YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na neden görev vermediğini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda konuştu. Gündemi değerlendiren Erdoğan muhalefete neden görev vermediğini açıkladı. Erdoğan, "Şahsıma hakaret edene mi görev verecektim?" dedi.
Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na neden görev vermediğini açıkladı
26 Ağustos 2015 / 13:48 Güncelleme: 26 Ağustos 2015 / 15:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefete hükümet kurma yetkisini neden vermediğini açıkladı.  Erdoğan; "Yeni bir görevlendirmeye ihtiyaç duymadım. Beştepe'de makamıma her türlü hakareti yapanlara nasıl görev verecektim?"  şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından önemli satır araları:

Aldığım karar anayasal bir mecburiyettir

" Türkiye tarihinin en kritik dönemlerinden birini yaşıyor. Ortadoğu'da çatışma sürüyor. Bölücü terör örgütüne karşı güvenlik güçlerimiz etkili bir mücadele gösteriyor. Koalisyon kurulamadığı için tüm yolların denenmesiyle olumsuz sonuç çıkmıştır. Anayasaya dayanarak hükümeti kurma görevi verdim. Aldığım karar anayasal  bir mecburiyettir." 

Bana hakaret edenlere mi görev verecektim?

" Yeni bir görevlendirmeye ihtiyaç duymadım. Beştepe'de makamıma her türlü hakareti yapanlara nasıl görev verecektim? Bizim kaybedecek zamanımız yok. Anayasa'da belirtilen 45 günlük süre bitince seçimlerini yenilenmesi sürecini başlattım."

Önce aynaya baksınlar

"Bana hala milletin iradesini tanımıyor yakıştırması yapanlar var. Bana o yakıştırmaya yapanlar önce aynaya baksınlar. Ben bu makama milletimin iradesi ile geldim. Yine eskiye dönüş isteği var. Biliyorlar ki millete gittikleri zaman kendi istekleri tecelli etmeyecek."

Tek işleri benle uğraşmak

"Her şeyden önce şunun bilinmesi lazım, Cumhurbaşkanı makamının görev alanı bellidir. Neyse bu görev alanı, ben o görev alanı içerisinde hareket ederim. Başbakanın da görev alanı bellidir. O da o görev alanı içerisinde hareket etmektedir, hareket eder. Bu süreçle ilgili şahsıma yöneltilen eleştirilerin hiçbiri de doğruyu yansıtmıyor. Ülkenin sorunlarının çözümü için milletin önüne doğru ve ikna edici çözümler koyamayanlar, yani gerçek manada siyaset yapamayanlar şahsımı hedef alarak, sorumluluktan kaçmaya çalışıyorlar. Varsa yoksa Erdoğan aşağı, Erdoğan yukarı. Seçime ben girmeyeceğim ki. İşte buna fırsat vermemek için tekrar inanıyorum ki önümüzdeki 1 Kasım, istikrar mı, istikrarsızlık mı  Bunun seçimi olacaktır."

Şark kurnazlığı yapmaya çalışıyorlar

"Seçimlerin yenilenmesinin faturasını şahsıma çıkartanlar, kendi kabahatlerini gizlemenin peşindedirler. Bir kez daha söylüyorum, Meclis'te güvenoyu alacak çoğunluğa sahip bir hükümet kurulmuş da ben mi buna engel oldum  Zaten böyle bir yetkim, böyle bir imkanım da yok. Ama milletin desteğini alarak kavuşamadıkları imkanları, şark kurnazlığıyla elde etmeye çalışanlara da kusura bakmasınlar geçit vermedim, vermem."

Bunlar kandan besleniyor

"Biz ret ve inkar politikalarını ayaklarımızın altına aldık ama onlar bunu anlamadılar. Anlamamakta direndiler. Terör örgütü okullarımızı, camilerimizi, üniversitelerimizi yaktı, Bunlar kandan ölümden besleniyor. Diyarbakır'da aynı oyunu oynadılar. Suruç'ta aynı oyunu oynadılar. Sonra bunun faturasını utanmadan bize kesmeye çalıştılar."

"Lanetliyorum, kınıyorum"

"Teröristlere çiçek çocuk, terör örgütüne hobi derneği muamelesi yapan hiç kimse bizim ve milletimizin gözünde masum değildir. Kendi vatandaşlarının ayağına iğne batsa kıyameti kopartan batılı medya kuruluşlarının Türkiye'deki terör eylemlerini masum gösterme çabasını da huzurlarınızda kınıyorum, lanetliyorum."

Akıllarından şüphe ediyorum

"Benim bu ülkeyi bölmek istediğimi iddia ediyorlar. Açıkçası bunu düşünenlerin, buna katılanların akıl sağlığından şüphe ediyorum. Yurtiçinde ve yurtdışında bazı yayın organları hakkımda karalama kampanyası başlattılar. Beni en iyi milletim bilir..."

Silahı betona gömecekler

"Biz bir devletiz silah bizim güvenimizdir, teminatımızdır. PKK, terör örgütüdür. Silahlar sussun diyorlarsa onlar silahı sadece bırakmakla kalmayacak; betona gömecekler ya da bu ülkeyi terkedip gidecekler."

 

 // mustafa
yok edilen liderler sonrasında iflah olan ülke görülmedi....
26 Ağustos 2015 16:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler