YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, "İttifakı reddedince Başika sorun oldu"
Cumhurbaşkanı Erdoğan El Arabiya televizyonuna verdiği röportajda, Rusya, İran, Irak ve Suriye'nin oluşturduğu ittifaka girilmediğini ifade ederek, "Rusya lideri Putin'e, meşruiyetini kabul etmediğim Esad ile masaya oturmamın mümkün olmadığını söyledim"
Erdoğan, "İttifakı reddedince Başika sorun oldu"
27 Aralık 2015 / 07:59 Güncelleme: 27 Aralık 2015 / 08:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29-30 Aralık'ta gerçekleştireceği Suudi Arabistan ziyareti öncesinde, El Arabiya televizyonuna önemli açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan sermayeli kanalın ünlü sunucusu Munteha Ramahi'yi İstanbul'da kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Irak hükümetiyle Musul yakınlarındaki Başika Kampı çerçevesinde yaşanan asker krizinin nedenlerini anlattı. 

TALEP IRAK'TAN GELDİ

Irak'la ilişkilerin yakın döneme kadar oldukça iyi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DAEŞ'in Irak topraklarına yerleşmesiyle birlikte, Irak hükümetinden yardım talepleri gelmeye başladı. Başbakan Haydar Abadi'nin Türkiye ziyaretiyle ilişkilerin iyi bir noktaya gelmesiyle, biz de Başika'ya asker gönderdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul yakınlarındaki kamp alanının da Türkiye'ye Irak tarafından tahsis edildiğini hatırlatarak, Türk askerinin intikalinin ardından Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi'nin Başika Kampı'nı ziyaret ettiğini de açıkladı. Irak'la krizin, Suriye'deki gelişmeler bağlamında ortaya çıktığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Rusya, İran, Irak ve Suriye'nin kendi aralarında oluşturduğu ittifaka girmemizi istediler.

Ben de bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, meşruiyetini kabul etmediğim biriyle (Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad) masaya oturmamın mümkün olmadığını söyledim." Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın El Arabiya kanalına verdiği özel röportaj, bu akşam saat 19.00'da banttan yayımlanacak. 


SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler