YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Her şey devletten beklenmez, el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz Dürümlü'de paramparça olmuş kardeşlerimizin hesabını da soracağız" dedi.
Erdoğan: Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız
28 Mayıs 2016 / 17:12 Güncelleme: 28 Mayıs 2016 / 19:33

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'da STK temsilcileri ve kanaat önderleri toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıdan satır başları:

DOĞU BÖLGELERİNE HİZMET GÖTÜRMEK DAHA ZORDUR

Doğu bölgelerimize hizmet götürmek diğer bölgelerimize hizmet götürmekten daha zordur. Havalimanı açmak istersiniz terör örügtü mimarı mühendisi tehdit eder. 

Bölge gelişsin diye hastane okul kütüphane yaparsınız terör örgütü gelir yakar. 280 milyonluk yatırım yaptık.

HER BİR KARDEŞİMİZ BURADA ÖZVERİYLE BULUNUYOR

Bugün açılışını yaptığımız eserleri bölgeye kazandıran kardeşlerime teşekkür ediyorum. Her bir kardeşimiz burada özveriyle bulunuyor. 

Terör örgütünün tehdidine, baskısına aldırmadan gece gündüz çalışan eser üreten kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Bu ülke ve millet için canının feda edenlere Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum.

TERÖR ÖRGÜTÜ ZERDÜŞTLÜK DİYE BİR İNANCIN MENSUBUDUR

Dürümlü mezrasında olan olay, 15 ton bombayla oraya gelmek suretiyle bunu orada patlatan ve 16 kardeşimizi şehit edenlerin dinle, diyanetle, insanlıkla, vicdanla, 'Kürtlerin temsilcisiyim' demek gibi böyle bir yaklaşımla ne ilgisi, ne alakası olabilir?  Hiçbir ilgisi olamaz.

Bunlarda insanlıktan nasibini almak diye bir şey yok, vicdan diye bir şey yok. 16 tane kardeşimizin düştüğü durum, paramparça olan o bedenlerin hesabını hep beraber sormamız lazım. Her şey devletten beklenmez, el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz ve bunun hesabını da soracağız. 

Terör örgütü Zerdüştlük diye bir inancın mensubudur. Bunlarda ateizm inancı var. Dürümlü'de paramparça olan kardeşlerimizin hesabını hep birlikte soracağız.

'ÖZ YÖNETİM'İ 'ÖZ KATLİAM'A ÇEVİRDİLER

Hak ve özgürlükler noktasında, en ciddi reformların yapıldığı bir dönemde, tekrar silaha sarılmanın ne anlamı olabilir?  

Bölgede güven ve istikrar ikliminin hakim olduğu bir süreçte ne dediler, 'öz yönetim.' Bu hezeyanlarla çıktılar ortaya ama bu 'öz yönetim' ifadelerini bunlar neye çevirdiler, 'öz katliam'a çevirdiler.

KÜRT KARDEŞİMİ, MUHTARLARI TEHDİT ETTİLER

Eğer demokrasi diyorlarsa, eğer hak ve özgürlük diyorlarsa o zaman silahı, bombayı, her şeyi gömerler, koordinatlarını da verirler. Gelsinler parlamentoda mücadelesini sürdürsünler. Ama bunların böyle bir derdi yok.

Bunlar gelecek, benim tertemiz, saf, Kürt kardeşimi tehdit edecek, muhtarı tehdit edecek, aşiret reisini tehdit edecek. Buradan bir başka partiye oy çıkarsa 'biz bu köyü yakarız, yıkarız.' Yaptılar mı bunu?  Yaptılar.

YARGI ÜZEİNE DÜŞENİ YAPMAZSA TARİH BUNUN HESABINI SORAR

Üçüncü kattan 15-16 yaşında bir genci (Yasin Börü) atacaksın, ondan sonra da üzerinden geçmek suretiyle çiğneyerek bir vahşeti işleyeceksin.

Senin gibi düşünmediği, inanmadığı için. Öyle mi?  Şimdi ben buradan da sesleniyorum; ey yargı üzerine düşen görevi yapacaksın, eğer yargı üzerine düşen görevi yapmıyorsa tarih bunun hesabını sorar.

KURŞUNLU CAMİSİNE SIKILAN HER KURŞUN KALBİMİZE SIKILMIŞTIR

Kurşunlu Camisi'ne sıkılan her kurşun bizim de kalbimize sıkılmıştır bunu böyle biliniz. Sur içinde tahrip edilen her bir eser ile sadece Diyarbakır'ın değil, tüm Türkiye'nin ortak tarihini, ortak hafızasını siliyorlar bunu böyle biliniz. Diyarbakır, Mekke'nin, Medine'nin, Kudüs'ün, İstanbul'un, Konya'nın kardeşidir, bunu böyle biliniz.

BU TOPRAKLARIN MAYASI KARDEŞLİKTİR, MUHABBETTİR...

Tozlu raflardan harita çıkaranların, o parçalı haritalara baktıkça iştahı kabaranların hevesini bir kez daha kursaklarında bırakacağız.

Çünkü bu toprakların mayası kardeşliktir, muhabbettir, birliktir, beraberliktir. Kürt ve Türk, etle tırnak gibidir, asla ayrılmaz. Bizlerin birlikteliği, proje ürünü bir birliktelik, beraberlik değildir. Bedeli bin yıldır canla ödenen bir kan kardeşliğidir. Biz çıkar ortağı değil, kader ortağıyız, bunu böyle biliniz.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler