YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Gezi'de yorum yapanlar şimdi neden susuyor"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'daki polis şiddetini kınadığını belirterek, "Gezi olaylarında yorum yapan siyasetçi ve gazetecilerin neden şimdi sustuğunu merak ediyorum" dedi.
Erdoğan: "Gezi'de yorum yapanlar şimdi neden susuyor"
30 Mayıs 2016 / 15:20 Güncelleme: 30 Mayıs 2016 / 16:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler Kentsel Dönüşüm Konutları teslim töreninde konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

ONLARIN GÖZLERİ VAR AMA GÖRMEZLER

Yola çıktığımızda bu projeyi sadece rant projesi olmakla itham edenler gelsinler buraya, Havaalanı Mahallesi'ne bir baksınlar. Bu bölgenin geçmişteki haliyle bugününü bir karşılaştırsınlar. Onların öyle bir derdi yok ki, değil mi?  Var mı, öyle bir derdi, yok.

Onlar sadece itham etsinler. Ah Geziciler ah... Eğreti binaların, çarpık yapıların, sokakların yerlerinde şimdi nasıl modern bir örnek yerleşim alanının yükseldiğini, oluştuğunu gözleriyle görsünler ama onların gözleri var görmezler, onların kulağı var duymazlar, onların dili var hakkı söylemezler.

Onlara gerçek dersi siz vereceksiniz. Gerçek demokrasiye inanmış olanlar olarak siz vereceksiniz. Bugüne kadar verdiniz, bundan sonra da vereceksiniz.

MODERN, İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİMİZ YAPILARA EVET!

Şimdi yüzde 70'i yeşil alan ve okul, cami gibi ortak kullanım alanlarından oluşan zaten bir alan şu anda var. Tabi afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi konusunda hedefimiz çok büyük. Türkiye genelinde 20 yılda 6,5 milyon yapıyı bu şekilde dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Çirkin yapılaşmaya hayır. Modern, insanca yaşayabileceğimiz yapılara, 'Evet' ve bunu gerçekleştireceğiz.

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 49 ilimizde ilk adımları attık. 21 ilimizde rezerv alanlarımızı yaptık. Yerleri belirlendi çalışmalar devam ediyor.

GEZİDE YORUM YAPANLAR ŞİMDİ NEDEN SUSUYOR?

Bugün Paris ve Brüksel yanıyor. Başka Batı şehirlerinde de çok ciddi protestolar, olaylar ve eylemler yaşanıyor. 3 yıl önce İstanbul'u mesken tutup, neredeyse kesintisiz canlı yayın yapan medya kuruluşları, bu olaylara adeta kör, sağır ve dilsiz kalmışlardır.

Açıklamalar yapan siyasetçiler neden şimdi susuyorlar. Ama ben de buradan söylüyorum. Fransa'daki olaylarda protestoculara karşı polisin sert tutumunu kınıyorum. 

Paris'te özgürlük mücadelesi veren insanlara karşı neden kötü davranıyorsunuz. Endişeliyim.. Kaygılıyım... Gezi olaylarında yorum yapan siyasetçi ve gazetecilerin neden şimdi sustuğunu merak ediyorum. 

PARİSTE YAŞANANLARDAN ENDİŞELİYİZ

Paris'te yaşanan olaylardan dolayı şu anda ben de endişeliyim, kaygılıyım. Protesto haklarını kullanan insanlara Fransız polisinin uyguladığı şiddeti kınıyorum.

Yaşanan vahim olayları dünyaya aktarmayan Batı medyasını ayıplıyorum. İnsan hakları örgütlerini, Batılı politikacıları Paris'te yaşanan hadiseler konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Bana nasihat ediyordunuz, akıl veriyordunuz, 'Bu Gezicilere karşı niye böyle yapıyorsunuz ' diye.

Şimdi size sesleniyorum, Paris'te, Paris'teki, özgürlük mücadelesini verenlere karşı niye böyle yapıyorsunuz, Brüksel'dekilere karşı niye böyle yapıyorsunuz ya Brezilya'da niye böyle yaptınız?  

Gezi olaylarındaki görüntülerden rahatsız olanların Paris'teki olaylar karşısındaki rahatlığı doğrusu bizi çok üzüyor. Daha da kötüsü Fransa'nın ve diğer Batı ülkelerinin 17-25 Aralık tarzı darbe girişimlerine maruz kalmalarından korkuyoruz.

İnşallah hadiseler, bölücü terör örgütünün güney şehirlerimizdeki bazı mahallelerde başlattığı eylemlerin benzerlerine kadar uzanmaz.

GEZİ'DEKİ AĞAÇLAR, EYLEMCİLERİN TAHRİBATINA RAMEN YERİNDE DURUYOR

Gezi Parkında yapılan iş, bölgede yapılan düzenlemeler sırasında 12 ağacın bir yerden bir yere naklinden başka bir şey değildi. Yani ortada herhangi bir ağaç kesimi yeşil alan tahribi veya benzeri bir durum yoktu.

Nitekim bugün park da ağaçlar da eylemcilerin bölgede yaptıkları tahribata, yıkıma rağmen yerli yerine duruyor zaten. Dünyada orman ve yeşil alan varlığını arttıran ülke hangisidir diye sorarlarsa size bir cevap vereyim; Türkiye. Türkiye'nin böyle bir suçlamaya maruz kalması zaten mümkün değildir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler