YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ıslak imza için ne dedi?
Erdoğan ıslak imza için ne dedi?
09 Kasım 2009 07:52
Asker yok diyor ama Erdoğan peşini bırakmıyor. İşte Başbakan'ın ıslak imzayla ilgili açıklaması;

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT 1'de katıldığı programda Fehmi Koru, Fuat Keyman, Mustafa Erdoğan ve Derya Sazak'ın sorularını yanıtladı.

Erdoğan, programda Deniz Albay Dursun Çiçek'in imzasını taşıyan "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Son dönemde önemli gelişmeler yaşandı. Askeri yargı Adli Tıp raporunu esas almalı.. Kilidi ıslak imzalı belge çözecek." dedi.

Milli birlik ve demokratik açılım süreci ile ilgili de konuşan Erdoğan, bu vatandaşlarımızın refah ve özgürlük seviyesini yükseltmek adına yapılmış bir çalışmadır. Terör sorununun çözümü sürecin önemli bir noktası.

Sayın Bahçeli'den randevu talebinde bulundum ancak alamadım.

Yurtta sulh cihanda sulh ifadesine uygun gün bugündür.

Bizim insansız uçaklarımız yoktu. Amerika istihbaratını bize açtı. Ve Kuzey Irak'a yönelik operasyonları gerçekleştirdik. Amerika ile bu süreç devam ediyor.

DIŞ ETKİ İDDİASINA TEPKİ

"Türkiye süreci dışarının yönlendirmeyle sürdürüyor" yorumu çok çirkindir. Elinde belgen varsa bunu anlayışla karşılarım. Ancak bir ting tang kuruluşunun yorumuna dayanarak bunu yapıyorsan bu büyük bir hatadır. Bu çirkindir.

Kuzey Irak ile ilişkiler daha da artacak diye düşünüyorum. Bölgeye konsolosluklarımızı açıyoruz.

DTP, TÜRKİYE PARTİSİ DEĞİL

DTP Türkiye partisi olmalıdır. DTP, PKK ile iletişimi görüşmeler vasıtasıyla sürdürüyor. İmralı'yı muhatap alsınlar diyor. Böyle bir şey konuşulur mu? Böyle saçmalık olur mu? Seçilmiş iktidar İmaralı'yı muhatap alacakmış. Bu kabul edilemez. Bu ifadeler onların nerede olduğunu gösteriyor.

Anamuhalefet partisi Kürt sorunu ile ilgili kitapçıkları bize göndererek mektubumuza yanıt verdi. Bu bizi anlamadıklarını çok iyi birer göstergesi. CHP'nin hazırladığı raporda bizim söylemlerimizin de ötesinde kabul edilemeyecek çok nokta var.

Medya ve sivil toplum örgütleri ile daha fazla irtibata geçerek bu sorunların çözümüne çalışacağız.

EL BEŞİR'İN TÜRKİYE'YE GELİŞİ

El Beşir meselesi konusunda bir noktaya açıklık getirmek istiyorum. Burada davet sahibi biz değiliz İslam Konferansı Örgütü'dür. Darfur'a gittiğimizde kimse bize bölgeye giremezsin demedi.

İsrail olayında Gazze'nin durumu çok farklıdır. 1500 insan öldürüldü. Fosfor bombaları atıldı. 5 bin insan yaralandı.

Ben Darfur'a giderken Gürcistan'a da gittim. Dünyanın neresinde olursa olsun biz bu tür durumlar yalşanınca gideriz. Burada yaklaşımımız tamamen insanidir. Şam El Şeyh'de yapılan toplantının üzerinden 9 ay geçti. Henüz Filistin'e yardımlar ulaşabilmiş değil.

Filistin'de Ebu Mazen cumhurbaşkanı adayı olmama gibi bir ifadede bulundu. Acaba neden? Bunu iyi analiz etmek lazım.

Darfur'da bir yanlış yapılıyorsa ben Ömer Beşir'e rahatlıkla bunu söylerim. Netanyahu'ya söylemekten daha kolay bunu söylerim. İsla bunu yasaklıyor derim. Böyle bir şey yapamazsın deriz. Türkiye'nin bu rahatlığı var.

Kriz teğet geçecek dedik. Türkiye bunun böyle olduğunu görmüştür. Biz bunları elde edilen rakamlarla değerlendirdik. İhracatta 100 milyar dolar yakalanacağını düşünüyorum.

İşsizlik ülkemizin önünde ciddi bir problem. Ama bunu belli bir seviyede tutmayı başardık. Aksi halde İspanya gibi olurduk. İhracatı o kadar yüksek bir ülke olmasına rağmen İspanya'da işsizlik oranı yüzde 19. Türkiye emek yoğun bir istihdama gitmiyor. Türkiye teknoloji yoğun bir istihdama gidiyor. Bu da istihdam için olumsuz bir durum. Bunun için eğitim ve hizmet sektöründe artışa gitmeye çalışıyoruz.

10 bin yeni kadrolu öğretmen ataması yapacağız. 3 ay içerisinde toplam 25 bin öğretmen ataması yapmış olacağız.

Hiç bir zaman işçiyi ve memuru enflasyona ezdirmedik. Enflasyon rakamının altında hiç zam yapmadık. Az olunca da aradaki farkı ödedik.

NEDEN AŞI OLMAK İSTEMEDİ?

Bakanımla daha önce bu konuları görüştüm. O gün grup toplantısına giderken yüksek düzeyli siyasilerin bu aşıları olması gerektiği yönündeki açıklamasını arkadaşlarım o gün bana aktardı. Ben daha önce bunu kendisiyle görüşmüştüm. Yaş olarak da risk grubunda olmayınca aşı olmaya ihtiyaç duymadım. Bu konuda herkes kendi kararını verebilmeli.

Ağırlıklı olarak bu aşının yan etkilerinin aktarılmasını istedim. Açık olalım herkes bunları bilsin. Zorlayıcı asla olmamalıyız. Yan etkileri iyi anlatılmalı. Zararları varsa bilinçlendirilmeli. Sağlık Bakanlığı'nın politikasının karşısında değilim
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler