YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Kadın ve erkek insanın yarısıdır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kadın ve erkeğin her biri insanın yarısıdır. Kadını yok sayan erkek kendi yarısından da vazgeçmiştir" dedi.
Erdoğan: Kadın ve erkek insanın yarısıdır
08 Mart 2016 / 12:30 Güncelleme: 08 Mart 2016 / 13:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 21. Büyük Kurultayı'nda açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

KADIN VE ERKEĞİN HER BİRİ İNSANIN YARISIDIR

Kadınlarımıza yönelik her türlü ayrımcı tutuma karşı mücadele ediyoruz.Kur'an-ı Kerim'de de bir sure kadına ayrılmıştır. Kadın ve erkeğin her biri insanın yarısıdır. Kadını yok sayan erkek kendi yarısından da vazgeçmiştir.

KİMSE KADINLARIN İSTEKLERİNE KULAK TIKAYAMAZ

Kadınlar inayet değil, adalet bekliyor. Kadınlar kota değil, adil bir yarış talep ediyor. Kadınlar istismar edilmek değil, saygı görmek istiyor. Kimse kadınların bu isteklerine kulak tıkayamaz, sırtını dönemez. Biz bugüne kadar kadınlarımızın hak arayışlarında hep yanlarında olduk, cinsiyetleri sebebiyle istismar edilmelerine de daima karşı çıktık.

BENİM İÇİN KADIN HER ŞEYDEN ÖNCE ANNEDİR

Benim için kadın her şeyden önce annedir. Benim için kadın eşimdir. Ailelerin direklerine destek olan tüm kadınlara selamlarımı iletiyorum.

ŞEHİTLERİMİZİN AİLELERİ BİRER KAHRAMANDIR

En büyük saygıyı, en büyük selamı, en samimi anmayı hak edenler, şehitlerimizin anneleridir, eşleridir, çocuklarıdır. Onların evlatları, eşleri, babaları birer birer kahramandır. Bu ülkenin, bu milletin bekası için geride sevdiklerini bırakarak gözlerini kırpmadan büyük bir mücadeleye giden ve sonuçta da hayatlarını feda eden bu kahramanların hepsini de rahmetle, minnetle, hürmetle yad ediyorum.

TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN, TEK DEVLET...

Biz bu dört şey için varız. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu milleti parçalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bayrağımıza eş bayrak dikmeye çalışanlar bu ülkede yer bulamayacaktır. Bu vatan topraklarını bölmek isteyenler bu ülkede yer bulamayacak, çukurlara gömülecektir. Devlet içinde devlet, asla buna müsaade edilmeyecektir.

TÜM ŞER ÇETELERİNE KARŞI MİLLETİMİZİN YANINDA YER ALIYOR MUYUZ?

Katil devlet diyerek ihanet çukuruna gömülenlere inat devletimize sahip çıkıyor muyuz?  Sendikaları terör örgütlerinin değil gerçek emekçilerin yuvası haline getiriyor muyuz?  Sendikaları silah deposu haline getirenlerin karşısında dimdik duruyor muyuz?  

Bölücü terör örgütünden, paralel devlet yapılanması örgütüne kadar tüm şer çetelerine karşı milletimizin yanında yer alıyor muyuz?  Kadınlarımız 'tamam' diyorsa bu iş tamamdır.

KADINI EVİNE HAPSEDEN ANLAYIŞ YAKIN DÖNEME AİT

Kadını, ekonomik ve sosyal hayattan tecrit edilmiş olarak sadece evine hapseden anlayış, yakın döneme ait bir tasavvurdur. Bu yanlış kabulü yıkmak adına geliştirilen refleksler ise tam bir ifrattan tefrite savruluş örneğidir.

Açık söylüyorum, bana göre kadına en büyük zararı, hayatı 'ekonomik özgürlük parantezine' mahkum eden anlayış vermiştir. Halbuki, hangi annenin yaptığı iş, paraya tahvil edilebilir?  Bunun bedeli olabilir mi?  Olamaz.

'BAŞI AÇIK', 'BAŞI KAPALI' AYRIMI YAPMIYORUZ

Biz kadının kafasındaki örtüyle değil, kafasının içindeki fikirlerle, üzerindeki elbiseyle değil, yüreğindeki inançla değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için 'başı açık', 'başı kapalı' ayırımı yapmıyoruz, yapamayız, buna hakkımız yok. Bu, insana değer vermemektir.

Aile kurumunu yıkarak, değerleri yok ederek kadını özgürleştiremezsiniz. Tam tersine bu, kadının her alanda istismarının önünü açan bir yaklaşımdır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler