YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: İsrail'in yaptığı alçaklık, barbarlıktır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İsrail'in Mescid-i Aksa'da yaptıkları için çok sert ifadeler kullandı: İsrail'in yaptığı bu alçakça, barbarca girişim affedilir olamaz!
Erdoğan: İsrail'in yaptığı alçaklık, barbarlıktır
06 Kasım 2014 / 16:20 Güncelleme: 06 Kasım 2014 / 17:12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkmenistan ziyareti öncesinde Esenboğa Havaalanında açıklama yaptı.

Erdoğan, "Türkmenistan'a ziyaretimizde karşılıklı yatırımları artıracak imkanları konuşacağız. Ziyaretim kapsamında bir iş formu düzenleyeceğiz. İki kardeş ülkenin mevcut rakamları yükselteceğine inancım tam" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Mescid-i Aksa saldırısı barbarca, alçakça bir girişimdir

1967'den bu yana Mescid-i Aksa'da böyle bir olay olmamıştı. Bu tür bir olayın olması, burada birçok sıkıntıları aslında dile getiriyor. Bu tamamen tahrike dayalı bir olay. Mescid-i Aksa bizim için biliyorsunuz, iki kıbleden bir tanesidir.

Dünyadaki tüm Müslümanları, yani bu bölgedeki Arapları, Filistinliler'i ilgilendiren bir olay değil, dünya Müslümanlarını ilgilendiren bir olay olması hasebiyle İsrail'in şu anda yönetim olarak yapmış olduğu bu barbarca, alçakça girişim affedilir bir girişim olamaz ve bütün bu gelişmeler karşısında bizim sessiz kalmamız da mümkün değil.

Bugün konuyla ilgili Dışişleri Bakan müsteşarımla da görüştük, BM üyeleri ile de temasları geliştireceğiz. Abbas ve Meşal ile dün geç saatlerde görüştük. 47 senedir böyle bir olay olmamıştı.

Burada bir çok sıkıntıları dile getiriyor. Bu tamamen tahrike dayalı bir olay. Aksa bizim için iki kıbleden bir tanesidir.

Burada bi plan var

Şu anda özellikle 36. paralel üstünde tabi ki belirli hazırlıkları sürdürüyoruz. Burada bir şeyi ifade etmem lazım. Hani niçin Kobani diyorduk şimdi niçin Halep? Bir taraftan niçin Irak?

Son gelişmelere baktığınız zaman dikkatler hep bir tarafa yöneliyor ve o sırada Mescid-i Aksa olayı patlak veriyor. Burada bir plan var ve bunların üzerinde hassasiyetle durulması gerekiyor.

Halep'teki hassasiyetimiz daha çoktur, zira Şam'ın ekonomik merkezidir. Halep olsun Kobani olsun Kuzey Suriye hattında hassasiyetimiz devam ediyor. Tüm yetkili arkadaşlarımızla çalışmaları sürdürüyoruz.

Gerekli adımları atacağız

"(Mescid-i Aksa'ya ilişkin) Bunun tüm uluslararası boyutta gerekli olan adımları neyse, bu adımların hepsini atmak durumundayız. Aksi takdirde bu tahrikler, sadece Filistin veyahut da Kudüs'te, o bölgede kalmaz, yeniden intifada hareketleri başlayabileceği gibi dünyanın değişik yerlerinde de farklı sıkıntıları yaşayabiliriz."

Çözüm sürecinin İmralı ile alakası yok

Bu sürecin geriye giderek değerlendirilmesini yaptığımızda milli birlik projesi olarak devam etmiştir. Bunun İmralı ile alakası yoktur. Hükümetimizin ülkemizde bölücü terör örgütüne karşı halkımızı nasıl rahatlatabiliriz diye attığımız adımlardı. Milli birlik ve kardeşlik projesi çok daha farklı bir hassasiyet ifade ediyor.

Bu milli birliğin içinde etnik unsur ayrımı söz konusu değil. Bu süreci bu şekilde sürdürdük. İmralı'da başlar İmralı'da biter yaklaşım tarzı çözüm sürecine uyan ifadeler değil. Siz kalkar etnik yaklaşım içerisinde vatandaşı sokağa davet ederseniz, burada çözüm derdiniz olmaz.

Olmadığı da ortaya çıktı. Siz barış istiyorsanız, barışın çağrısını yaparsınız. Bunların barış ve özgürlük derdi yok. Öyle bir dertleri olsa molotofla esnafın camlarını indirmez.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışmaları

Başbakanlık bir açıklama yaptı. İşin bir yanına işaret etmek isterim. Bu ülkede taş üstüne taş koyanlar var ama bu ülkede taş üstüne taş koymayı hayal edemeyenler de var. Bu yaklaşımlarla gelenler eski Türkiye'de kaldı.

Özal geldi, Başbakanlık için bir iki uçak aldı. Onu eleştirdiler sonra o uçaklara bindiler. Dünya ile rekabetiniz olacaksa bir şeyler yapmalısın. Cumhurbaşkanlığı makamı için böyle bir yeri yaptıysak biliyorsunuz başta Başbakanlık için olsun dedik. Neden Çünkü Başbakanlık makamının önü kendisine ait değildi.

Biz orada tören yaptığımızda trafik kapanırdı. Bu yakışır mı? Biz dünyanın her tarafını geziyoruz. Çankaya Başbakanlık makamı olarak kullanılacak, şu an mevcut mekanda başbakanlığın diğer elemanları için kullanılacak.

Devlet başkanları geldiğinde Türkiye gibi bir milletin nasıl yönetildiğini görmesi çok önemli. Herkes farklı rakamlar açıklıyor, bunlar duymaz uydurur cinsinden. Camisi olacak halka açık, 2 bin kişilik konferans salonu olacak.

Makamlar ülkenin itibar makamlarıdır, onun için bu adımı attık. Burası Türkiye Cumhuriyeti'nin demirbaş kaydına giriyor. Kontrol mekanizmaları bellidir.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler