YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: 'Derenin intikamı ağır olur'
Erdoğan: 'Derenin intikamı ağır olur'
10 Eylül 2009 11:29
Başbakan Erdoğan, İstanbul'da sel felaketiyle ilgili basın toplantısı düzenledi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İstanbulumuz'da Silivri, Çatalca ve merkez dahil olmak üzere 26 vatandaşımızı kaybettik. Bunun yanında Tekirdağ'da 5 vatandaşımızı kaybettik. Şu anda 9 tane de kayıbımız var'' dedi.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezine gelişinde yaptığı açıklamada, bir Ramazan gecesinde üzücü olayları değerlendirme toplantısı yapmanın kendileri için üzüntü verici olduğunu belirtti.

Trakya bölgesi ve İstanbul'da dün ve bugün meydana gelen yoğun yağışlar sebebiyle izahı adeta mümkün olmayan büyük felaketlerle karşı karşıya kalındığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bu felaketlerin şöyle bir izahını isteyip araştırdığınız zaman; bu olsa olsa '100 yılda bir olur ya da daha uzun süreci kapsayan felaketlerdir' diye tanımlanır'' diye konuştu.

Erdoğan, son 10 yıllara bakıldığında İstanbul'da en fazla yağışın metre kareye 64 kilogramı bulduğunu, bunlardan birinin de kendi belediye başkanlığı dönemine rastladığını belirtti.

Şimdiki durumun ''vahim'' olduğunu ifade eden Erdoğan, 185 ile 225 kilogram arasında bir yağış rakamının söz konusu olduğunu dile getirdi.

Bunun bambaşka bir afet olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bu olayın neticesinde malum üç gündür süren bu yağışlarla İstanbulumuz'da Silivri, Çatalca ve Merkez dahil olmak üzere 26 vatandaşımızı kaybettik. Bunun yanında Tekirdağ'da 5 vatandaşımızı kaybettik. Şu anda 9 tane de kayıbımız var. Ölenlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize sabırlar diliyoruz.''

Dere yatağına yapılar yaparsak bunun sonucu budur. Derenin intikamı ağır olur. Bugün yaşanan sonucu da budur. Küçükköy deresini biz bitirdik hamdolsun bir sıkıntı yaşanmadı ama olmayacak demek değildir. Ama geçmişte Alibeyköy deresi taşar çok büyük bedeller ödetirdi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul'a 2 trilyonluk yardım gönderildi, Tekirdağ'a 250 bin TL yardım aktardık. insanların mağduriyeti giderilecektir. Bundan sonra yeni adım atmamız gerek. Dere yataklarında neler varsa kaldırılması gerekir. Biz bunun için gerekli adamları atacağız. Ancak bunu vatandaşla birlikte yaparsak başarılı oluruz. Vatandaştan destek bulamaz isek başarılı olamayız. Fabrika, tır garajı ne varsa onları dere yataklarından kaldırıp yapılması gereken yere yapılması gerekiyor.

Başbakan olduğum andan itibaren belediye başkanı andan itibaren söylediğim şu plana uygun olduğu yerlere konutlarınızı yapın veya oralardan konut alın. KİPTAŞ'ın kurucusu benim o günden bugüne KİPTAŞ çok ciddi projeler konut yaptı ve bugüne kadar 250 bin konut sahiplerine ulaştı. Biz mağdur olanlara TOKİ'den konut verebiliriz. bu kişilerin oralara taşınması için elimizden geleni yaparız. enkaz bedelini peşinat olarak sayar kendilerine kira öder gibi konut sahibi olma imkanı verebiliriz dedi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler