YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın
Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'daki Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuştu. Kadın erkek arasında eşitlikten ziyade eş değerlilik olması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, Suriyeli bir annenin yaşadığı dramı anlattı.
Erdoğan: İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın
24 Kasım 2014 / 11:54 Güncelleme: 24 Kasım 2014 / 12:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz. O fıtrata terstir.Çünkü fıtratları farklıdır. Tabiatları, bünyeleri farklıdır. Örneğin; iş hayatında hamile bir kadını erkek ile aynı şartlara tabi tutamazsınız. Bir anneyi, örneğin çocuğu emzirmek zorunda olan bir anneyi bu tür yükümlülükleri olmayan bir erkek ile eşit konuma getiremezsiniz. Kadınları, erkeklerin yaptığı her işte çalıştıramazsınız, komünist rejimlerde geçmişte olduğu gibi. Eline ver kazmayı küreği, çalışsın. Olmaz böyle bir şey. Onun narin yapısına ters düşer" dedi.

Kadınların ihtiyacı olan, eşitlikten ziyade eş değer olabilmektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan "İnsana adalet nazarı ile bakabildiğimizde kadın ve erkek arasındaki ayrımcılığın da çok daha adil, insani ve vicdani şekilde ortadan kalkması mümkün olur. Kadınların ihtiyacı olan şey nedir  Burada bazen 'erkek ve kadın eşitliği' diyorlar. Kadın kadına eşitlik doğru olandır, erkek erkeğe eşitlik doğru olandır ancak kadının özellikle adalet karşısındaki eşitliği asıl olandır. Mağdur olanın zorla mağdur eden seviyesine çıkartılmasıdır eşitlik ya da tam tersidir. Kadınların ihtiyacı olan, eşitlikten ziyade eş değer olabilmektir" dedi

Siz meşru görseniz de biz meşru görmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir günde 3 bin insanın öldürüldüğü yakın siyasi tarihte görülmüş hiçbir ülke yok. İşte Mısır bunu yaşadı. Mısır'da bunu hiçbir lider kendinden önce böyle bir uygulama yapmadı, bir günde bu kadar insan öldürüldü. Oyları ile iktidara gelmiş bir insanı devirdiler. 'Demokratız' diyen ülkeler ne dedi  Bir ses çıkardılar mı  Olumlu bir yaklaşımları oldu mu  Ne yapıyorsun dediler mi  Ve hala bakıyorsunuz başgöz ediyorlar, hala meşruiyet kavgasını sürdürüyorlar. Siz meşru görseniz de biz meşru görmeyeceğiz" dedi

Batsın bu dünya!

"Suriye'de öldürülen 300 bin kişi karşısında dünya sessiz kalıyor. Tek hassasiyetleri petrol. Dün benim bir misafirim vardı: Çocuğu bir sniper tarafından öldürülmüş bir anne bize anlatıyor diyor ki ben uluslararası bir mahkemeye gidebilecek miyim?
Bizim Gencebayımız var ya diyor ya: "Batsın bu dünya." Adaletin olmadığı bir mesele hakkaniyetli bir şekilde çözüme kavuşamaz.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları,

- Adalet mülkün temelidir. Irkçılığın çözümü adalettir

- Çevre sorunlarını savunduğu kadar Filistinli çocuk ve kadınların sorunlarıyla ilgilenmiyorsan adil olamazsın.

- Ben hukuk arıyorum. Yasa benim için önemli değil. Hakkımı arıyorum. Adil yöneticiler, yargıçlar arıyorum.

-Galataport'un ihalesi bitmiş, yargı 2 yıl sonra yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Bu yargıya nasıl güveneceğim

- Devlet yasalarını hak üzerine inşa ederse oradan adalet çıkar

- Adalet varsa siyah beyaz ayrımı olmaz sadece can olur

-Kadının özellikle adalet karşısındaki eşitliği aslolmalıdır.

- Osman Gazi'ye Şeyh Edebali öğüt veriyor "İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın"

- İnsanın yaşaması adalete bağlıdır. Başbakanlığım döneminde Galataport'un ihalesini yaptık. Kazananı belirledik. 2 yıl sonra yargı karar veriyor. Yürütmeyi durdurma. İhale bitmiş siz 2 yıl sonra karar veriyorsunuz. Yatırımcı milyon dolarlar harcamış. Şimdi bu yatırımcı bu devlete nasıl güvenecektir?

- Cuhmurbaşkanı ihanet-i vataniyye içinde bulunursa suçludur. Peki yargıç böyle bir durumda olursa ne içindedir? Sen nasıl kalkırsan da milyar dolarlık projeyi durdursun.

- Yasalar ne kadar kötü olursa adil bir sultanın elinde güzel olur. Yasalar ne kadar güzel olursa olsun zalim bir sultanın elinde zulüm olur.

- Biri zamanında demişti. Cüzdanla vicdani arasında diye. Demek ki burada böyle bir şey var. Cüzdan bir yerde unutulmuş vicdan da olmayınca işte böyle olur.

- İnsanı yaratılmışların en şereflisi olarak görürsek bütün ayrımları ortadan kaldırmış oluruz

- Biz barış dininin mensuplarıyız.Bizim dinimizde kadına şiddet uygulayamazsın

- 1994 yılında seçimlere hazırlanırken hanım kardeşlerimizi siyasete teşvik ettik.

 

 

 

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler