikiye çıkarma noktasında adım atıldı. O günden bugüne bu anlık istihbaratı daha da ileri taşımanın gayreti içine girildi.

Şu anda bu süreç de işliyor. Fakat kendilerinin Bin Ladin ile ilgili uygulaması kendi şartları içinde değerlendirilir. Birisi bir şehirde oluyor. Birisi bir dağın mağaralarında, biliyorsunuz bu mağaralar 100-150 metre derinliğinde. Bizim bölgede terörle mücadelemizin de kendi şartları içinde değerlendirilmesi farklılık arz eder.

Burada hatırlarsanız bizim üçlü mekanizma diye oluşturduğumuz bir mekanizma vardı. Bu mekanizma ile atılan adımlar var. Ama bu adımlarda da bizler henüz beklenen neticeyi alamadık.

Fakat Amerikalı yetkililerle bu konuda bu üçlü mekanizma çerçevesi içinde neler yapılacağı konusu görüşülür. Biz tabii şunu biliyoruz, şuna inanıyoruz: Bu konuda bizim de ilgili birimlerimiz çalışmalarını yapıyorlar. Müşterek çalışma yapabileceğimiz tüm birimlerle, tüm ülkelerle de bu bilgi paylaşımını sürekli devam ettiriyorlar.''

'ŞEHİT AİLELERİ MÜSTERİH OLSUNLAR'

Erdoğan, Afyonkarahisar'daki mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit olan askerlerin ölüm nedenlerinin ''doğal afet'' olarak belirtildiği iddialarına ilişkin ise, ''Burada da zannediyorum bir yanlış anlaşılma söz konusu olabilir. Dolayısıyla biz bunu görüşür gereğini de yaparız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Bütün şehit aileleri de burada müsterih olsun'' dedi.

Konuyu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'den öğrenmesi, Özel'i dinlemesi gerektiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Fakat bizim çıkarmış olduğumuz yasa aslında bu şehitlerimizi de kapsayan bir yasadır. Yani biz bırakın oradaki görevi esnasında böyle bir olayla karşı karşıya kalmayı, yolda bir trafik kazasında dahi bir askerimiz şehit olsa bunları bu kapsam içine alacağız diye bunların hepsini konuştuk, görüştük. Burada da zannediyorum bir yanlış anlaşılma söz konusu olabilir. Dolayısıyla biz bunu görüşür gereğini de yaparız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Bütün şehit aileleri de burada müsterih olsun.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler