YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Hedefimiz 2023'te dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hedefimiz inşallah 2023 yılında ülkemizin savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmaktır" dedi.
Erdoğan: Hedefimiz 2023'te dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak
30 Nisan 2016 / 18:30 Güncelleme: 30 Nisan 2016 / 18:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hücum Gemisi Anadolu'nun inşa başlangıç töreninde konuştu.

ATILAN BU ADIM GEÇ KALMIŞ BİR ADIM

Güçlenen, gelişen Türkiye'nin giderek kendi sınırları dışında da daha etkin şekilde varlık göstermesi gerekiyor.

Bir yandan ülkemize yönelik tehditlerin büyüdüğü, diğer yandan uluslararası alanda daha görünür olmak zorunda kaldığımız bir dönemde atılan bu adımı (Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Anadolu'nun inşası) esasen geç kalmış bir adım olarak görüyorum.

Çünkü bu millet kendi göbeğini kendisi kesmek durumundadır, bunun başka çaresi yoktur.

NÜKLEER BİR UÇAK GEMİSİNE SAHİP OLMAMAMIZ EKSİKLİK

Savunma sanayi alanındaki mevcut projeleri hassasiyetle takip ederken, tehditler ve fırsatlar bakımından ülkemizin yeni konumuna uygun hazırlıkları da süratlendirmeliyiz.

Açıkçası Türkiye'nin hala modern nükleer bir uçak gemisine sahip olmamasını büyük bir eksiklik olarak görüyorum. Semalarımızda hala kendi savaş uçaklarımızın uçmuyor olmasını eksikliğimiz olarak görüyorum. Fakat bugün bir yönden de mutluyum.

Çünkü silahlı insansız hava araçlarının dün ve bugün yaptıkları tatbikatlarda aldıkları neticeden dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Hamdolsun bunu yakaladık, inşallah bunun gerisinin geleceğine inanıyorum.

HEDEFİMİZ 2023'TE SAVUNMA SANAYİNDE DIŞA BAĞIMLILIĞI ORTADAN KALDIRMAK

Ülkemizin savunma sanayinde dışa bağımlılığı, hamdolsun her yıl biraz daha azalıyor. 2002 yılında yüzde 80'ler civarında olan dışa bağımlılık oranımızı bugün yarı yarıya azaltmış, yüzde 40'lar seviyesine düşürmüş durumdayız. Hedefimiz inşallah 2023 yılında ülkemizin savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmaktır.

DÜNYANIN EN SEÇKİN UÇAK GEMİSİ İÇİN BİR İLK ADIM

Bugün sac kesme törenine katıldığımız amfibi hücum gemimizi, dünyanın en seçkin uçak gemisini üretme yolunda attığımız bir ilk adım olarak görüyorum. İşte Atak helikopterlerimiz iç güvenlik operasyonlarında şu anda etkin şekilde kullanılıyor.

Şu ana kadar 12 helikopterimizin üretimi tamamlandı. Altay tankının prototipi ortaya çıktı, yakında seri üretimi inşallah başlayacaktır ve insansız hava araçlarında oldukça ileri bir noktaya ulaştık, insansız hava araçlarının da devreye girmesiyle özellikle iç güvenlik operasyonlarında ciddi bir rahatlama sağlanacağına inanıyorum.

SAVUNMA SANAYİ KONUSUNDA FARKLI SAİKLER DEVREYE GİRDİ

Türkiye güçlü bir savunma sanayi altyapısı kurmak yerine, dışa bağımlılığa adeta mecbur ve mahkum edilmiştir. Bazıları bunu sadece NATO üyeliğimize bağlıyor.

Ben o kadar basit ve masum olduğunu düşünmüyorum. Tıpkı 'Devrim' otomobillerinin üretimine ilişkin heyecanın çok basit bir sebeple söndürülmesinde olduğu gibi, savunma sanayi konusunda da farklı saiklerin devreye girdiğine inanıyorum.

EN AĞIR SONUÇLARI SAVUNMA SANAYİNDE GÖRDÜK

Geçmişte ülkemizde yıllarca milliyetçilik adına, vatan sevgisi adına, ülkeyi koruma ve kollama adına öylesine anlamsız, öylesine boş işlerle uğraşıldı ki kimse asıl meselelere odaklanmadı, onlarla ilgilenmedi. Bu ihmalin en ağır sonuçlarını gördüğümüz alanların başında savunma sanayi geliyor.

TERÖRE DESTEK OLANLAR TÜRKİYE'YE DESTEK VERMİYOR

Doğu ve Güneydoğu bölgemizde yaşanan çatışmalar bahane edilerek, parasıyla dahi bize satılmayan, verilmeyen silahlar mevcuttur şu anda. Bunlar NATO'ta beraber olduğumuz ülkeler, onu da söyleyeyim.

Suriye'deki kriz sebebiyle ülkemize yönelik tehditler devam ederken, terör örgütlerine silah yardımı yapanlar, ne yazık ki dost Türkiye'ye bu desteğini vermiyorlar. Bundan sonra bana diyorlar ki telefonda 'Medya üzerinden bu konuşmaları yapmayalım.'

Doğru, medya üzerinden yapmayalım da terör örgütüne sen ne üzerinden bu silahları gönderiyorsun  Onun için kendimize yetmeliyiz, kendimize yeter hale gelmeliyiz.

R.T.E
 // M.N.A
Allah yar ve yardımcınız olsun Allah Milletimizi devletimizi daim Muzaffer kilsin inşallah ülkemiz kendi silahını kendisi yapar ve tam özgür ve bağımsız olur sayın Cumhurbaşkanı'miza bunun için bütün dünya düşmanlik ediyor ilk defa ülkemizi yerli ve milli bir kadro yönetiyor ve bütün dünya çıldıriyor...
30 Nisan 2016 20:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler