YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı olacak!
Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yaptığı ikinci görüşme ve gerçekleştirdiği istişare toplantıları, AK Parti ’nin oyun planını büyük ölçüde netleştirdi.
Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı olacak!
04 Mayıs 2014 / 11:44 Güncelleme: 04 Mayıs 2014 / 11:49

Plana göre Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı olacak. Partiyi genel seçime kadar olan 10 aylık sürede geçici başbakan yönetecek. Gül, siyasi konjonktüre bağlı olarak 2015’te seçimin ardından partinin başına geçecek.

Bu planın iki önemli gerekçesi olduğu belirtiliyor. Erdoğan, halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı olarak 10 aylık süreyi ‘fiili başkan’ gibi yönetecek. Bu yaklaşım, işleyişte sorun çıkarmaz, toplumda da genel kabul görürse, ‘etkisiz başbakan’ formülüyle devam edilecek. Erdoğan, 2015 genel seçimlerini Köşk’ten yönetecek. Ancak, formülde tıkanma yaşanırsa, daha güçlü başbakan formülünü devreye sokulacak.

Abdullah Gül, seçimlerde önce aday olacak, sonra genel başkan seçilecek. Ak Parti ’nin büyük ölçüde ortaya çıkan Köşk planıyla ilgili son istişareler Mayıs ayı boyunca sürecek.

AK Parti, 9 Mayıs’ta milletvekilleriyle Afyon’da toplanacak. İki gün sürecek toplantıya bu kez milletvekillerinin aileleri davet edilmedi.

Parti, 16 Mayıs’ta il başkanları, belediye başkanları ve milletvekillerinin katılımıyla “büyük istişare” toplantısı yapacak. Erdoğan ile Gül’ün son istişareleri de mayıs ayının sonunda gerçekleşecek.

 

RADİKAL

cumhur başkan adaylığı
 // halil türk
tabiki yakışan biri olacak önce adam gibi adam olacak şu an mevcut lakin secim bir çok aday üstelikte biz yani halk seçecekse örneğin ben oyumu verirken bakarım o aday kağıthaneye kağıttep demeden kendi oyunu kendine verebilen aday olmalı yürüyen merdiven iniş yönüne çalışıyorsa yukarı çıkmaya ısrar etmemeli ben uzun boylu 11 yıl iktida olup 30 marta tarihe altın harflerle yazdıran veya benzeri kişilere oy verirem , birileri çıkıp tv lerde bu adamdan cumhurbaşkanı olmaz diye yırtana oy yok...
04 Mayıs 2014 Pazar 14:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler