YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Gezi Parkı'na o eseri inşa edeceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi, bugün burada yine söylüyorum, bir, Taksim'deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz" dedi.
Erdoğan: Gezi Parkı'na o eseri inşa edeceğiz
18 Haziran 2016 / 18:33 Güncelleme: 18 Haziran 2016 / 19:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri Tanıtım Programı'nda konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

TARİH GELECEĞİMİZE YÖN VEREN PUSULADIR

Dünya ve bölge tarihi, İslam tarihi, genel Türk tarihi, Selçuklu tarihi, Osmanlı tarihi, hatta henüz 92 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Cumhuriyet tarihi gibi alanların hepsinde de mevcut birikimimizi ileriye taşıyacak çalışmaları süratle hayata geçirmeliyiz.

Çünkü tarih, sadece geçmişin hikayesi değildir. Aynı zamanda geleceğimize yön veren bir pusuladır. Buna ihtiyacımız var. Yaşadığımız olayları, ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri, tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusunda sürekli yeniden yorumlamak, yeniden değerlendirmek mecburiyetindeyiz.

YAVRULARIMIZI TARİH BİLİNCİYLE YETİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Şu anda gençliğimiz çok ciddi sıkıntılar yaşıyor ve hele hele son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan saldırıların altında da bu var. Onun için bizim lisedeki yavrularımızı, ortaokuldaki yavrularımızı tarih bilinciyle, çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor.

İSTİYORUM Kİ BİR VAKIF...

Dört bini aşkın vakıf eserini bizler hayata geçirdik. Hepsini ele aldık ve onları bugüne ve geleceğe hazırladık. Hala da devam ediyoruz.

Vakıf Katılım AŞ'yi kurmaktaki kararlılığımın altında da bu yatmaktadır. İstiyorum bir vakıf, artık o faizin, o bizler için yanlış olan anlayışından kurtulsun ve Vakıf Katılım AŞ olarak kazandığını harcayacağı yer vakıf eserleri olsun,öğrenciler olsun, üniversitesi olsun, okulları olsun.

GEZİ PARKINA O TARİHİ ESERİ İNŞA EDECEĞİZ

İnşallah devam eden ve hazırlıkları süren yeni projelerle İstanbul'u çok daha ileriye taşıyacağız. Ben Sayın Başkanıma söylüyorum, 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız.

Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi, bugün burada yine söylüyorum, bir, Taksim'deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz.

Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardır, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur, bunu orada yapmamız lazım.

Sevilmeyi hakediyor
 // Rasim DUMAN
Cumhuriyet tarihimiz boyunca bu aziz milletimiz, iki tane "millî" ve "yerli" cumhurbaşkanı gördü : Birincisi merhum şehid Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL, ikincisi de, mevcut Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN. Hem kâmil ve fâzıl şahsiyetleri, hem de imrenilecek derecede güçlü Devlet Adamlığı vâsıfları ile sevilmeyi hakediyorlar....
18 Haziran 2016 Cumartesi 20:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler