YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Hamursuz ve Paskalya bayramlarını kutladı
Erdoğan Hamursuz ve Paskalya bayramlarını kutladı
05 Nisan 2015 15:16
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yahudilerin Hamursuz Bayramı ile Hristiyanların Paskalya Bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Yahudilerin Mısır'da esaretten kurtulmalarını simgeleyen Pesah, Musevilik inancının en önem dini bayramlarından biridir. Musevi vatandaşlarımızı 'Hamursuz' olarak da adlandırdıkları söz konusu bayramları vesilesiyle en içten duygularımla tebrik ediyorum. Farklılıkları zenginlik olarak telakki eden kadim bir medeniyetin mensubu olan bizler, bu coğrafyadaki tüm insanların, herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmamasına; kendi kültür, din ve geleneklerini özgürce yaşayabilmelerine büyük önem veriyoruz. Pesah münasebetiyle, barış içinde birlikte yaşadığımız Musevi vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Musevilere tebriklerimi ve esenlik dileklerimi sunuyor, kendilerini en kalbi duygularımla selamlıyorum."

"İnançların özgürce yaşanmasına önem veriyoruz''

Erdoğan, Hristiyan vatandaşların Paskalya Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda ise dini bayramların, kardeşliğin, hoşgörünün ve dayanışmanın egemen olduğu, birlik ve beraberlik duygularının pekiştiği müstesna günler olduğunu vurguladı.

Paskalya Bayramının, farklı kilise ve gruplara mensup Hristiyan vatandaşların en önemli yortuları arasında yer aldığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bizler, farklılıkları zenginlik olarak gören kadim medeniyetimizden aldığımız güç ve adalet anlayışıyla insanların din, dil, etnik köken ayrımına maruz kalmamalarına, kendi kültür, gelenek ve inançlarını özgürce yaşayabilmelerine büyük önem veriyoruz. Bu anlayış doğrultusunda, barış içinde beraber yaşadığımız Hristiyan vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Hristiyanlara Paskalya yortuları vesilesiyle tebriklerimi ve esenlik dileklerimi sunuyor, kendilerini en kalbi duygularımla selamlıyorum.''

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler