YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Gülen için ABD'ye 85 koli belge gönderdik
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'den FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesini talep ettiklerini ifade ederek, "Kendilerine 85 koli belge-bilgi gönderdik" dedi.
Erdoğan: Gülen için ABD'ye 85 koli belge gönderdik
08 Ağustos 2016 / 22:56 Güncelleme: 08 Ağustos 2016 / 23:06

Erdoğan, Saint Petersburg'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşme öncesi Rus haber ajansı Tass ve devlet televizyonu Rossiya 24'e ortak röportaj verdi.

ABD’nin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesini reddetmesi halinde iki ülke arasındaki ilişkilerin hangi yönde seyredeceğiyle ilgili olarak Erdoğan, varsayımlar üzerinden hareket etmenin doğru olmayacağını vurgulayarak şunları aktardı:

"Tabii bunu varsayımlar üzerinden değerlendirirsek yanlış olur. Yani şu anda bir süreç devam ediyor. 

Daha önce ben Sayın (ABD Başkanı Barack) Obama’ya bu talebimi ilettim ve sizler bizden teröristleri istediğiniz zaman biz sizlere bu teröristleri teslim ettik, işte şimdi de FETÖ'nün başı sizde ve 99’dan beri ülkenizde yaşıyor. 

HER TÜRLÜ DESTEĞİ EKİPLERİNE VERDİK

Ben de bu kişiyle belli süreler içerisinde maalesef tabii her türlü desteği biz onların ekiplerine verdik, yani nedir? Eğitimle ilgileniyorlar dedik. Nedir? 

Ülkenin geleceğiyle ilgili olumlu adımlar atıyorlar diye baktık. Ama netice bu şekilde devam etmedi, bu onların kamuflajıydı. Daha sonra baktık ki bu başka yere doğru gidiyor."

FETÖ'nün dersanelerinin kapatılmasıyla, örgütün parasal kaynaklarını ciddi manada kaybettiğini aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

"Tabii ben işin başında bir şeyi hissetmiştim, o da şuydu, Bunların dershane faaliyetleri vardı ve bu dershane faaliyetlerinin olumlu olmadığını, olumsuz bir şekilde cereyan ettiğini, bunun bir parasal kaynak olarak düşünüldüğünü hep düşündüm. 

DERSHANELERİN KAPATILMASIYLA ÇOK BÜYÜK KAYNAK ELLERİNDEN GİRİYORDU

Arkadaşlarıma da bunu o zamanlar Başbakan olmam hasebiyle ifade ettim. Ama işi çok hafiften aldılar, 2010 itibariyle bu işe çok daha ciddi girdik ve 2010’da dershanelerin kapatılmasına yönelik adımlar atılınca o zaman bunlar ciddi manada sıçramaya başladılar. Çünkü çok ciddi bir parasal kaynak ellerinden gidiyordu.

Hakikaten bunu çok açık, net gördük. Zira dershaneler kapatıldı ve bunun yanında devlet hafta sonlarında telafi kursları adı altında kurslar açtı. 
Bu kurslar açılınca tabii hem benim vatandaşım bunlara gereksiz yere para ödemekten kurtuldu, çünkü bunların içinde fakir var, garip var, bu insanları bundan kurtarmış olduk. 

Hafta sonunda ücretsiz vermiş olduğumuz bu telafi kurslarıyla da vatandaşımızın oralara ödediği paralar cebinde kalmış oldu. Bu arada da öğretmenler de ek bir gelir elde ettiler."

85 KOLİ BELGE GÖNDERDİK

Gülen'in, ABD'den iadesinin talep edildiğini aktaran Erdoğan, "Söyledikleri şey şu, 'Bizim hukukumuza göre bu kişinin terörist olduğunu belgeleyen veyahut da bunun belgelerini bize gönderin, inceleyelim, ondan sonra gereken adımı biz Amerika hukukuna göre atalım' diyorlar. Tabii bizim daha önce gönderdiğimiz belgeler var, şimdi de kendilerine 85 koli belge-bilgi gönderdik. 

Yakın zaman içerisinde de Adalet Bakanımızı, Dışişleri Bakanımızı, özel temsilcimi ve bu konuyla ilgilenen bazı hakim-savcı, bunları Amerika’ya göndereceğiz ve yerinde kendilerine bilgilendirme yapacaklar." diye konuştu.

Lafa bak
 // Hayda bre
15 temmuz darbesini fetö yaptı ise iyade etsinler, fetö yapmadı ise amerika, ingiltere yaptı ,itiraf etsinler....
09 Ağustos 2016 Salı 09:53
kahramanlar
 // isimsiz gariban
Acıga alınan polislerin listesini hazırlayanlarada bir el atın sayın kulunk gercek vatanseverleri araya koyup ekarte ediyorlar karşı bir hamle bu lutfen dikkat 8 sene once telefonunuzdan su numara aranmıs denılıp acıga alındık bahsedilen njmara ile konusma yok bisey yok bu numara onlarla irtibatı olan biriymis guya en ufak bir irtibat yok bir liramız dahi yok bunlarla hem 8 sene onceye bakıcaksak ulkede burokrat kalmaz!hakkımızı asla helal etmiyoruz ozur beklıyoruz bu yaftayı ...
09 Ağustos 2016 Salı 06:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler