YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: iki ülke arasında bu tür bir konunun çözülmesi gerekir
Erdoğan ve Ruhani ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'ın gündeminde Yemen saldırıları ve İran-Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konuları vardı.
Erdoğan: iki ülke arasında bu tür bir konunun çözülmesi gerekir
07 Nisan 2015 / 14:46 Güncelleme: 07 Nisan 2015 / 15:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Döviz kuru noktasında biz başka paraların baskısı altında kalmayalım. Ekonomide İran'ın yerli parasıyla Türkiye'nin yerli parası bizim alışveriş noktasındaki aracımız olsun. Biz ne doların baskısı altında kalalım ne avronun baskısı altında kalalım. Bu konuda daha önce merkez bankalarımızı da milli bankalarımızı da görüştürdük ama hala adımı atamadık."

Ruhani: Yemen konusunda kararlıyız!

Ruhani şöyle konuştu; "Yemen konusunda iki taraf ta tam ateşkesin sağlanması konusunda kararlı. Bölgeye insani yardımlar ulaştırılsın. Yemen'de mevcut bulunan sorunların çözülmesi konusunda kararlıyız."

Yemen konusunda iki taraf ta tam ateşkesin sağlanması konusunda kararlı. Bölgeye insani yardımlar ulaştırılsın. Yemen'de mevcut bulunan sorunların çözülmesi konusunda kararlıyız.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Gerçekten bugün çok önemli konuları görüştük. Bölgemiz adeta bir ateşten çember. Bunları konuşma fırsatımız oldu. Ekonomik alanda ise belli bir hızı ne yazık ki kaybettik. Malesef belirlediğimiz hedefte geriyiz. Aramızdaki ticaret açığı İran lehine ama artık yeni adımlar atmak istiyoruz.

- Şuanda en pahalı doğal gazı biz İran'dan alıyoruz. Bunu belli bir noktaya çekmek zorundayız. Böyle dost iki ülke arasında bu tür bir konunun çözülmesi gerekir.

-Bürokratik oligarşi felakettir, bundan da bir an önce kurtulmak lazım. Ulaşımdaki sorunlar aşılmalı.

- Ekonomide İran ile Türkiye'nin yerli parası bizim alışveriş aracımız olsun. Ne dolar, ne avro baskısında kalalım.

- (Irak, Suriye) Artık bu kana, ölüme hep birlikte son vermemiz lazım. Birbiriyle vuruşanları bir araya getirelim.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler