YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan kılık kıyafetle ilgili ne dedi?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, okullarda kıyafet serbestliğini sağlayan değişiklik, AB Türkiye ilişkileri ve Suriye olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Erdoğan kılık kıyafetle ilgili ne dedi?
27 Kasım 2012 / 18:44 Güncelleme: 27 Kasım 2012 / 18:50

Başbakan Erdoğan ile İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Türkiye'nin talep ettiği Patriot füzeleriyle ilgili gelinen nokta ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti sırasında ne gibi mesajlar vereceğinin sorulması üzerine, ''Daha öncede ifade ettiğimiz gibi, ülkemizin güneyindeki bu gelişmeler karşısında, NATO ile müzakere edilerek, atılan bu adım neticesinde şu anda NATO'dan görevlendirilen heyetler ülkemize gelmiş ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizden de görevlendirilen arkadaşlarımızla bölgede çalışmalarını sürdürüyorlar ve bu bölgedeki çalışmalar neticesinde de konuşlandırmaların nerelerde olacağını, bunu belirleyecek ve adımlarını da ona göre atacaklardır'' dedi.

Okullarda kıyafet serbestliğini sağlayan değişikliğe ilişkin bir soru üzerine de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

''Siyasette bir gerçek vardır. Attığınız her adımın beğenenleri olur, beğenmeyenleri olur. Yüzde 100 herkes beğenecek diye bir şey yok. Eğer böyle bir adımı atmaya yürütme kendini görevli hissediyorsa, demek ki bir yerde bir sıkıntı var. Bir sıkıntı olduğu içindir ki bu adım atılıyor. 'Bugüne kadar böyle bir şey yok' diye bir yaklaşım tarzı yanlıştır. Ülkemizde yıllarca tek tip giyim tarzı hep eleştiri konusu olmuştur. Hatta hatta bunun komünist ülkelerde bile 90'lı yıllarda kaldırıldığını ama demokrasinin egemen olduğu bu ülkelerde hala bu tek tipçiliğin yürümesinin yanlış olduğunu, bırakalım herkes nasıl arzu ediyorsa, gücü neye yetiyorsa onu alsın, onu evladına giydirsin ve bu şekilde bu tür adımlar atılsın. Bunlar hepsi bir talebin neticesinde atılan adımlardır. Ben bu adımın da 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulacağını buradan hatırlatmak istiyorum ve yapılan bu iş tabii bütün kamuoyu araştırmalarına dayalı olarak da bizim attığımız bir adımdır. Hayırlı olacağına inanıyorum. Şimdiden de bütün yavrularımıza hayırlı olsun diyorum.''


-Filistin'in BM'ye başvurusu-


Filistin'in Birleşmiş Milletler'e (BM) ''üye olmayan gözlemci devlet'' başvurusuyla ilgili bir soru üzerine de Erdoğan, Türkiye'nin bu konudaki kararının çok açık ve net olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Biz tabii ki Filistin'e on yıllardır ertelenen bu kararın 'evet' çıkması noktasında kararlıyız ve bu hususta da Filistin'le beraber çalışmalarımızı, dünyanın her yanında kendileriyle beraber veriyoruz, çünkü bu bizim ilkesel olarak bir kararımızdır. Mazlumlarım yanında olma bizim kararımızdır, bunu sürdürdük, sürdürüyoruz'' dedi.

Filistin'in UNESCO'ya üye olmasıyla ilgili olarak da Başbakan Erdoğan, ''Batılı ülkelerin Filistin'in UNESCO'ya üye olması noktasında vermiş olduğu desteği, özellikle AB üyesi ülkelerin burada da aynı şekilde vermeleri bizim gerçekten beklentimizdir ve bu konuda da bizler İspanya'dan da gerekli desteğin geleceğine inanıyoruz ve bunu da bekliyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.


-''Ne yazık ki 50 bin can kaybı var. Bunun izahı mümkün değil''-


Erdoğan, Suriye ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de şunları kaydetti:

''Suriye sınırında NATO'nun attığı ve atacağı adıma ilişkin İspanya'nın verdiği desteğe de burada ayrıca teşekkür ediyorum. Bu biliyorsunuz, NATO için zaten bağlayıcı bir adımdır. NATO'nun herhangi bir üye ülkesine, herhangi bir yerden saldırı olması halinde, saldırı olan o üye ülkenin bütün o sınırları içerisindeki mahal aynen NATO'nun toprakları gibidir ve NATO bunu savunma kararını, talep olması halinde alır. Burada da yapılan şu anda budur ve bunun adımını NATO atmaktadır. Şuana kadar biz, Suriye'den bizim topraklarımıza sığınan dostlarımıza, çünkü bizim Suriye halkıyla bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz Suriye'deki rejimledir. Bizim şu ana kadar yaptığımız harcama 400 milyon doları aşmıştır. Ama biz 'açık kapı politikasıyla' buna yine devam ediyoruz, devam edeceğiz. Bu desteğimizi, lojistik desteğimizi kendilerine vereceğiz. Zaten sınır illerimizdeki hastanelerimizde, gerekli tedaviler hepsi yapılıyor ama ne yazık ki 50 bin can kaybı var. Bunun izahı mümkün değil.''

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın siyaseti bırakma kararını da değerlendiren Erdoğan, ''Kendisi için, tüm Ortadoğu için hayırlı olmasını dilerim'' dedi.

aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler