YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Ey Amerika! Size kaç kere söyledim...
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'nin PYD'yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamalarına ilişkin, "Ey Amerika! Size kaç kere söyledim. Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ile YPG ile mi berabersiniz?" dedi.
Erdoğan: Ey Amerika! Size kaç kere söyledim...
10 Şubat 2016 / 13:20 Güncelleme: 10 Şubat 2016 / 14:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı külliyesinde muhtarları ağırladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

EY AMERİKA! SİZE KAÇ KERE SÖYLEDİM

PKK ile PYD'nin bir farkı var mı  YPG'nin bir farkı var mı  Bütün yazılı kayıtları bunların bizim elimizde. Amerika'ya diyoruz ki 'Bu terör örgütüdür', Amerika'nın yetkilileri kalkıyor 'Hayır biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz'. Ey Amerika! Size kaç kere söyledim. Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ile YPG ile mi berabersiniz? Ey Amerika! Ne PKK'yı bize tanıtabilirsiniz, ne PYD'yi bize tanıtabilirsiniz, ne YPG'yi bize tanıtabilirsiniz. Bunları biz gayet iyi biliriz. DAEŞ'i de biz biliriz, bunları da biz biliriz. Ama bunların hiçbirini bugüne kadar tanıyamadınız. Tanıyamadığınız için bölge kan revan içinde.

Bu iş, 'akreple kurbağanın hikayesi' gibidir. O akrep mutlaka bir gün onları da sokacaktır çünkü onun karakteri böyledir. 'Düşmanımın düşmanı dostumdur' basitliği müttefikliğe yakışmaz. Suriye'de yapılan işin adı, işte budur.

Artık kendi iç güvenliğimizin de bir parçası haline dönüşen Suriye meselesinde bizim, herkesin gayet haklı ve rasyonel bulduğu çözüm tekliflerimizin hayata geçirilme zamanı gelmiştir. Terörün artık mesafesi, sınırı ve sınırları aşan gücünü görmezden gelerek kendi evinde, huzur içinde yaşayabileceğini sananlar, asla temenni etmiyoruz ama, yanıldıklarını göreceklerdir. Türkiye'yi terörle, terör örgütleriyle özellikle bu mücadelede yalnız bırakanlar işte o zaman bizi daha iyi anlayacaklardır ama iş işten geçmiş olacaktır.

BM'YE: SEN NE İŞE YARIYORSUN?

Suriye'de yaşanan hadise artık bir tehcir, bir soykırım halini almıştır. Mültecileri öcü gibi görenlerin, bu sorunun sebebi olan Esed rejimine kör ve sağır kalmaları ibret vericidir. Ne diyor Birleşmiş Milletler, 'Kapınıza dayananları içeri alın.' Sen ne işe yarıyorsun? Bu kadar rahat bir şeyse, kolay bir şeyse, şu ana kadar Irak ve Suriye olmak üzere 3 milyon insanı evimize biz aldık, siz ne aldınız, hangi ülke ne aldı  300 kişinin, 500 kişinin, bin kişinin hesabını yapıyorsunuz. Biz 3 milyon kişi aldık.

Ekvador'da 750 milyon dolarlık liman anlaşmasını imzaladık. Karşılıklı yatırımlarımızın artması ve çeşitli konularda hemfikir olmamız mutlu ediyor. Senagal'de Sayın Devlet Başkanı ile çalışma kahvaltısı yaptık. Bu görüşmede de verimli geçti. Müteahhitlerin yeni dönemde ne gibi işler üstlebilir olduğunu görüştük.

Oturulduğu yerde netice alınmıyor. Sen dolaşacaksın, koşacaksın, koşturacaksın ve netice alacaksın. Biz 13-14 yıldır bunu yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Birileri Türkiye'yi kendi içinde kapatmaya çalışasa da biz küresel vizyonumuzu koruyup hedeflerimize yürüyoruz.

ÜLKEMİZİ BÖLEMEYECEKLER

Türkiye ne zaman ayağa kalksa aynı oyun sahneye konulmuştur. 1960 darbesinden beri aynı oyun. 2023 hedeflerine yürüyen Türkiye'nin ayağına aynı çelme takılmaya çalışılıyor. Silah bırakma aşamasına gelen PKK'nın gerisinde kimlerin olduğunun farkındayız. Başaramayacaklar. Ülkemizi bölemeyecekler, parçalayamayacaklar, ay yıldızlı bayrağın dalgalanmasına mani olamayacaklar, ezanları susturamayacaklar. Biz 79 milyon vatandaşlarımızla gönlü bizimle olan tüm kardeşlerimizde tek millet, tek vatan, tek devlet, tek bayrak demeye devam edeceğiz.

TÜRKİYE UMUDUN ADIDIR

Türkiye bir ülkenin adı değildir. 100 milyonlarca mağdur, mümin için umudun adıdır. Sorumluluğumuz çok büyüktür. Biz bu ülkeyi sağlam tutmazsak, kardeşlerimize yardım eli uzatma imkanımız olmaz. 1000 yıldır sayısız şehidin, gazinin çabasıyla bu günlere gelen Türkiye'yi geleceğe daha müreffeh teslim edeceğiz. 

Türkiye 2023 hedeflerine doğru olan kutlu yürüyüşünü ve terörle mücadelesini sürdürecektir. Bölgesinde izlediği insani politikayı devam ettirecektir. Birileri dizlerimiz üzerine çöküp kalacağımızı sanıyor. Yeni Türkiye'nin henüz inşa sürecinde olabiliriz ama hamd olsun temelleri sağlam attık. 

CHP'Lİ VEKİLLERE TEPKİ

Birileri yurt dışına gidiyor, bunlar ana muhalefetin temsilcileri. Ne diyorlar  'PYD, YPG terör örgütü değil'. Bal gibi de terör örgütü. PKK nasıl terör örgütüyse, onlar da aynı şekilde terör örgütü. Ama bu ifadeyi kullananlar ne yazık ki bu terör örgütlerinin avukatları durumundalar.

Ana muhalefet partisinin milletvekilleri, terör örgütünün en büyük hayali olan bölgeyi uluslararası müdahaleye açma projesine de destek vererek, daha büyük bir ihanete ortak oluyorlar. Kendi devletinin karşısında terör örgütünün yanında yer alarak siyaset yapılmaz, siyasetçi olunmaz. Dünyanın hiçbir yerinde bunun örneğini görmezsiniz. Kongre kazanabilirsin, delegeleri kazanabilirsin ama milleti kazanamazsın.

Suriye'de 400 bin masum insanın canı pahasına kurulan tezgahın amacını çok iyi biliyoruz. Silah bırakma aşamasına gelen bölücü terör örgütünün yeniden bölgeyi kana ve yıkıma sürüklemesinin gerisindeki saiklerin de gayet iyi farkındayız. Ama işte burada siz muhtarlarımızın huzurunda bir kez daha söylüyorum, başaramayacaklar.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler