YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "İçeriden çıkanlardan teşekkür beklemiyoruz ama..."
İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan ve Balyoz tahliyelerine yorum yapan Erdoğan: " İçeriden çıkanlardan teşekkür beklemiyoruz ama bu ülkede hukuk mücadelesinikimin verdiğini bilsinler" dedi.
Erdoğan: "İçeriden çıkanlardan teşekkür beklemiyoruz ama..."
22 Haziran 2014 / 13:51 Güncelleme: 22 Haziran 2014 / 13:52

Başbakan Erdoğan, "Şimdi kalkmış, ikisi de Genel Müdür ile Bahçeli, Türkiye'nin cumhurbaşkanında aranan vasıfları anlatıyorlar. Sizden daha güzel vasfa sahip olanlar olabilir mi... Bu ne demektir  Bizde bu vasıflar yok, oturduk konuştuk, bizim vasıflarımızın üzerinde vasfa sahip olan böyle bir kişiyi bulduk. Yaptıkları iş bu. Bu ülkede kimin cumhurbaşkanı seçilebileceğinin vasıflarını en güzel millet belirler, millet" dedi.

Bu ülkede eğer siz bir Başbakanın dinlenilmesini bu kadar rahat değerlendirebiliyorsanız...

Başbakan Erdoğan, "Türkiye'de bir başbakanın ofisi dinlenilecek ve başbakanın ofisinin dinlenilmesiyle ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu bütün belgelerini, bigilerini toplayacak, ilgili mercilere, yargıya aktaracak... Hale bak, hepsi dışarıda. Ben şimdi buradan, paralel veya paralel değil, yargıya sesleniyorum; bütün belgeler ortadayken, suç aletleri ortadayken, bunları yapanlar ortadayken, neymiş adli kontrolle serbest bırakıyormuş... Benim itirazım var. Bu ülkede eğer siz bir başbakanın dinlenilmesini bu kadar rahat değerlendirebiliyorsanız, o zaman size soracağım, sizin evinizin, yatak odanızın dinlenilmesini, ortam dinlenilmesiyle vesairesiyle dinleyenlere karşı tavrınız ne olacak acaba  Soruyorum" dedi.

Biz son 1 yıldaki en ağır saldırıları başarıyla atlattık

Başbakan Erdoğan, "Son 1 yıl içinde, Gezi olaylarıyla başlayan, süreç itibarıyla söylüyorum, demokrasimiz, ekonomimiz, toplumsal barış, çözüm süreci, dış politikamız, cumhuriyet tarihinin en zor testlerinden, en zor imtihanlarından geçti. Biz son 1 yıldaki en ağır saldırıları başarıyla atlattık, o badirelerden zaferle çıktık ama yaşananları unutursak, inanın çok büyük bir hataya düşmüş oluruz. Son 1 yıl içinde yaşananları, teşkilatımızdaki her bir kardeşimin, hatta 77 milyon aziz milletimin tüm yönleriyle tekrar tekrar düşünmesi ve değerlendirmesi gerekir" dedi.

Kusura bakma, demokraside evet, her şey sandıktır

Başbakan Erdoğan, "Bu ülkede iktidarın yolu sandıktan geçer. Bazı okur yazar olduğunu iddia edenler, televizyonlarda yorum yapıyorlar; 'Demokraside herşey sandık değildir...' Kusura bakma, demokraside evet, her şey sandıktır" dedi.

Bu ilk kez cumhurbaşkanlığı seçiminde olacak

Başbakan Erdoğan, "Uzun bir mücadelenin ardından yurt dışındaki vatandaşlarımıza bulundukları ülkelerde oy kullanma hakkını teslim ettik. Yurt dışındaki vatandaşlarımız bulundukları ülkelerde, belirli yerlere kurulacak sandıklarda artık oylarını kullanabilecek. Bunu da ilk kez cumhurbaşkanlığı seçiminde tecrübe edecekler.

İnşallah cumhurbaşkanlığının halk tarafından seçileceği bu seçimlerde, ilk kez böyle bir tecrübe yaşanırken yurt dışındaki vatandaşlarımızın da demokratik haklarını kullanmaları, bulundukları yerlerde bunu ilk kez tecrübe etmeleri, milli iradenin tecellisi bakımından inanıyorum ki sandığın çok daha güçleneceği bir seçim olacaktır" dedi.Başbakan Erdoğan,

Sandık namustur

"Demokrasi, sandıkta başlar ve sandıkta tecelli eder. Her zaman ifade ediyorum; sandık namustur. Bir siyası parti sandıklara sahip çıkamıyorsa sandıkları gözetim altında tutamıyorsa vatandaşın verdiği oyun sandıkta kaybolmasına, çalınmasına göz yumuyorsa o siyasi parti daha en baştan kaybetmiştir" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları,

- Demokrasi sandıkta başlar ve sandıkta tecelli eder. Sandık namustur.

- Seçim yapılmadan seçimin neticesini görebilmeliyiz. Başarı buradan geçiyor.

- Yurtdışındaki vatandaşlarımız artık bulundukları yerden oy kullanabilecektir. Bu ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uygulanacak.

- Yurtdışındaki vatandaşların oy kullanması milli iradenin sandıkta daha belirgin yanısması olacaktır.

- Demokrasi konusunda çok ciddi bir zihniyet inkılabı yaptık.

- Biz 12 yıl boyunca kendi iktidarımız için değil, vatan için millet için bayrak için çalıştık.

- 2010 referandumunda hayır diyenler şu anda evet oylarının neticesini aldılar

- Biz bu ülkenin huzuru için çalışan partiyiz. Onlar huzursuzluk için çalıştılar.

- İçeriden çıkanlardan teşekkür beklemiyoruz ama bu ülkede hukuk mücadelesinikimin verdiğini bilsinler.

- Bir her türlü vesayeti sona erdirirken bunu, demokrasiyi her türlü kamburdan kurtarmak için yaptık.

- Gezi olaylarıyla başlayan süreçte demokrasimiz, çözüm sürecimiz, dış politikamız tarihinin en zor sınavlarından birinden geçti. Son 1 yıl içinde ağır saldırıları başarı ile atlattık. Ama bunları unutursak büyük yanılgıya düşeriz.

- Sadece Ak Parti değil, 77 milyon büyük bir tehlike atlattı.

- Biz eski Türkiye'den eski Türkiye'nin görüntülerinden kurtulmak istiyoruz. Derdimiz bu.

- Seçmen CHP Genel Başkanı'na artık bırak git mesajı verdi.

- (Böcek olayı hakkında) Hepsinin çekimleri var elimizde. Gün ola harman ola... Onları da teşhir edeceğiz. Görüntüler elimizde; hangi ülkede nasıl yapılıyor. Taşla molotofla iktidar mücadelesi içine girenler iktidar olamayacaksınız. Bunu bilin. Bu ülkede iktidarın yolu sandıktan geçer.

- Bu ülkede kimin Cumhurbaşkanı olacağının vasıflarını en güzel millet belirler.

- Ak Parti tek adam partisi değildir. Ak Parti'nin kuralları, kurulları var.

-

13:49
 // NEYİ İMA ETTİ?
Son demeçleri beni düşüncelere gark etti. Bir taktik mi, bir manevra mı bilmem ama, sanki cb adayı kendileri olacak. Partiden ayrılma sinyalleri aldım da....
22 Haziran 2014 13:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler