YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, cumhurbaşkanlığına aday olacak mı?
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, partisinin Karabük İl Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Taksim'de dün yaşanan olaylara değindi.
Erdoğan, cumhurbaşkanlığına aday olacak mı?
07 Temmuz 2013 / 15:24 Güncelleme: 07 Temmuz 2013 / 15:28

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin, "Kılıçdaroğlu, Anayasanın toplantı ve gösteri yürüyüşü ile ilgili 34. maddesini işine geldiği gibi okuyor. 1. fıkrasını okuyor, 2. ve 3. fıkralarını görmezden geliyor" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Taksim'de İstiklal Caddesi'nin girişini kapatan ve polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba yapılan müdahalenin ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya, "neden mani oluyorsunuz" diye tepki göstererek, "herkesin önceden toplantı ve yürüyüş yapma hakkına sahiptir" dediğini hatırlatan Şahin, Kılıçdaroğlu'nun valiye anayasanın 34. maddesini okumasını önerdiğini söyledi.

Anayasa'nın 34. maddesinin 1'inci fıkrasında böyle denildiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Sayın Kılıçdaroğlu, bir de diğer maddeleri oku. O ne diyor, 'Gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunla gösterilir' yani herkes istediği gibi istediği yerde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapamaz . 34. maddenin 3. fıkrası da şöyle diyor, 'Bu konuda idare, toplantı ve gösteri yürüyüşünün nerede yapılacağı, ne zaman yapılacağını tayin eder' İstanbul'da valilik, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin nerede, ne zaman yapılacağı, bu kanuna dayalı olarak belirlemiştir, Bunlar Kazlıçeşme ve Kadıköy meydanlarıdır."

Şahin, bu alanlar dışında İstanbul'da toplantı ve gösteri yürüyüşünün yapılamayacağını dile getirerek, "Kılıçdaroğlu, Anayasanın toplantı ve gösteri yürüyüşü ile ilgili 34. maddesini işine geldiği gibi okuyor. 1. fıkrasını okuyor, 2. ve 3. fıkralarını görmezden geliyor" diye konuştu.

"Amaç, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçiminin önünü kesmek"

Kılıçdaroğlu'nun 3. fıkraya dayalı olarak çıkan 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasını da okumasını tavsiye ettiğini belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Bunlar nasıl, nerede, ne zaman yapılır bilerek konuşun. Siz ana muhalefet partisi liderisiniz. Ana muhalefet demek, muhtemel iktidar demektir. Bu bilgilerle mi iktidar olacaksınız sayın Kılıçdaroğlu. Halkı bu kadar yanıltmaya hakkınız var mı  Bazıları Taksim'deki olaylardan başka şeyler bekledi. Karabük'te ve Safranbolu'da da olmuş bu gösteriler. Hükümet ve Recep Tayyip Erdoğan, ne kötülük yaptı size. 10 yıl öncesi ile şimdiki Karabük bir mi  AK Parti hizmetleri ortadayken amacın başka olduğu ortada. Amaç ne  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçiminin önünü kesmek."

Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı olmasını istemeyenlerin hazırladığı bir projenin uygulanmaya çalışıldığını ifade ederek, bunun Türk halkının projesi olmadığını söyledi.

Yapılanların uluslararası global sermaye ve aktörlerin projesi olduğunu anlatan Şahin, "Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasından uluslararası global sermaye ve aktörler rahatsız. Erdoğan çünkü onların rahatsız olacağı projeleri bir bir hayata geçiriyor. İşte 3. köprü, hava limanı, kanal İstanbul.'Birleşmiş Milletler Konseyi'nde neden bir tek Müslüman ülke temsilcisi yok' demeye başladı. 'Neden sadece Amerika, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'den oluşuyor. Neden bunlar sürekli oradalar. Neden 1.5 milyarlık İslam aleminin temsilcisi orada yok' demeye başladı. işlerine gelmiyor" şeklinde konuştu.

"İçki, silah ve sigara lobisi Erdoğan'dan rahatsız"

Şahin, dünya içki, sigara ve silah lobisinin de Başbakan Erdoğan'dan rahatsız olduğuna vurgu yaparak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çözüm süreci başladı, ne Türkiye'ye ne de teröristlere silah satamıyorlar artık. Gençleri alkol düşkünlüğündenkorumak 58. maddeye göre devletin görevidir. İçki yasaklanmadı. Sadece düzenlemeler getirildi. Reklamı yasaklandı. Anneler ve babalar, çocuklarının alkol bağımlısı olmasını istemiyor. Devlet de bunun önlemini almak zorunda. Belirlenen uygun alanlarda isteyen içkisini içebilir. Bu tür önlemler ve kapalı alanlarda sigara içilmesi, elbette tüketimi azaltır. Bu alanda faaliyet gösteren lobiler rahatsız oldu."

"İlk imzayı ben atacağım"

Şahin, Başbakan Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağını henüz açıklamadığına dikkati çekerek, "Kendi taktiridir. Eğer cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıklarsa önergeye ilk imzayı ben atacağım. Halk da destek verecek. Ona karşı gösterilen sevgiden, ilgiden bu anlaşılıyor" dedi.

Türkiye'de, Mısır'da olanlara benzer bir oluşum peşinde koşanların bulunduğuna vurgu yapan Şahin, Türkiye'nin demokrasiyi behnimsediğini, bunu kimsenin bazamayacağını kaydetti.

Mısır'da ordunun yönetime el koyması

Mısır'da bir yıl önce seçim olduğunu ve Muhammed Mursi'nin iktidara geldiğini anlatan Şahin, Mısır halkının sandığa yansıyan iradesinin darbeyle yok edildiğini söyledi.

Şahin, buna en çok AB üyelerinin tepki göstermesi gerektiğini belirterek, Türkiye'ye müzakaralerde demokrasi dersi veren AB'nin Mısır konusunda sesiz kaldığına dikkati çekti.

AB ülkeleriyle ABD'nin darbeye tepki gösterirken hep "ama" kelimesini kullandığına işerat eden Şahin, "Bizde de var böyle konuşan. 'Sandıkla gelen sandıkla gider ama' diyen. Kılıçdaroğlu, 'ders almışlardır' diyor.'Sandıkla gelen sandıkla gider, ama'diyor. Yani darbeyi meşru görüyor. Kafalarının bir gizli yerinde hep bu var. Muhalefet iktidara, iktidar da muhalefete tahammül edecek" diye konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler