YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Hedefleri o haritaydı
Pentagon'un 'Kan Sınırları' adını verdiği yeni Sykes-Picot haritasına ilişkin şifreleri Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa dönüşü uçakta açıkladı.
Erdoğan: Hedefleri o haritaydı
02 Kasım 2014 / 16:28 Güncelleme: 02 Kasım 2014 / 16:31

Erdoğan, "Irak'ı üçe bölmeyi planladılar: Bir Kürdistan olacaktı, bir Sünni Araplar ve Türkmenler'den oluşan devlet, bir de Şia devleti... Bu planı ilk uygulamada gerçekleştiremediler. Haritanın diğer parçası ise Suriye. Kobani'yi PYD dışındakilere kaptırmak istemiyorlar" dedi.

Fransa'daki konuşmanızda, Sykes-Picot Anlaşması'nı kastederek, 'Ortadoğu'da yüz yıl önce çizilen sınırların dikişlerinin patladığını' söylediniz. Daha sonra dinleyicilerden gelen sorularda, Türkiye'nin dikişleri patlayan sınırların yerine çizilecek yeni sınırları kabul edip etmeyeceği' dile getirildi.

Bu da tam 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Strateji Uzmanı Yarbay Ralph Peters'in çizdiği ve 'Kan Sınırları' adını verdiği yeni Ortadoğu haritasıyla örtüşüyor. Bir Sykes-Picot miadını doldururken yeni Sykes-Picot'un ortaya çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakalım gerçekleşecek mi?

Ortadoğu, sonradan uydurulmuş bir coğrafi ifade. Aslında bir Yakındoğu var, bir de Uzakdoğu. Ortadoğu aslında bir petrol havzasının ifadesi. Bu çerçevede Irak'ı üçe bölmeyi planladılar. Bir Kürdistan olacaktı, bir Sünni Araplar'dan ve Türkmenler'den oluşan devlet, bir de Şia devleti. Bu planlamayı kafalarında yaptılar. Ama ilk uygulamada gerçekleştiremediler.

Sonra Maliki'nin başbakan olmasıyla ikinci girişim başladı. Maliki ordunun üst kademesini sadece Şii subaylardan oluşturdu. Ardından çoğunu cezaevlerinden saldırıverdiği sabıkalıların meydana getirdiği bir gerilla gücü kurma yoluna gitti. Şimdi yeni Irak Başbakanı (Haydar El İbadi) Irak'ı yeniden birleştirmek konusunda umut veriyor. Bakalım gerçekleştirebilecek mi? Bu çabalarını zamana yaymak istiyor olabilir. Mesela cumhurbaşkanı yardımcılıklarında yetki sınıflandırması yapmadı.

Ciddi dezenformasyon var

Peki bu çerçevede Suriye'deki gidişatı nasıl görüyorsunuz?

Haritanın diğer parçası olan Suriye'ye gelince... Ülkede terör cirit atıyor. Ilımlılar (Özgür Suriye Ordusu-ÖSO) vatan savunması derdine düştü. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, ÖSO konusunda Türkiye ile aynı çizgide olduklarını söyledi. Irak için de bizim çizgimizi paylaşıyorlar. Yani, uçuşa yasak bölge ile güvenli bölge oluşturulması ve ılımlı muhaliflere eğit-donat desteği sağlanmasını öngören planımızı destekliyorlar. Son gelişmelerle ilgili olarak ne yazık ki çok ciddi dezenformasyon var. Mesela Kobani konusunda Irak'ta Kürt Bölgesel Yönetimi 2 bin peşmerge göndermekten söz etti. Sonra sayı 500'e indi. PYD bunu da kabul etmedi. 90'a kadar inildi.

Bu 90 peşmergeye ek olarak araçları kullanacak şoförler ve muavinleri eklenecek, sayı aşağı-yukarı 150'ye çıkacaktı. 90 peşmergeyi biz uçaklarımızla Türkiye'ye getirdik. PYD buna da direndi. Peşmergeler silahları bize versinler, Kuzey Irak'a dönsünler diye tutturdular. Aslında dertleri orayı PYD dışındakilere kaptırmamak. Kobani halkı zaten Türkiye'ye sığındı. Dolayısıyla orada sivil kalmadı. 1500-2000 kadar silahlı kişi var.

Tehdit altında olan Türkiye

Türkiye-Fransa birlikte uçuşa yasak bölge oluşturabilir mi?

Bakın, aslında tehdit altında olan benim, yani Türkiye. Nitekim, geçenlerde, vatandaşlarımızın can güvenliği için bir köyü boşaltmak durumunda kaldık. Dedikleriniz ancak BM Güvenlik Konseyi kararıyla, o olmazsa NATO kararıyla sağlanabilir. Bana göre, 36'ncı paralelin üstü güvenli bölge ilan edilmeli. Neden? Çünkü, topraklarımızda 1.6 milyon sığınmacı var. O bölgede onlar için farklı planlamalar yapılabilir. Hatta alt yapısıyla, üst yapısıyla yerleşim birimleri bile inşa edilebilir. Kobani'yi bir yana bırakın, Kuzey Suriye'nin kalbi Halep tehdit altında. Orada koca bir tarih yok olmak üzere.

ÖSO ile dengeler değişebilir

Irak-Suriye üstünden bir sınır çizmeye çalışılıyor diyebilir miyiz?

Çok farklı, çok karmaşık hesaplar olabilir. Bakın, DAİŞ petrolünü kim alıyor? Esed yönetimi. Yani, Musul petrolünü Esed'e peşkeş çekiyorlar. Suriye'de Esed'e karşı direniş başladığında sadece ÖSO vardı. Terör örgütleri daha sonra ortaya çıktı. Şimdi bile ÖSO aşağı-yukarı 120 bin silahlı adamı olduğunu söylüyor. Ama iki sorunları var: Para, donatım/eğitim. Bunlar verilirse dengenin yeniden sağlanabileceğini ifade ediyorlar.

Her sözcüden ayrı ses

Kobani bahaneli eylemler süreci riske atar mı?

Çözüm süreciyle ilgili plan devam ediyor. Kobani'yle ilgili görüşlerimizi ABD'ye net ilettik. Müttefik bir ülkenin, bizim terörle bağlantılı olduğunu düşündüğümüz bir gruba silah vermesini doğru bulmayacağımızı da söyledik. Ama akabinde C-130'larla oraya silah indireceksin; bunların bir bölümü PYD'ye gidecek, bir bölümü de dedikleri gibi 'yanlışlıkla da olsa' DAİŞ'e.

Bu konularda ABD'de her birimin sözcüsünden farklı bir ses çıkıyor. Beyaz Saray sözcüsü bir şey söylüyor, Pentagon sözcüsü başka bir şey, Dışişleri sözcüsü daha başka bir şey, Ulusal Güvenlik sözcüsü başka bir şey. Bazıları ABD'ye destek vermediğimizi iddia ediyor. Yalan. Gerekli desteği verdik. Ayrıca, ABD'nin onlara verdiği silahların bedelinin çok üstündeki meblağları biz Türkiye'ye sığınan Kobanili Kürtler için harcıyoruz.

 

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler