YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Çözümün şartı...
Erdoğan: Çözümün şartı...
24 Haziran 2011 20:45
Erdoğan, Filistin lideri Mahmud Abbas'la Başbakanlık Yeni Bina'da bir araya geldi. Ortak düzenlenen basın toplantısında Erdoğan"Türkiye, Filistin davasını kendi davası kabul etmiştir. Filistinlilere elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz"dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ortadoğu'ya barış ve istikrarın yeniden hakim olması ancak bölgesel sorunların temelinde yatan Filistin-İsrail itilafının adil ve kalıcı bir biçimde çözülmesiyle mümkündür. Başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulması, bu sorunun çözümünün temel şartıdır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Yeni Bina'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Görüşmenin ardından Abbas ile ortak basın açıklaması yapan Erdoğan, ''Kardeş Filistin''in Devlet Başkan Abbas'ın ziyaretinden son derece mutlu olduğunu söyledi.

Görüşmenin son derece kapsamlı olduğunu, öncelikle ikili ilişkilerin ele alındığını, gelecekte ilişkilerin geliştirilmesi için neler yapılması gerektiğinin görüşüldüğünü anlatan Erdoğan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın yaşadığı değişim ve dönüşümün de değerlendirildiğini belirtti.

Uzun yıllardır istikrarsızlık ve gözyaşı coğrafyası halinde bulunan Ortadoğu'nun yeniden istikrar ve barış coğrafyası olmasını arzu ettiklerini, bu yönde çaba gösterdiklerini ve tüm taraflara bu telkinlerini ilettiklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ortadoğu'ya barış ve istikrarın yeniden hakim olması ancak bölgesel sorunların temelinde yatan Filistin-İsrail itilafının adil ve kalıcı bir biçimde çözülmesiyle mümkündür. Başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulması, bu sorunun çözümünün temel şartıdır. Türkiye, Filistin davasını kendi milli davası kabul etmiş ve daima Filistinli kardeşlerinin yanında olmuştur. Filistinli kardeşlerimize karşı tarihi, insani ve vicdani sorumluluğumuz bulunuyor. Bunun şuuruyla hareket ediyoruz. Türkiye geçmişte olduğu gibi, Filistin davasını tüm platformlarda savunmaya, Filistinli kardeşlerinin hak ettikleri özgür ve insanca yaşaması için elinden gelen desteği vermeye devam edecektir.''

FİLİSTİN'İN BM ÜYELİĞİ

Erdoğan, görüşmede Türkiye'nin barış sürecinin canlandırılmasına yönelik çabalarının ve Filistin halkına verdikleri desteğin süreceğini ifade ettiğini belirtti.

Filistin devletinin kurulması için Türkiye'nin desteğine güvenebileceklerini vurguladığını bildiren Erdoğan, ''Dünyanın neresinde olursa olsun şahsım, Dışişleri Bakanım, Dışişleri Bakanlık mensupları, tüm bakan arkadaşlarımız hep birlikte adeta bu işin seferberliğini ilan edebilecek konumda olduğumuzu da kendilerine ifade ettim. BM'ye üye olmalarındaki azim ve kararlılıklarını aynı kararlılıkla destekleyeceklerini ifade ettim'' dedi.

Başbakan Erdoğan, 2009 yılında yürürlüğe konulan ve müstakbel Filistin devletinin kurumsal altyapısının oluşturulmasını öngören, Türkiye'nin de destek verdiği iki yıllık planın başarıyla uygulandığını vurgulayarak, bu konudaki takdirlerini Abbas'a ilettiğini belirtti.
 

ABBAS: TÜRKİYE'NİN GÖNLÜMÜZDE BELİRGİN BİR YERİ VAR

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Filistin'de uzlaşı yolunda devam ettiklerini ve bundan geri dönmeyeceklerini" söyledi.

Mahmud Abbas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık'taki görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'ye yaptığı ziyaret dolayısıyla mutlu olduğunu kaydetti.

Erdoğan'ı seçimlerdeki başarısından dolayı kutlayan Abbas, "Türkiye Cumhuriyeti'nin gönlümüzde belirgin bir yeri var. Türkiye zor anlarda hep bizim yanımızdaydı. Halkınız her an bizim yanımızda yer aldı. Her tarihi dönemeçte bize destek verdiğiniz Sayın Başbakan" dedi.

Türkiye'nin desteğinin her zaman kendilerine güç verdiğini ve böylece zorluklara karşı koyduklarını belirten Abbas, "Her zaman bize bir kardeş ve samimi bir dost oldunuz ve hiçbir zaman desteğinizi fiilde ve amelde geri çekmediniz. Bundan dolayı değerli kardeşim Sayın Başbakan bu ziyaretten kıvanç duymaktayız" diye konuştu.

Türkiye'nin desteğinin Filistin halkının acısını azalttığını dile getiren Abbas, Türkiye'nin Filistin halkının haklarını geri alabilmesi ve ulusal uzlaşının gerçekleştirilmesi için büyük destek verdiğini vurguladı.

"Biz uzlaşı yolunda devam etmekteyiz. Bundan geri dönüş olmayacak" diye konuşan Abbas, Filistin'in birliği gerçekleşinceye ve geçici hükümet kuruluncaya kadar mümkün olan her çabayı göstereceklerini söyledi. Abbas, ulusal meclis seçimlerini de bir yıl içinde yapacaklarını kaydetti.

Başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırları içinde bağımsız Filistin olarak bölgedeki diğer ülkelerle yanyana yaşamak istediklerini ifade eden Abbas, "Halkımızın özgürlük ve bağımsızlık esintilerini alması gerekiyor" dedi.

Abbas, 1967 toprakları üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin'in BM üyeliği için talepte bulunacaklarını da belirterek, Türkiye'nin bu husustaki desteğinden emin olduklarını kaydetti.

Bugüne kadar "Bağımsız Filistin Devleti"ni tanımayan ülkelerin, bölgede, uluslararası meşruiyet, adalet, barış ve istikrarı desteklemek için Filistin'i tanıması gerektiğini ifade eden Abbas, "Barış sürecinde biz ABD Başkanı (Barack) Obama'nın söyleminde yer alan hususları selamladık. 1967 sınırlarında iki devletin oluşturulması ve toprak değişiminin gerçekleşmesini destekledik. Aynı zamanda İsrail hükümetine de bu ilkeyi kabul etmesi için çağrıda bulunuyoruz" dedi.

İsrail'den yerleşim birimi inşaatlarını durdurmasını talep eden Abbas, Kudüs'e karşı "acımasız bir yerleşim birimi saldırısı"nın devam ettiğini vurguladı.

Abbas, barış görüşmeleri için Fransa ve Avrupa ülkelerinin çabalarını da memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Mahmud Abbas, Türkiye'nin ekonomik gelişiminden duyduğu memnuniyeti de belirterek, Filistin ve Türkiye arasındaki ticaretin artırılmasını istedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler