YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Kendileri çalıp kendileri oynayacak
Ermenistan'da yarın gerçekleştirilecek anmaya ilişkin "Bir araya gelecekler, kendileri çalıp kendileri oynayacaklar" diyen Erdoğan, Obama'dan da 'soykırım' ifadesini duymak istemediğini belirtti
Erdoğan: Kendileri çalıp kendileri oynayacak
23 Nisan 2015 / 08:30 Güncelleme: 23 Nisan 2015 / 08:36

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan'da yapacağı konuşmada "Soykırım" ifadesini kullanmayacağı bilgisi için, "Ben Sayın Obama'dan böyle bir şeyi duymak istemem, zaten beklemiyorum" dedi. Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'la görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında şu mesajları verdi:

5g.jpg

Obama'dan beklemem: ("Obama, soykırım demeyecek. Nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna) Obama'dan zaten böyle bir şeyi gerçekten duymak istemem. Böyle bir şeyi de beklemiyorum. Türkiye'nin Amerika'nın nezdindeki yeri bellidir, bu olaylar karşısındaki tavrı bellidir. 6 yıllık başkanlığı süresince yaptığımız görüşmelerde yaklaşımımız bu işin siyasilere değil tarihçilere bırakılması olmuştur.

Ermenistan'la yakından uzaktan ilgisi olmayan, benim ülkemde yaşayan Ermenilerle uzaktan yakından ilişkisi olmayanların bunu kendi parlamentolarına taşıyanları her zaman kınadık. Şu anda AB arkamızdan değil çok çok gerimizden geliyor. En son arşivlerin açılması diyor. Ben 12 yıldır bu arşivlerin her an açılmasına hazır olduğunu söylüyorum. Biz bu noktada rahatız. Uluslararası kurumlar Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki durumda Azerbaycan'ın haklılığına yönelik karar verdiği halde Karabağ'daki sorunlar hala çözülemedi.

sayan.jpg

Kendileri çalıp kendileri oynayacak: 24'ünde de Ermenistan'da bir araya gelecekler, kendileri çalıp kendileri oynayacaklar. Konuşacaklar, Türkiye'ye hakaret edecekler. Biz de Çanakkale'de olacağız. Ama bizim gündemimizde Ermenistan yok. Biz yarın İstanbul'da dünya barışını konuşacağız. Bizim farkımız bu. Ermenistan güya onlara misilleme yapıyormuşuz gibi gidiyor. Bizim böyle bir endişemiz yok.di Arabistan'ın, Husilere ve Ali Salih destekçilerine yönelik hava harekatını sonlandırma kararından duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Başından beri desteklediğimiz bu harekat, askeri amaçlarına ulaşmış görünüyor. Yemen'de kalıcı istikrar ancak kalıcı siyasi çözümle mümkündür.

secim-001.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler