YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "İmam Hatipliler öcü gibi gösterildi ama..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara'da toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan'ın gündeminde Amerika'nın keşif tartışmaları ve İmam Hatip Liseleri ve Paralel Yapı vardı.
Erdoğan: "İmam Hatipliler öcü gibi gösterildi ama..."
18 Kasım 2014 / 11:06 Güncelleme: 18 Kasım 2014 / 12:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ankara'da yapımı tamamlanan 155 eğitim tesisinin toplu açılış törenine katıldı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

İmam Hatip okullarının kapılarındaki kilitleri tek tek söktük attık

"İmam hatip okullarının kapılarındaki kilitleri tek tek söktük attık, bu okullara giden yollardaki engelleri tek tek kaldırdık. 2002-2003 öğretim yılında, Türkiye genelinde 440 imam-hatip lisesinde, 64 bin 500 öğrenci eğitim-öğretim alıyordu. Şu anda, ortaokul ve lise kısmıyla 2 bin 638 okulda, 983 bin öğrenci eğitim-öğretim alıyor. Yani, öğrenci sayısı 15 kattan fazla arttı."

Elimize molotof, taş, sopa alanlardan olmadık

"Eline silah, taş, sopa, molotofkokteyli alanlardan asla olmadık. Ben şuna inanıyorum; imam hatip gençliği, asla ve kata böyle bir örnek olmaz, tam aksine onlara demokratik hak mücadelesinin ne olduğunu öğretir."

28 Şubat'ta bir kırılma yaşadık

"28 Şubat sürecinde imam hatip okullarının orta kısımları kapatıldı.Bir kırılma yaşadık, o günler gerçekten acıydı. Bütün olumsuzluklara rağmen Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye'nin önemli mevkiilerine genç insanlar yetiştirdi."

Başörtüsüne füruat dediklerinde bile yılmadık, yıkılmadık

"Demokratik hak mücadelesinde sebat ettik, sizler bugün rahatça okuyabiliyorsanız bu mücadelenin payı var.İçimizden gibi görünenler,bize ihanet ettiklerinde,başörtüsüne "füruat" dediklerinde bile yılmadık, yıkılmadık."

İmam Hatip Mezunu Başbakan oldu Cumhurbaşkanı oldu

"28 Şubat sürecinde imam hatipliler öcü gibi gösterildi ama sonuçta bir İHL mezunu başbakan oldu, Cumhurbaşkanı oldu."

Amerika'yı müslümanlar keşfetti

"Amerika'yı Kolomb'dan 300 yıl önce Müslümanlar keşfetti dedim. Bunu saygın bilim adamları söylüyor. Biz büyük medeniyetler inşa ettik yeniden inşa edebiliriz"

"Amerika kıtasının Kristof Kolomb'dan 314 yıl önce Müslümanlar tarafından keşfedildiğine ilişkin iddiaları ben değil, Türkiye'deki ve dünyadaki bilim adamları tarafından dile getiriyor"

"Bu işin uzmanlarından önce bu iddianın yurt dışındaki muhataplarından önce bizim kendi gençliğimiz, bizim ülkemizin bir kısım gençleri, araştırmadan, incelemeden, yapılan tartışmalara hiç bakmadan, buna itiraz etmeye, bununla istihza etmeye başladılar. Sadece gençler değil, koca koca adamlar da itiraz etmeye başladılar" dedi.

Amerika kıtasının keşfine ilişkin sözlerine bazı köşe yazarları ile karikatüristlerin itiraz ettiğine dikkati çekerek, "Niye  Çünkü bunlar bir Müslümanın bunu yapabileceğine hala inanmadılar. Bu milletin evlatlarının bunu yapabileceğine hiçbir zaman inanmadılar. Bunlar, ecdadının karadan gemileri yürüterek Haliç'e indirdiğine de inanmıyorlardır. Bir karanlık çağı kapatıp bir aydınlık çağı açan liderlere de inanmadılar. İşte bu özgüven eksikliğidir" dedi.

"Bu kutlu mücadele artık sizlerin omuzlarında ilerleyecek"

"Bu kutlu mücadele artık sizlerin omuzlarında ilerleyecek. Bu demokratik mücadele artık sizlerle yeni standartlara ulaşacak. İmam hatiplere, başörtüsüne, her türlü insan hakkına uzanan eli sizler geri iteceksiniz"

"Sizin yükünüz ağır, sizin yolunuz uzun, sizin yolunuzda engeller var, tuzaklar var. Alacağınız en iyi, en kaliteli, en modern eğitimler, dava ve mücadele şuuruyla, özgürlük aşkıyla bu yolu aşıp menzile ulaşacağınıza yürekten inanıyorum"

"En hafifinden sigaradan tutunuz, maalesef uyuşturucuya varıncaya kadar... Bu kötü alışkanlıklara karşı ben karşımdaki gençliğin ciddi mücadele vereceğine inanıyorum. Bunu sizler gönül dünyanıza sokmamalısınız. Bu kötü alışkanlıkların karşısında mücadele veren ve bu konuda da gençliğe örnek olma mücadelesi veren gençler olacağınıza inanıyorum"

İmam Hatip okulları kadar Meslek Liselerine de destek olduk

"Başörtüsünün özgürlüğünü savunduğumuz kadar 77 milyonun her bir ferdinin temel hak ve özgürlüklerini de aynı kararlılıkta, aynı samimiyette savunduk. Kuran-ı Kerim dersinin, Siyer-i Nebi dersinin tüm düz liselerde, hepsinde seçmeli ders olarak okutulması için çabaladığımız kadar, farklı dil ve lehçelerin, diğer derslerin okutulması için de çabaladık. Adaletimizin gereği buydu. Türkiye'nin her yerinde, talebi karşılamak için imam hatip okulları açılırken, ondan çok daha fazla anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite açılmasını temin ettik"

Karadeniz ve Marmara'yı birleştireceğiz

"İnşallah Kanal İstanbul'u da yapacağız.Karadeniz ile Marmara'yı birleştireceğiz, 3.Havalimanını da yapacağız"

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler