YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: İmam hatipleri kapatmak isteyenler tedavülden kalktı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmam hatip öğrencilerinin ayak bileklerine zincirler takıldığını belirterek, imam hatipleri kapatmak isteyenlerin tedavülden kaldırılarak tarihin tozlu sayfalarına havale edildiğini belirtti.
Erdoğan: İmam hatipleri kapatmak isteyenler tedavülden kalktı
28 Nisan 2016 / 16:29 Güncelleme: 28 Nisan 2016 / 17:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmam Hatip Gençlik Buluşması programında konuştu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

KUTLU DOĞUM MANEVİ BİR YENİDEN DİRİLİŞ

Kutlu Doğum herhangi bir yıl dönümü değil, manevi bir yeniden diriliş olarak kutlandığı ölçüde anlamlıdır. Bütün Müslümanların bu yeniden diriliş fırsatını en iyi şekilde değerlendireceklerine inanıyorum.

Allah'ü Teala, hepimize işte bugün burada toplandığımız gibi kıyamet günü de Efendimizin sancağı altında toplanmayı nasip eylesin diye dua ediyorum

TÜM ÜMMETİN UMUDUSUNUZ

Ben de bir imam hatipliyim. 4 çocuğum da imam hatipli. Sadece bu milletin değil, tüm ümmetin de umudusunuz. Bu bilince sahip olmayan imam hatiplinin benim gözümde sıradan bir diploma sahibi olmasının ötesinde bir anlamı yoktur.  

İMAM HATİPTE OLMANIN FİKİR DÜNYAMIZA NELER KATTIĞINI BİLİYORUZ

Bizler imam hatipte olmanın fikir dünyamıza neler kattığını çok iyi biliyoruz. Deryayı bilmeyenlerden olmayacağız. Şu karşımda gördüğüm manzara, her alanda fikir dünyası dolu olanların ezici bir çoğunluğa sahip olduğunu gösteriyor. 

İMAM HATİPLİNİN AYAK BİLEKLERİNE ZİNCİR TAKILDI

Türkiye'de bir dönem inancından, tarihinden, kültüründen bize ait tüm değerlerden uzak bir nesil yetiştirme projesi uygulandı.

Bunun için eğitim sistemimiz alt üst edildi. Bunun çilesini sizler çok çektiniz. Medyadan spora kadar her alanda bilinçli çalışmalar yürütüldü.

Bugün hatırlandığında her biri utanç verici nice haksızlıklar, hukuksuzluklar yapıldı. İmam hatiplinin ayak bileklerine zincirler takıldı, zihnine zincirler vuruldu.

'Katsayı uygulaması' dediler, bununla beraber önünü kestiler. Bilmiyorlardı ki milletin bağrında yetişen bu tohumların boy vermesinin, meyveye durmasının önüne geçilemez.

İMAM HATİPLERİ KAPATMAK İSTEYENLER TEDAVÜLDEN KALKTI

İmam hatipleri kapatmak için her yola başvuranlara ne oldu derseniz  Evet onlar tedavülden kaldırılıp tarihin tozlu raflarına havale edildiler. İmam hatip gençliği ise işte burada, hamdolsun dimdik ayakta.

KAPATILMAK İSTENEN İMAM HATİPLER BÜROKRATLAR YETİŞTİRDİ

Milletimiz eline geçen her fırsatta bu okullara destek oldu, imam hatipleri adeta küllerinden yeniden inşa etti.

Kapısına kilit vurulmak, öğrencilerinin geleceği karartılmak istenen imam hatipler bu ülkeye cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, milletvekili, belediye başkanı, bürokrat yetiştiren seçkin eğitim kurumlarına dönüştü.

Daha yakın zamanda, 28 Şubat döneminde, boğulmak istenen, öğrenci sayıları 600 binden 60 bine indirilen imam hatip nesli, günümüzde kolejlerle yarışıyor.

Bu okullara mecbur kalan veya mecbur bırakılan değil, kendisine iyi bir gelecek hazırlamak ve bunu inancına, kültürüne, tarihine, medeniyetine sahip çıkarak yapmak isteyen gençlerimiz gidiyor.

Sayısı 60 bine düşen imam hatip okulları öğrenci sayısı, bu yıl itibarıyla 1 milyon 207 bine ulaştı.

BÜTÜN OYUNLAR MÜSLÜMANLAR ÜZERİNE OYNANIYOR

Dünyada bütün oyunlar, halkı Müslüman olan ülkelerde oynanıyor. Bakıyorsunuz Allahu ekber diye öldüren Müslüman, aynı şekilde Allahu ekber diye ölen de Müslüman. Böyle bir durum olabilir mi  İstisnalar hariç. Canlı bomba eyleminde kendini patlatan sözde Müslüman, o patlamada ölenler yine Müslüman...

MEZHEPÇİLİK FİTNESİ İSLAM DÜNYASINII YARALIYOR

Mezhepçilik fitnesi, İslam dünyasının içinde şu anda bizi ciddi manada yaralıyor. Kardeşlerim bakınız Şia mezhep olmaktan çıkmış, adeta din gibi değerlendiriliyor. Aynı şekilde Sünnilik, bazı yerlerde bakıyorsunuz adeta din gibi değerlendiriliyor.

Kardeşlerim, samimi Sünni bir Müslüman, asla Sünnilik'i zaten bir din olarak görmez ama inanıyorum ki samimi Şii bir Müslüman da o da Şiilik'i din olarak görmez.

Fakat bu çatışma niye, bu çarpışma niye  Bizim bu mezheplerin üstünde bir dinimiz var, İslam. İslam'dan başka bir şey tanımıyoruz.

PKK, PYD, YPG'NİN İSLAMLA YAKINDAN UZAKTAN ALAKASI YOKTUR

İslam ve terör kavramlarının yan yana kullanılabiliyor olması dahi Müslümanlar için utanç sebebidir. En büyük zararı kendi dininden olan insanlara veren, sadece Müslüman insanları hedef alan terör örgütlerinin hepsi de bir proje ürünüdür, maşadır.

DAEŞ, El-Kaide, Boko Haram, Eş-şebab gibi taşeronlar, Müslümanların sıkıntılarını ve hassasiyetlerini istismar ederek, İslam'a karşı yürütülen kampanyalara malzeme üretiyorlar. PKK, PYD, YPG, bunların İslam'la yakından uzaktan alakası yoktur.

Çünkü biz şunu biliyoruz ki Müslüman'ın Müslüman'a kanı, malı, canı, ırzı, namusu haramdır.

DİNİN SAHİBİ ALLAH'TIR

Dinin sahibi Allah'tır. Biz Müslümanlara düşen, kendi varlığımıza ve geleceğimize sahip çıkmaktır. Maalesef Müslümanların en büyük çatı örgütü olan İslam İşbirliği Teşkilatı içinde en temel konularda dahi uzlaşmaya varabilmek, eyleme dönüşecek kararlar alabilmek bile mümkün olamıyor. İnşallah bu iki yıllık dönemde bunu başarmaya çalışacağız.

İSLAM DÜNYASININ UMUDU TÜRKİYE'DİR

Müslümanları zalim diktatörler ile onlardan daha zalim terör örgütleri arasında seçim yapmaya zorlamak asla adil değildir.

Esasen Müslümanların böyle bir mecburiyeti de yoktur. Son birkaç yüzyıl dünyaya hakim olan düzen artık çatırdamaktadır.

Yaşanan sancılar, üst üste gelen krizler, yeni bir değişim dalgasının habercisidir. Bu süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. İslam dünyasının umudu Türkiye'dir, bunu böyle bilesiniz.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN MESAJLARI BİZİM İÇİN ÇOK GÜZEL ÖRNEK

Peygamber Efendimizin hayatı ve mesajları bize bugün için de çok güzel örnektir. Peygamberimizin sadece veda hutbesini layıkıyla anlayıp hayata geçirsek dahi insanlığın kurtuluşuna öncülük edecek yolu bulmuş oluruz.

KUT'ÜL AMARE'Yİ MİLLETİMİZİN HAFIZASINDAN SİLMEYE ÇALIŞTILAR

Evet böylesine zor şartlarda verdiğimiz mücadelede kazandığımız zaferler dahi, birileri tarafından özellikle milletimizden gizlenmiştir.

Çanakkale Savaşı, geçtiğimiz yüzyılın en önemli savaşlarından biri olmasına rağmen, yakın zamana kadar hakkıyla anılmamış, yeni nesillerin zihnine nakşedilmemiştir.

Hele yarın 100. yıl dönümünü idrak edeceğimiz bir Kut'ül Amare zaferimiz var ki adeta onu kurumaya, tarih sayfalarından ve milletimizin hafızasından kazınmaya çalışılmıştır.

Medâr-ı iftihârlarımız
 // Rasim DUMAN
Cennetmekân Sultan 2.Abdülhamid'den sonra 42 sene süren bir fetret devri yaşadık. Sonra aziz milletimizin ufkuna bir yıldız gibi doğdular : Adnan MENDERES, Turgut ÖZAL, Necmettin ERBAKAN ( ALLAH C.C. cümlesine rahmet eylesin ) ve nihâyet Recep Tayyip ERDOĞAN. Bu çapta büyük insanlar diğer milletlere nasip olmadı. Aliya İZZETBEGOVİÇ ile Cevher DUDAYEV'i istisnâ tutuyorum. ...
28 Nisan 2016 Perşembe 20:31
 // Osmanli
Allah omrunu uzun bereketli etsin reis senden razi olsun...
28 Nisan 2016 18:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler