YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ile Ruhani ne konuştu? İran açıkladı
İran Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.
Erdoğan ile Ruhani ne konuştu? İran açıkladı
07 Temmuz 2016 / 11:48 Güncelleme: 07 Temmuz 2016 / 11:58

İran Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.

Görüşmede, iki ülkenin halkları arasındaki derin ortaklıklara değinilerek Tahran ile Ankara arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda olabildiğince geliştirilmesi için uygun ortamın mevcut olduğu vurgulandı.

İran Büyükelçiliği’nden telefon görüşmesine ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

"İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçen gün yaptığı telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanının ve Türkiye Milletinin Ramazan bayramını kutlayarak, "İran ile Türkiye sahip oldukları sayısız ortaklıklar gereği bölgesel sorunların çözümünde, özelliklede terörizm ile mücadelede birlikte çaba sarf etmelidir" dedi.

İran Cumhurbaşkanı ayrıca iki ülke arasındaki anlaşmaların süratle hayata geçirilmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi.

Ruhani İstanbul hava limanındaki terör saldırısından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "terörizm ile mücadele iki ülkenin yakın işbirliğine ihtiyaç duymakta ve iki ülkenin bu bela karşısında daha ciddi adımlar atması, kuşkusuz bölgede terörizmin köklerini kurutacaktır" dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı terörün bütün ülkeler için bir tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, "Bu küresel fenomen ile mücadele için toplu iradeye ihtiyaç vardır" dedi.

"İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE DERİNLEŞTİRİLMESİNE DESTEK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu telefon görüşmesinde İstanbul’da meydana gelen terör saldırısında Türkiye halkı ve devletinin acılarını paylaştıkları için Hasan Ruhani’ye ve İran halkı ile devletine teşekkürlerini sundu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İran halkı ve devletinin Ramazan bayramını kutlayarak, Tahran İle Ankara arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesini desteklediklerini sözlerine ekledi.

Recep Tayyip Erdoğan terörizm ile herkesin ortak bir şekilde mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Artık Pakistan, Irak, Afganistan, Suriye ve Filistin’de olanları tahammül etmek mümkün değildir" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı işbirliği ile terörün üstesinden gelinebileceğini vurgulayarak, "İki ülke arasındaki ilgili kurumların bu alandaki işbirliğinin güçlendirilmesi çok zaruridir" dedi." 

 

Tâshih ve özür
 // Rasim DUMAN
Devam-2'de "istifhâm" yazmam gerekirken "istihâm" yazmışım, düzeltiyor ve özür diliyorum....
07 Temmuz 2016 Perşembe 15:55
Devam-7
 // Rasim DUMAN
Şer'i hükümleri açıkça tâhkîr, tağyir, tebdil ve tezyîf etmedikçe, Ululemr'e itaat farzdır. Bu "kefeni ile dolaşan" "alnı secdeli" insanların DİN-İ MÜBÎN-İ İSLÂM'a hangi "suikastlarını" gördük te, şimdi bu insanlara karşı "tereddüt" izhâr ediyoruz ?! Kardeşlerim, "Mârifet, iltifâta tâbidir" demişler, biz bu insanlara sevgimizi, muhabbet ve sadâkatımızı açıkça gösterelim ki, onların da bu aziz Ümmete hizmet için şevk, gayret ve iştiyâkları ziyâdeleşsin. Duaya ve itaate devam, vesselâ...
07 Temmuz 2016 Perşembe 15:50
Devam-6
 // Rasim DUMAN
Benim, Cumurbaşkanımıza karşı derin sevgi ve muhâbbet hislerimi ikidebir izhâr etmemdeki sebep şu : Bu karaman insana çok fazla ve çok haksız hücumlar, hakaretler yapılıyor, iftirâlar atılıyor. Ben istiyorum ki, Cumhurbaşkanımız bu Şer Cephesi karşısında "yalnız olmadığını" bilsin. İcraatlarının ve beyânlarının, aziz milletimizin gönlünde ve vicdânında mâkes bulduğunu bilsin, içi ferâhlasın....
07 Temmuz 2016 Perşembe 15:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler