YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan gayrimüslimler için bir şans"
Ermeni işadamı Leon Armanlı, Erdoğan'a gazete ilanı ile teşekkür etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gayrimüslimler için bir şans olduğunu söyledi.
"Erdoğan gayrimüslimler için bir şans"
09 Şubat 2015 / 00:30 Güncelleme: 09 Şubat 2015 / 07:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan iken yayımladığı 1915 olaylarında ölen Ermeniler için yayınladığı taziye mesajına bir gazete ilanıyla teşekkür eden iş adamı Leon Armanlı, Akşam’a konuştu.

Türk vatandaşı bir Ermeni işadamı olan Armanlı, o ilanda Erdoğan'a hitaben 'Siz hakikaten adam gibi adamsınız ve delikanlısınız. Bence de Atatürk'ten sonra gelmiş geçmiş büyük devlet adamısınız' demişti. Erdoğan’ın Türkiye’de yaşayan gayrimüslim vatandaşlar için büyük bir şans olduğunu söyleyen Armanlı, yaşanan acı olaylar sonucunda Türkiye’deki Ermeni nüfusun azaldığını ifade ederek “Geçmişte Recep Tayyip Erdoğan gibi bir siyaset adamı olsaydı şu anda Türkiye'deki Ermeni nüfusu 3 ila 4 milyonu bulmuştu” şeklinde konuştu.

"Varlığı güvven teşkil ediyor"

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’de yaşayan gayrimüslimler için büyük bir şans olduğunu vurgulayan Armanlı, “Varlığı, Türkiye'de yaşayan gayrimüslim cemaatler için bir güven teşkil etmekte. Varlık vergisi, ASALA olayından dolayı ermeni vatandaşların mülklerine tedbir konması, yurtdışı yasakları ve ticari hayatta karşılaşılan zorluklar bu dönemde ortadan kalktı” diye konuştu.

"Çabalarına yardımcı olmalıyız"

Azerbaycan ve Ermenistan birbirleriyle boğuşup durduğuna dikkat çeken işadamı Armanlı, “İki ülke olayların provoke edilmesine çanak tutuyor. Bu da halklar arasında infial yaratıyor. Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan da Erdoğan’ın çabalarına yardımcı olmalı. Olayların bilimsel sonuca bağlanması için tarafsız tarihçiler ve arşivcilere ihtiyacımız var. Türkiye’nin son 12 yıldaki çabaları sayesinde 1915 olaylarını gündeme getirmek isteyenlerin kolu kanadı kırıldı" dedi.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler