YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Erdoğan ile görüşmek bir lütuf'
'Erdoğan ile görüşmek bir lütuf'
09 Aralık 2012 15:04
Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı ile çok rahat görüşüp diyalog kurabildiklerini anlatan Demirtaş, randevu istediklerinde veya onlar görüşme istediklerinde, mutlaka diyaloğun kurulduğuna dikkati çekti.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, üç ilde gerçekleştirilen KCK operasyonlarının AK Parti'nin seçim yatırımı olduğunu ileri sürdü. Operasyonlarla ilişkili olanları 'Ergenekon' yapılanmasına benzeten Demirtaş, emniyet, istihbarat, AK Parti yöneticileri ve savcıların zamanı geldiğinde yargılanacağını iddia etti. Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması hakında da konuşan Demirtaş, "Bütün milletvekillerinin tamamının dokunulmazlığı kalksın. Bizim buna itirazımız yok. 'Evet' oyu vereceğiz." dedi.

BDP MYK toplantısı için partisinin Kayapınar ilçe binasındaki toplantıya katılmak için gelen BDP Genel Başkanı Demirtaş, öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Diyarbakır Savcılığı'nın talimatıyla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün Batman, Mardin ve Siirt'te KCK yapılanmasına düzenlediği operasyonları değerlendiren Demirtaş, AK Parti'yi bu operasyonlardan ötürü kınadığını ifade etti. Operasyonların 'KCK' süsü verilerek BDP'ye yönelik olarak gerçekleştirildiğini dile getiren Demirtaş, yapılan operasyonların bir kurul tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürdü. Bu kurulu 'Ergenekon' yapılanmasına benzeten Demirtaş, şunları söyledi:

 "Fakat bu operasyonun kararını alıp düzenleyenler şunu unutmasınlar; bugün Ergenekon darbe girişimiyle suçlanan, yargılanan şahıslar, nasıl bir dönem darbe toplantıları yaptıysalar, darbeyle ilgili hazırlık yaptıysalar ve bu yaptıkları toplantılar hazırlıklar tutanaklarıyla birlikte sonradan ortaya çıkıp bunlar yargılandıysa, AKP'nin yetkililerinin de içinde olduğu; Başbakan'ın milletvekili olan danışmanı, medya temsilcisi, milli istihbarat temsilcisi, emniyet yetkilisi, savcılarında bulunduğu toplantılar yaptıklarını biliyoruz. KCK operasyonları bu şekilde planlanıyor. Kimlerin nasıl tutuklanacağının, medyanın bu konuyu nasıl işleyeceğine, savcıların nasıl davranacağına bu tür gizli toplantılarla karar veriliyor."

Söz konusu KCK operasyonu toplantılarına ait tutanakların bir şekilde zamanla ortaya çıkacağını belirten Demirtaş, Ergenekon tutukluları gibi AK Parti yöneticilerinin de yargılanacağını iddia etti.
               
Demirtaş, "Yarın bir gün nasıl Ergenekoncular, darbe yapmakla, darbe planlamakla yargılanıyorlarsa işte AKP'nin üst düzey yetkilileri, aralarında emniyet, istihbarat ve savcılık yetkililerinin de bulunduğu işte bu kesimler aynen onun gibi yargılanacaktır. Gün gelecek bunlar ortaya çıkacaktır. Bir gün gelecek Tayyip Erdoğan'ın hükümranlığı son bulacak. İlelebet bu ülke Tayyip Erdoğan tarafından yönetilmeyecek. O gün geldiğinde biz dimdik ayakta olacağız." diye konuştu.

KCK operasyonlarına karşı bundan sonra da örgütlenerek cevap vereceklerini ifade eden Demirtaş, operasyonlarla BDP'yi tasfiye etmeye çalışanlara karşı daha fazla örgütlenerek karşılık vereceklerini dile getirdi.

Demirtaş, "Mahalle mahalle, sokak sokak her yerde bir BDP'li yetkili olacak şekilde örgütlenerek cevap vereceğiz." dedi.

Son yapılan KCK operasyonunda gözaltına alınanların hiçbir şiddet olayına karışmadıklarını, bununla ilgili bir bağ bulunulamayacağını kaydeden Demirtaş, özellikle Mardin, Batman, Siirt, Van ve Mersin'de KCK operasyonlarının yapıldığına dikkati çekti. Demirtaş, bu şehirlerde operasyon yapılmasını AK Parti'nin oy kaybetmesine ve BDP'nin güç kazanmasına bağladı.

Operasyonların seçime yönelik tasfiye çalışması olduğunu vurgulayan Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bakın özellikle AKP, belediyelerimize göz diktiği yerlerde Van'da, Mardin'de, Mersin'de, Siirt'te ve Batman'da ağırlıklı olarak KCK operasyonlarını bu illerde yoğunlaştırmıştır. Sandıkta asla ve asla başarılı olamayacağı netleşmiştir. Başbakan yaptığı anketlerde bütün bu illerde gerilediğini, dibe vurduğunu gördüğü günden bu yana sürekli talimat vererek, 'Oradaki belediye başkanlarını, BDP'li yetkilileri gözaltına alın, tutuklayın, içeriye atın' şeklinde politika ortaya koymaktadır. Bütün bunlar şu anda seçime yönelik tasfiye operasyonlarıdır. Ama gün gelecek, sandık kurulacak, AKP'nin enkazı bu illerde sandıktan çıkacak. Başbakan bunun tanıklığını yapacak. Yaşarsak, ölmezsek hepimiz göreceğiz. 1 yıl sonra yapılacak yerel seçimlerde, özellikle AKP'nin hedeflediği arkadaşlarımızı, haksız hukuksuz yere yakaladığı illerde, sandıktan AKP'nin enkazı çıkacak."

 "TEKLİFİMİZ HERKESE DOKUNULMAZLIK KALKSIN, OYUMUZ 'EVET' OLACAK"

Dokunulmazlık tartışmasının gerilimi arttırmak ve müzakere zeminini ortadan kaldırmak amacıyla gündeme getirildiğini ifade eden Demirtaş, bununla ilgili BDP olarak tekliflerinin olduğunu dile getirdi. Tek maddelik anaysa değişikliği önerilerinin olduğunu belirten Demirtaş, Cumhuriyet Halk Partisi'nin de buna destek verdiğini açıkladı.

Bütün milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına 'evet' oyu vereceklerini ifade eden Demirtaş, "Dokunulmazlık maddesini hemen değiştirelim. Kürsü dokunulmazlığı hariç milletvekillerinin dokunulmazlığı kalmasın. Biz buna hazırız. Hemen bütçe görüşmeleri pazartesi başlıyor. 10 gün sonra bitiyor. 11. gün anayasayı değiştirelim. Bütün milletvekillerinin tamamının dokunulmazlığı kalksın. Bizim buna itirazımız yok. 'Evet' oyu vereceğiz. Bizim anayasa değişikliği önerimizde mecliste duruyor. Başbakan'ın cesareti varsa, dokunulmazlık konusunda samimiyse, buyurun bundan daha iyi bir teklif olabilir mi? Bizde yargılanalım, onlarda. Beraber hakim karşısına çıkalım. Onlarda çıksın, bizde çıkalım." şeklinde konuştu.

 "BAŞBAKANLA GÖRÜŞMEK BÜYÜK BİR LÜTUF"

 Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 6 yıldır sadece bir defa resmi olarak görüşme yapabildiklerini belirten Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın insanlarla diyalog kurmada sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Demirtaş, "Sadece partimizle mi diyalog kurma sıkıntısı var? Hayır. Kendi bakanları, milletvekilleri dahil hiç kimseyle diyalog kuramıyor. Başbakanla görüşmek sanki büyük bir lütufmuş gibi algılanıyor. Başbakanla görüşenlerin cennet tapusu hazırmış gibi algılanıyor." dedi. 

Başbakan'ın ülkenin tüm sorunlarıyla ilgilenmek zorunda olduğunu kaydeden Demirtaş, diyalog kapılarının ikili ilişkilerle daha rahat açılabileceğini ifade ederek, "Ben inanıyorum ki insani ilişkiler  sıcak olsa diyalog kapılarını açmak daha kolay olur. Ama kendisi bu konuda çok ketum davranıyor. Diyaloğa kapalı, insani ilişkilere kapalı. Dar bir çevre içerisinde etrafını çevirmiş olan çete tarafından yönetilen, garip bir komplovari duygu içerisinde, ülkeyi yönetmeye çalışıyor. Oradan diyalog ve müzakere çıkmıyor işin doğrusu." diye konuştu.

CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler