YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ilk kez onunla aynı ortamda olacak
Erdoğan ilk kez onunla aynı ortamda olacak
23 Ocak 2015 09:23
Sisi ve Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı'nın cenazesine gidiyor. İkili, Mısır'daki darbenin ardından ilk kez aynı ortamda bulunacak.

Somali'deki programlarını erteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz Al Suud'un cenaze törenine katılmak üzere Suudi Arabistan'a gidecek.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, Afrika Boynuzu ülkelerini kapsayan resmi ziyaretlerinin ilk durağı Etiyopya'daki temaslarının ardından sabah saatlerinde Riyad'a gidecek.
Vefat haberinin ardından bir taziye de Mısır'dan geldi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es- Sisi ve Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in vefatı nedeniyle Kral Abdullah'ın ailesine ve Suudi Arabistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Sisi de cenazeye gidecek

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sisi, cenaze törenine katılmak için İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nu (WEF) yarıda bıraktı. Kaynaklar Sisi'nin, törene katılacak üst düzey Mısır heyetine başkanlık edeceğini belirtti.

İlk kez aynı ortamda bulunacaklar

Bu cenaze büyük de bir buluşmaya sahne olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Mısır'daki darbenin ardından ilk kez aynı ortamda bulunacaklar.

BM'de sert tepki göstermişti

Sisi ile ilgili en ağır ifadeleri BM Genel Kurulu'nda kullanan Erdoğan, "Mısır'da halkın oylarıyla seçilmiş iktidar darbeyle indirilirken Birleşmiş Milletler'de ülkeler bunu izliyor ve darbeyi yapan meşrulaştırılıyor. Birleşmiş Milletler doğruyu savunma konusunda çok daha cesur olmalıdır" demişti.

Erdoğan, Ban Ki-moon'un verdiği yemeğe ise, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile aynı masaya verildiği için katılmamış ve "Aynı masaya oturup darbecileri meşrulaştırmam." demişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler