YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Çözüm sürecinde adımlar sözde değil özde olmalı"
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor Afrika Seyahati öncesi Esenboğa Havalimanı'nda konuştu. Erdoğan'ın gündeminde çözüm süreci, böcek iddianamesi ve bedelli askerlik vardı.
Erdoğan: "Çözüm sürecinde adımlar sözde değil özde olmalı"
19 Kasım 2014 / 10:27 Güncelleme: 19 Kasım 2014 / 10:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika Seyahati öncesi Esenboğa Havalimanı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Çözüm süreci sözde değil özde olmalı

"Şu anda, özellikle de 6-7 Ekim olaylarından sonra mevcut gelişmeler sözde değil, özde olmalı. Temennim odur ki burada silahsızlanma konusunda atılacak adımlar ülkemizin huzuru için, ülkemizde vatandaşlarımızın çözüm sürecinden beklentilerine cevap konusunda önemli bir adım olacaktır. Tabii bunu beklemek halkımızın hakkı olduğu kadar bizim de idealimizdir. Şu anda bu konuda atılacak adımları hassasiyetle takip ediyoruz."

"Çözüm sürecinde uygulama aslolandır. 6-7 ekim olayınlarında sonra atılacak adımlar sözde değil özde olmalı."

Bedelli'de TSK'nın kanaatini devre dışı bırakamayız

"Şu anda da bunun artıları, eksileri var. Böyle bir dönemin içerisindeyiz. Nedense birileri zaman zaman çıkıp bu işi kaşıyorlar. Bunlar doğru yaklaşım tarzı değil. Burada TSK'nin kanaatini bir kenara koymak da mümkün değil. Bu kanaat, TSK'nın da ihtiyacını göz ardı ederek değil, onu değerlendirmeye alarak böyle bir karar verilir. Ondan sonra da hükümet kararını uygulamaya koyar."

Böcek İddianamesinde neler olacak göreceğiz

"Paralel devlet yapılanması olarak ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapının nerelere sızdığını, nerelerde ne tür faaliyetler gösterdiğini ki bunun Pensilvanya ayağının olmaması diye bir şey söz konusu değildir, kesinlikle Pensilvanya ile bağlantısı vardır. Bundan dolayı da bizler en son MGK basın bildirisinde bunu açıkladık. Şu anda Hükümetimiz de bu tavsiye kararı üzerinde çalışmasını yürütüyor. Onlarda kısa bir süre içerisinde nihai kararını açıklayacaklardır."

Afrika Zirvesi bizim için yeni bir aşama

"Eş başkanlık yapacağım Afrika zirvesi son 10 yıllık Afrika açılımımızda yeni bir aşamayı temsil ediyor."

Irak ve Suriye aynı değerlendirilmemeli

"Irak ve Suriye'nin durumu aynı değerlendirilmemelidir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler