YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Ermenistan'a sert çıktı
Erdoğan Ermenistan'a sert çıktı
20 Ocak 2010 11:55
Ermenistan'la imzalanan protokollerde Ermenistan'ın pürüz çıkarması Erdoğan'ı öfkelendirdi... Erdoğan Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin kararı değişmezse sürecin tıkanacağı uyarısında bulundu...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin Türk-Ermeni protokolüyle ilgili kararına yönelik yaptığı açıklamada, "Ermenistan adeta metin üzerinde operasyon yapmaya kalkıştı" dedi. Erdoğan Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin kararı değişmezse sürecin tıkanacağı uyarısında da bulundu.

DAVUTOĞLU'NDAN NALBANTYAN'A 'RAHATSIZIZ' TELEFONU

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile bir telefon görüşmesi yaparak, Ermenistan Anayasa Mahkemesinin protokoller hakkında yayımladığı ayrıntılı karar hakkındaki rahatsızlığını iletti.

Davutoğlu Ermenistan hükümetinden duruma açıklık getirmesini ve gerekli siyasi iradeyi sergilemesini beklediklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin'in verdiği bilgiye göre, Cidde'deyken kendisini arayan Nalbantyan ile telefon görüşmesi yapan Davutoğlu, Ermenistan Anayasa Mahkemesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin normalizasyonunu hedefleyen süreç çerçevesinde imzalanan iki protokol hakkında önceki gün yayımlanan ayrıntılı kararı hakkındaki rahatsızlığını iletti.

Davutoğlu, bu çerçevede muhatabına mahkeme kararının kabul edilemez bir biçimde ön koşullar ve kısıtlayıcı yorumlar içerdiğini aktardı. Türkiye'nin gerek müzakere sürecindeki yapıcı tutumuna, gerekse imzalanan protokollerin ruhu ve lafzına bağlı kalmaya devam etmesine dikkati çeken Davutoğlu, aynı kararlılık ve iyi niyetin Ermenistan hükümetinden de beklendiğini vurguladı.

ERMENİ TARAFI PARLAMENTER SÜREÇTE GERİDE

Bakan Davutoğlu, imzadan hemen sonra protokoller hakkında kamuoyunu bilgilendirme sürecini başlatarak bunların TBMM'ye sevk edildiğini hatırlatarak, Türk tarafının süreci geciktirmeye çalışmakla suçlanmasının tamamen temelsiz olduğuna, zira Ermeni tarafının parlamenter süreçte halen Türkiye'nin bir hayli gerisinde bulunduğuna işaret etti.

Protokollerin içeriğinin bir bütünlük oluşturduğunu ve unsurların bağlamından koparılmasının normalizasyon sürecinin temel amaçlarından ve felsefesinden uzaklaşmak anlamına geleceğini ve yeni bir durum oluşturacağını belirten Davutoğlu, içinde bulunulan bu aşamada Türkiye'nin Ermenistan hükümetinden duruma açıklık getirmesini ve gerekli siyasi iradeyi sergilemesini beklediğini vurguladı.
 

azerbeycan
 // azerbeycan
Bursada çöp kutularına attırdığınız azerbeycan bayraklarına şimdi üzülüyormusunuz...
20 Ocak 2010 17:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler