YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan konuştu, Hollanda hükümeti sallanıyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel saldırganlarından birini Türkiye'nin iki kez sınırdışı ettiğini açıklaması Hollanda hükümetinde deprem oluşturdu. Hollanda Başbakanı istifa etmek zorunda kalabilir!
Erdoğan konuştu, Hollanda hükümeti sallanıyor!
24 Mart 2016 / 17:48 Güncelleme: 24 Mart 2016 / 17:58

Türkiye'nin, Brüksel saldırganlarından birini geçen yıl iki kez sınır dışı ettiğini ve saldırganın isteği ile Hollanda'ya gönderdiğini açıklaması, Lahey yönetimini zor durumda bıraktı.

Muhalefet partileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı açıklama üzerinden hükümeti topa tutuyor.

Hollanda'da hükümete en sert tepki ise Türkiye ve İslam karşıtı politikalarıyla bilinen ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) lideri Geert Wilders'den geldi.

Şu anda Hollanda'da en büyük parti olan PVV'nin lideri, Erdoğan'ın dünkü açıklamasını Twitter üzerinden paylaşıp "Eğer bu doğruysa o zaman Rutte istifa etmeli" görüşünü dile getirdi.

Öte yandan, Erdoğan'ın açıklamaları sonrası Belçika'dan istifa haberleri geldi. Bugün önce İçişleri Bakanı Jan Jambon, ardından Adalet Bakanı Koen Geens Başbakan Charles Michel'e istifasını sundu. Michel, iki bakanın talebini de reddetti.

SORU İŞARETLERİ VAR

Hollanda Televizyonu'nun politika muhabiri Ron Fresen'e göre, Brahim el Bakraoui'nin Hollanda'ya iadesi konusu hala soru işaretleri ile dolu. Türkiye ile hangi bilgilerin değişildiği, zanlı ile ilgili ne gibi uyarılar yapıldığı gibi sorularında yanıtlanmasını gerek.

Fresen, Belçika'nın kısa sürede saldırgan konusunda Hollanda'yı işaret etmesinin ve Lahey'in araştırma için zamana ihtiyaç duymasının da dikkat çekici olduğunu vurguluyor. Erdoğan'ın açıklamaları konusundaki görüşü de net:

"Eğer bu doğruysa Brüksel ile Lahey arasında siyasi gerginlik olacaktır."

ERDOĞAN'IN MESAJI: BECERİKSİZSİNİZ

Hollanda Televizyonu'nun Türkiye muhabiri Luke Waagmeester'e göre de Erdoğan açıklamalarıyla topu Avrupa'ya geri attı.

Waagmeester, Avrupa'nın uzun süredir Türkiye'yi "cihatçılarla yeterince mücadele etmemekle" suçladığını anımsattı. Ankara'nın ise "Bunlar sizin teröristiniz. Eğer siz dikkatli olursanız biz kimseye engel olmak zorunda kalmayız" açıklamasına işaret etti.

Hollandalı gazeteciye göre Erdoğan, Avrupa'nın uyarısını kibar bir dille geri çevirerek, "Biz zanlıyı geri verdik ama siz bir şey yapmadınız. Beceriksiz olan sizsiniz, ben değil" mesajı verdi.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı, Türkiye'de yakalanan cihatçıların iadesi ile ilgili bir soru önergesi üzerine, Ankara ile aralarında bu konuda özel bir anlaşma olmadığını açıklamıştı.

 // hakkı
Şimdi öpün ağanızın elini, sizi gidi acemi uşaklar....
25 Mart 2016 00:23
 // Rasim DUMAN
Cumhurbaskanimiz bu aciklamayi yapmakla son derece isabetli bir is yapti ve onlari kendi silahlari ile vurdu. Avrupa simdi tam olarak "curm-u meshut" ( sucustu ) halinde yakalandi. Bundan sonra yapacaklari butun aciklamalar, "zirva"dan ote bir mana tasimayacaktir....
24 Mart 2016 18:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler