YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Irak gerekli tedbirleri alamıyorsa biz alırız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "biz diyoruz ki, Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa, bu tedbirlerimizi biz alırız" dedi.
Erdoğan: Irak gerekli tedbirleri alamıyorsa biz alırız
11 Aralık 2015 / 15:33 Güncelleme: 11 Aralık 2015 / 16:06

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Dostumuz ve kardeşimiz Türkemenistan ille ilişkilerimiz mükemmel seviyede. Her zaman Türkiye Türkmen kardeşlerinin yanında olacaktır. 3'lü zirvenin bölge istikrarına katkı sağlayacağına inanıyoruz. 

BEŞİNCİ TORUN

Dün bizi beklediler. Bosna ziyareti sonrası. Torunumuz dünyaya geldi. Birinci adı Sadık, ikinci adı konusunda istişareler devam ediyor. Abla ve abisinin arzusu var.

GAZİANTEP'TE ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ

"Bölgenin hassasiyetleri çerçevesinde atılmış bir adım, alınmış bir karar. Şu anda 15 gün olarak alınmış bir karardır. 15 günden sonra ne getirir ne götürür bunu gelişmeler gösterecektir"

YENİ GAZ ANLAŞMASI OLUR MU?

Birçok adımları Berdi Muhammedov ile görüştük. Tekrar gündeme alabiliriz. Dönüşte bunları değerlendirme konusunda ele alırız. 

IRAK TEDBİR ALAMIYORSA BİZ KENDİMİZ ALIRIZ

(Musul'daki Türk askerinin nöbet değişimi) Irak üzerinde birçok ülkenin şu anda biliyorsunuz attığı adımlar var, yaptıkları operasyonlar var. Ve biz o ülkelerin hiçbirine benzemiyoruz, biz çok farklı bir ülkeyiz. Zira başta DAİŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir yer Irak ve bu terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdit unsurudur, bizim için bir tehdit algısı oluşturmaktadır.

Fakat oraya farklı ülkelerden gelenlerin bu tehdit algısıyla yakından uzaktan herhangi bir alakası yoktur. Söylenen nedir  'Biz davete icabetle Irak'a geldik.' Kabul de yani biz şimdi ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz  Böyle bir şeyi bekleme diye bir lüksümüz yok. Tam aksine, biz diyoruz ki, Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa, bu tedbirlerimizi biz alırız."

Biz dün gerek Dışişleri Bakanı Müsteşarımızı gerekse Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarımızı merkezi yönetime gönderdik. Orada görüşmeleri yaptılar. Ve görüşmelerle ilgili olarak gerek Sayın Başbakan gerekse iki müsteşarımızla da ben bugün bir konferans yaptık, görüşmemizi gerçekleştirdik. Ve bu gerçekleştirmede de biz bu işin yani şu anda askerimizi geri çekmek gibi böyle bir şey söz konusu olamaz."

O RAKAMLAR UÇUK

Oradaki eğitim verme sürecine kararlı bir şekilde devam edeceğiz ama bunu bir mutabakat içerisinde sürdüreceğiz. Ve bütün oradaki bulunmamız bir muharip asker bulundurma noktasında değil, sadece bizim orada eğitim veren subaylarımızın, askerimizin korunmasına yönelik ayrıca bir takviye olmuştur ve açıklanan rakamların hepsi uçuktur. Bu rakamların, orada bizim bulundurduğumuz asker sayısıyla da yakından uzaktan hiç mi hiç alakası yoktur."

Başbakanlığım döneminde de Irak'ın yetkilileriyle, önceki Başbakan dahil olmak üzere bunları hep konuştuk. 'Ya siz bu tedbirleri alın, alamıyorsanız bu tedbirleri biz almak durumunda kalacağız, bizi buna sevk etmeyin' diye defaatle bunları söylemişizdir. Şu andaki gelişmelerde de biliyorsunuz, DAİŞ'in Irak'taki şu anda gerçekleştirmiş olduğu işgal, ki bu işgale karşı da merkezi yönetim henüz herhangi bir şey yapamamıştır. Biz ise 2014 yılı sonunda Sayın Haydar İbadi'nin bizden talebi üzerine buraya eğitim vermek üzere askerimizi gönderdik. Şu anda Başika kampının kurulmasından bu yana neredeyse 1,5 yıla yakın bir zaman geçti. İnsana sormazlar mı siz 1,5 yıl önce neredeydiniz "

 // mustafa
daeş ırak a ait bir askeri birliği basmıştı. Askerler kaçtı dediler. Deaş silahları ele geçirdi dediler. Biz de yedik. Adamlar resmen destek verdi. Yıllardır pkk ırak üzerinden bize saldırırken, hey yavrum hey. Örgütleri kucaginda emzikle besleyenler, bize eyvallah etmiyor...
11 Aralık 2015 19:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler