YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Gülen için ilk defa o ifadeyi kullandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pensilvanya'daki Fethullah Gülen'i modern Lawrence olarak niteledi.
Erdoğan, Gülen için ilk defa o ifadeyi kullandı
13 Ekim 2014 / 14:02 Güncelleme: 13 Ekim 2014 / 14:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi'nin akedemik yılı açılış töreninde konuştu. Erdoğan, "Hizmet eri görünümünde, gazeteci yazar görünümünde terörist görünümünde yeni Lawrence'lerin çabaladığını görüyoruz. Hizmet diyerek, basın özgürlüğü diyerek, bağımsızlık savaşı ya da cihat diyerek Sykes-Picot anlaşmalarını yapanlar var." açıklamasını yaptı.

Bu coğrafya içinde yaşanan her çatışma her gerilim yüz yıl önce tasarlanmıştır. Bu tasarımı bozmak bizim vazifemizdir. Terör örgütünün tuzağına düşen modern lawrence'lerin peşine düşenlere tane tane anlatmak zorundayız. Pensilvanya'nın peşinden gidenlere tane tane anlatmak zorundayız..

Şimdi yeni ajanlar hain olarak kendi milletinden çıkıyor. Artık gönüllü Lawrence'lik yapanlar var.

Modern Lavrence gibi Pensilvanya'da oturanlar var.

Kimdir bu Lawrance

Yarbay Thomas Edward Lawrence (15 Ağustos 1888, Tremadoc, Caernarvonshire, Galler - 19 Mayıs 1935, Clouds Hill, Dorset, İngiltere) Britanyalı arkeolog, askeri stratejist, casus ve yazar.

Profesyonel olarak T.E. Lawrence veya T.E. Shaw isimlerini kullandı.

1916 - 1918 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yürütülen Arap Ayaklanmasında, Birleşik Krallık irtibat subayı olarak aldığı görev nedeniyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır.

Şövalyelik nişanını reddetmiştir, "Üstün Hizmet Madalyası" ve "Fransız Şeref Lejyonu Madalyası" ile ödüllendirilmiştir. Britanyalılar da onu en büyük savaş kahramanlarından biri olarak kabul ederler.

İlk tayin yeri olan Kahire'de İngiliz Askeri Haberalma Servisi için çalıştı.

Araplarla olan sıcak ilişkileri Lawrence'ı, İngiliz ve Arap kuvvetleri arasındaki irtibat subaylığı görevi için biçilmiş kaftan kılıyordu. Ekim 1916'da, Arap millî faaliyetlerini rapor etmesi için çöle gönderildi.

Mekke şerifi Hüseyin bin Ali'nin oğlu Emir Faysal komutasındaki düzensiz birliklerle birlikte Osmanlı ordusuna karşı gerilla mücadelesi verdi.

Arapları, Medine'deki Osmanlı muhafız birliklerini şehirden çıkarmamaları konusunda ikna etti. Böylece Araplar, şehre malzeme getiren Hicaz demiryoluna yaptıkları saldırılara ağırlık verebildiler.

Şehri savunmakla meşgul olan Osmanlı askerlerini diğer yandan da demiryolunu tamir etmek zorunda bırakmak suretiyle oyaladılar. Lawrence, Akabe ve Şam'ın işgalinde de önemli rol aldı.

Araplarla geçirdiği zaman zarfında, gelenek ve yaşantılarına bayağı adapte oldu. Deve ile seyahat edip, sıkı bir dostluk kurduğu Prens Faysal'ın hediye ettiği yerel kıyafetleri giymeye alıştı.

I. Dünya Savaşı'nın sonlarında İngiliz hükümetini, Arapların bağımsızlığının İngilizlerin yararına olduğuna ikna etme konusunda oldukça başarılı oldu.

Lawrence, 1918'de savaş muhabiri Lowell Thomas'ın belgesel film ve fotoğraflar çekmesine yardımcı oldu. Savaştan sonra bu belge niteliğindeki fotoğraf ve filmlerle dünya turuna çıkan Lowell Thomas, oldukça yüksek kazançlar elde etti.

Lowell Thomas'ın Lawrence'ı büyük bir kahraman gibi göstermesi, Lawrence'ın da kendi anılarında bölgede daha önceden yüzlerce İngiliz ajanı tarafından yapılmış birçok şeyi kendine mal etmesi...

Lawrence'ın aslında çok da hak etmediği bir üne kavuşmasını sağladı.

Öyle ki sonradan Lawrence'ın efsanesini kaleme alan yazarlar yeri geldiğinde Lawrence'ı gerilla savaşı'nın mucidi olarak kabul etmişlerdir. 1962'de çekilen Arabistanlı Lawrence filmi ise efsaneyi doruk noktasına ulaştırmıştır.

Lawrence 19 Mayıs 1935 günü Clouds Dorset-İngiltere'de bir motosiklet kazasında yaralandı. Altı gün sonra, 19 Mayıs 1935'te, 46 yaşında hayatını kaybetti.

Kaza yaptığı yol kenarındaki yer, küçük bir anma ile işaretlenmiştir.

Naaşı Eric Kennington tarafından St Paul Katedralinin kilise mahzenine yerleştirildi.

d_h_lawrence.jpg

 

 

Lawrance in sonu
 // Kemal Teoman
Hatta bazı kaynaklar Lawrence'in Türkler tarafından iğfal edildiğinden de bahseder. Belki ölümüne sebep olan motor kazasının asıl nedeni rahat oturmamasıydı....
13 Ekim 2014 Pazartesi 21:28
Lawrance in sonu
 // kemal teoman
Makalenin yazarı Lawrance'in Araplarla arasının açılmasından bahsetmemiş, ben tamamlayayım. Lawrance Araplara verdiği sözü yerine getiremeyince onlar tarafından iğfal edilmiştir....
13 Ekim 2014 Pazartesi 21:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler