YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: IMF 5 milyar Dolar borç istedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Göreve geldiğimizde IMF'ye borcumuz 23 milyar dolardı şimdi borcumuz yok" diyerek, IMF'nin Türkiye'den 5 milyar Dolar borç istediğini ifade etti.
Erdoğan: IMF 5 milyar Dolar borç istedi
03 Şubat 2016 / 22:33 Güncelleme: 03 Şubat 2016 / 23:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Peru Devlet Başkanı Humala ile birlikte katıldığı iş forumunda konuştu. IMF'nin borç verdiği ülkeleri siyaseten de idare etmeye çalıştığını dile getiren Erdoğan, IMF'nin Türkiye'den 5 milyar Dolar borç istediğini açıkladı.

İşte Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları:

IMF'YE BORCUMUZ YOK

IMF bizimle ilgili tahminlerinin çoğunu tutturamadı. Göreve geldiğimizde IMF'ye borcumuz 23 milyar dolardı şimdi borcumuz yok. IMF sadece para vermiyor siyasetende idare etmeye çalışıyor.  

IMF'YE 5 MİLYAR DOLAR BORÇ VERDİK

Ben bunu zamanında IMF başkanına da söyledim, böyle bişe olursa ben öyle her başbakana benzemem dedim. Bakarsınız taksitler zamanında ödeniyor mu ödeniyor o yeter. Ve şimdi IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi. Ama henüz kapıya gelmediler demek ki şuan ihtiyaçları yok. Peru ile serbest ticaret müzakerelerini en kısa zamanda tamamlamamız gerekmektedir.

Dün akşam kendimize yeni bir istikamet belirleyelim dedik. Niye ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkartmayalım. Önümüzdeki dönemde ticari düşüşü tersine çevirip ticari kapasitemizi büyültmenin yollarını bulmalıyız. Ben inanıyorum ki her girişimci bu açılan yoldan yürüyecektir. 

PERU ÖNEMLİ BİR TİCARET ÜSSÜ

İki ülke arasındaki dostluğa dayalı yakınlığı ve her türlü imkanlarımızı değerlendirmeliyiz. 
Peru'yu önemli bir ticaret üssü olarak görüyoruz. Türkiye güçlü makro ekonomik verileri, coğrafi konumu, gelişen alt yapısı ile tüm dünyanın dikkatle takip ettiği bir ülkedir.

Türkiye 2002 -  2014 dönemi arasında milli gelirini 3 katına kadar arttırmıştır. Sadece 2010 yılından beri 5 milyon iş istihdam alanı oluşturduk. 

 

bence
 // bence
Sayın Cumhurbaşkanım
Bunlar bizi istediğimiz 1 milyar dolara kırk takla atar hale getirdiler. Kusura bakmayın 5 milyar dolar büyük para ve bizden borç istediklerine göre akıllarından geçen bir şey var. Bence versek bile daha küçük rakamlarla güvenilirliklerini görmemiz lazım. Zira koca Türkiye Cumhuriyeti devletine bize vermedikleri 1 milyar dolar o dönemler Çukurova elektrik gibi bir kuruluşumuzun yıllık cirosu idi ( bizi bu kadar ayaklar altına aldılar ) saygılarımla.
...
04 Şubat 2016 Perşembe 09:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler