YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Etiyopya ve Cibuti’ye gidecek
Erdoğan, Etiyopya ve Cibuti’ye gidecek
13 Ocak 2015 20:07
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya ve Cibuti’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

 

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 21-24 Ocak 2015 tarihleri arasında, bakanlar, bürokratlar ve iş adamlarından oluşan geniş bir heyetle birlikte, Afrika Boynuzu ülkelerinden Etiyopya ve Cibuti’ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceği belirtilerek "Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaretin ilk ayağı olan Addis Ababa’da 22 Ocak Perşembe günü Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu ve Başbakan Hailemariam Desalegn ile görüşecek ve heyetlerarası görüşmelere eş başkanlık edecektir" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü Cibuti’ye geçeceği belirtilerek, cumartesi günü İsmail Ömer Guelleh ile biraraya geleceği ve heyetlerarası görüşmelere eş başkanlık yapacağı kaydedildi. Ziyaretler sırasında, her iki ülkede düzenlenecek olan iş forumları, iş adamlarının yerel muhataplarla temas kurabilme imkanı sağlayacağı vurgulanarak şöyle denildi:

"Tarihi ve kültürel olarak yakın bağlarımızın bulunduğu bir bölge olan Afrika Boynuzu aynı zamanda kıtanın Orta Doğu’ya ve dünyaya açılan stratejik bir kapısı konumundadır. Ülkemizin, başta Etiyopya olmak üzere, bölge ülkeleriyle giderek artan ekonomik, ticari ve yatırım ilişkileri mevcuttur. Bu ilişkilerin daha da güçlendirilmesini amaçlayan ziyaret, ikili işbirliği konularının tüm yönleriyle ele alınmasının yanı sıra, bölgesel meselelerin ve Afrika kıtasındaki gelişmelerin kapsamlı şekilde gözden geçirilmesine de fırsat teşkil edecektir. Ziyaret ayrıca, stratejik ortağı olduğumuz Afrika kıtasıyla her geçen gün daha da derinleşen ilişkilerimize bölgesel planda yeniden ivme kazandıracaktır."

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler