YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: FETÖ elebaşı gözaltına alınmalı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceliğin Gülen'in Türkiye'ye iadesi olduğunu belirterek, Ama bizim ABD ile aramızdaki suçlu iadesi anlaşması gereği bu tarz suçlular en azından gözaltına alınır. Bu zatın kontrolü anca gözaltı ile olur" dedi.
Erdoğan: FETÖ elebaşı gözaltına alınmalı!
24 Ağustos 2016 / 20:44 Güncelleme: 24 Ağustos 2016 / 22:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Sayın Biden, ülkemize gerçekleştirdiği bu ziyaretiyle darbe girişiminin vahim boyutlarını, TBMM'yi de gezmek suretiyle bizzat yerinde görme fırsatını bulmuştur, ben de kendilerine biraz sonra elimizdeki bazı belgeleri, bilgileri ayrıca vereceğim ve darbe girişimi müsebbibi FETÖ hakkında tüm milletimizin hissiyatını ilk elden müşahede etme fırsatını bulduğu için ben de doğrusu ayrıca memnunum." ifadelerini kullandı.

ÖNCELİĞİMİZ FETÖ ELEBAŞININ İADESİ

Sayın Biden'la görüşmemizde, kendi milletine dahi saldırmaktan çekinmeyen bu eli kanlı terör örgütüyle mücadelemiz ve aldığımız tedbirler hakkında da bilgi verdik. Bizim için en büyük öncelik, bu darbe teşebbüsünün ve FETÖ elebaşısının ülkemize en kısa zamanda özellikle iadesidir.

GÜLEN GÖZALTINA ALINMALI

Bizim önceliğimiz FETÖ örgütbaşının ülkemize acilen iade edilmesi. Burada mahkeme süreçlerinden bahsediliyor. Biz elimizde ki 85 kutu delili gönderdik. Ama bizim ABD ile aramızdaki suçlu iadesi anlaşması gereği bu tarz suçlular en azından gözaltına alınır.

Bu zat şuan bulunduğu yerden hala örgütü yönetmeye devam ediyor. Bu zatın kontrolü anca gözaltı ile olur ki bu bizim sözleşmemizde de var. Bunu da buradan tekrar hatırlatmak istiyorum. 

ÖSO CERABLUS'U ELE GEÇİRDİ

Koalisyon güçleri ile görüşmelerimizi yaptıktan sonra artık bizler nihai kararımızı verdik ve Cerablus'a, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte, onların özellikle kara harekatına destek vermek suretiyle, koalisyon güçlerinin hava desteği ile oraya giriş sağlandı.

Şu an itibarıyla Cerablus'u Özgür Suriye Ordusu mensupları ve Cerabluslu olanlar şu anda yeniden geri almış durumdalar ve oradaki hükümete ait veya oradaki resmi konutları vesaire ele geçirmiş durumdalar. DAİŞ de şu an itibarıyla aldığımız haberlerle Cerablus'u terk etme durumda kalmış vaziyettedir.

Binden'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

ÇOK ŞİDDET İÇEREN BİR İHANETTİ

ABD, müttefikimiz Türkiye'yi desteklemektedir. Bizim desteğimiz mutlaktır ve hiçbir şekilde sarsılmaz.

Bu darbe girişimi sadece Türk hükümetine değil, Türk halkına karşı yapılmış bir saldırıydı ve bu ülkedeki en önemli değerlere yapılmış, çok şiddet içeren bir ihanetti. (Bunlar) Küçük bir grup, esasında korudukları insanlara hizmet etme yemini etmiş bir gruptu.

Başkanı temsil eden biri olarak ne kadar üzgün olduğumuzu aktarmak istiyorum. ABD müttefik Türkiye'nin yanındadır. Türkiye halkına desteğimiz tam. Bu darbe teşebbüsü Türkiye halkına yönelik bir saldırıydı sadece hükümete yönelik değildi. 

SİZLERİ HAYRANLIKLA İZLEDİK

Gerek sizin gerek ülkenizin bu teşebbüse verdiği cevabı hayranlıkla izledik. Türkiye'nin vatanseverlerini tüm dünya gördü. Bildiğim kadarıyla kimileri tankların altında ezildi. Türk halkının hassasiyetini anlıyorum. ABD bundan sonra adaletin sağlanması için elinden gelen çabayı gösterecek. Şu an bile uzmanlarımız Ankara'da sizin yetkililerinizle görüşüyor.Avukatlar bu mesele üzerinde çalışıyor. 

GÜLEN'İ KORUMAK İÇİN SEBEBİMİZ YOK

Sayın Cumhurbaşkanı çok uzun yıllar görev yaptım ama hiç bir sürecin bu kadar uzun olduğunu, bu kadar inceleme yapıldığını hatırlamıyorum. Bizim gibi güçlü bir ülkede Başkan da dahil hiç kimsenin iade yetkisi yoktur. Bu sadece mahkemelerin verebileceği bir karardır. Türk halkı da bilmeli. Gülen'i korumak için bir sebebimiz yok. Aslına bakarsanız Gülen ABD'den sığınma istediğinde Bush reddetmiş olay mahkemeye taşınmıştı.

TÜRKİYE'NİN ABD'DEN BÜYÜK DOSTU YOK

Deliller incelenecek, hiç şüpheniz olmasın bu süreç boyunca Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin ABD'den daha büyük bir dostu yoktur. Başkan Obama girişim sonrası arayan ilk liderlerdendi. Keşke ben de daha önce gelebilseydim.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, DAEŞ'e yönelik Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili, "Şuna güçlü bir şekilde inanıyoruz ki Türk sınırı Türkiye tarafından kontrol edilmeli" dedi.

cony baiden
 // vatandaş
Adam vermicez mahkeme 1 yıl veya daha fazla sürer diyor bide daha darbe yaptığı kanıtlanmamış... vermeyin incirliği...
24 Ağustos 2016 21:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler