YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Çözüm süreci kardeşlik sürecidir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti.
Erdoğan: Çözüm süreci kardeşlik sürecidir
11 Ekim 2014 / 14:15 Güncelleme: 11 Ekim 2014 / 15:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Cumhurbaşkanı bir siyasi partinin sözcüsü gibi konuşuyor) gibi yakıştırmalar, kusura bakmasınlar bizim prim vereceğimiz yakıştırmalar değildir. Biz, hükümetimizle bir cumhurbaşkanı olarak, iktidarımla el ele, omuz omuza, Türkiye'yi daha ileriye nasıl taşırız bunun gayreti içerisinde olacağız" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bu tuzağın amacı bu

"(IŞİD bahanesiyle izinsiz gösteriler) Üzüldüğünüzü biliyorum. Bu şımarıklık karşısında, bu nankörlük karşısında, sabırla ve metanetle durduğunuzu da biliyorum. Biz milletçe bu sağlam duruşumuzu bu sabırlı duruşumuzu asla bozmayacağız. Bu sokağa dökülenler, bu teröristler, bu Vandallar, bu yağmacılar aslında milletin öfkelenmesini, milletin taşmasını, milletin karşılarına çıkmasını istiyorlar. Bunların asıl amacı bu, bunların kurdukları tuzağın asıl hedefi bu."

O siyasetçilerden bunların hesabı sorulacak

Zanlılar tek tek toplanıyor. Onları sokağa iten siyasetçi kılığındaki korkaklardan bu tahriklerin hesabı sorulacaktır

Bölgeye bugün yatırımcı gelmiyorsa, sizin adınıza konuşanlar yüzünden gelmiyor. Fabrikasının yanmasını mı bekleyecek? Bankamatik, okulları, huzurevlerini yakıyorsunuz. Siz nasıl bir siyasetçisiniz, insansınız? Neymiş? Kobani. 

Siz nasıl insansınız!

Patnos'ta belediye binasını yaktılar. Belediye binası senin neyini rahatsız etti? Bindiğiniz otobüsü yakıyorsunuz. Benim Kürt kardeşlerim hala bu adamlara derslerini vermeyecek misin? Vatan topraklarını bu teröristlere yar etmeyiz.

"Devletin bankalarını yakacaksın, yıkacaksın. Bütün hepsini yakacaksın, yıkacaksın ondan sonra da utanmadan sıkılmadan burada banka yok mu diyeceksin  Okulları yakıyorsunuz, hastaneleri yakıyorsunuz, huzurevlerini yakıyorsunuz, çocukların kaldığı pansiyonları yakıyorsunuz. Siz nasıl bir siyasetçisiniz  Siz nasıl bir insansınız "

Bu olayların arkasında onlar var

"Bu olayların arkasında sadece PKK yok. Bu olayların arkasında sadece bölücü terör örgütü PKK'nın gölgesinde siyaset yapan parti yok. Bu olayların arkasında, Türkiye'de her türlü kaosun içinde yer alan çevreler var. Bu olayların arkasında, Suriye'nin eli kanlı zalim Esed rejimi de var. Bunlara yol arkadaşlığı yapıyorlar. Bu olayların arkasında Esed rejimiyle kol kola olan, ele ele olan Türkiye'deki malum siyasi parti de var. Günlerdir terör örgütüyle aynı çizgide yayın yapan, terör örgütüne methiyeler düzen sorumsuz bazı medya kuruluşları, sorumsuz bazı kalemler de bunun içinde. Aynı şekilde bu olayların arkasında, o malum uluslararası medya kuruluşları var. Bu olayların arkasında, Türkiye aleyhine her türlü ihanet fırsatını değerlendirmeye çalışan o Pensilvanya da var."

Paralel Yapı'ya müsaade etmeyeceğiz

 "Devletin içinde paralel devlet. Böyle bir şey olabilir mi  Artık bu paralel yapı ve bunun uzantıları bundan sonra inşallah çok farklı bir yere oturtulacak ve bu da inşallah hemen bu ay sonundaki Milli Güvenlik Kurulumuzun yine gündeminde yer almak suretiyle geleceğe, onlarla ilgili çok daha farklı bir adımı atacağız. Çünkü bu operasyon öyle lokal değildir. Geneldir ve bunun adımını atacağız. Çünkü Türkiye'de devlete alternatif bir adım atılamaz. Buna müsaade etmeyeceğiz."

Çözüm süreci kardeşlik sürecidir

"Dün bazı uluslararası gazete ve dergiler, adeta düğmeye basılmışcasına, 'Türkiye'de çözüm süreci bitiyor' diye ortak bir ağızla yayın yaptılar. İçeride de bazı medya kuruluşları, bazı kalemler çözüm süreci bitiyor zannıyla adeta avuçlarını ovuşturuyorlar. Biz çözüm sürecini teröre, terör örgütlerine, onların kanlı tuzaklarına kurban etmeyiz. Çözüm süreci, kardeşlik sürecidir ve inşallah Türkiye 77 milyonun kardeşliğini en güçlü şekilde tesis edecektir."

Bunlar vatan hainidir

"Türkiye Cumhuriyeti gerek başbakan olduğum dönemde, gerekse şu anki başbakan ve hükümetimiz, bugüne kadar hiçbir terör örgütüne en ufak bir bu tür destek asla vermemiştir. Hükümetimize, devletimize bu tür iftirayı yapanlar, çok açık ve sert konuşuyorum, alçaktır, bunlar vatan hainidir. Kim bu ifadeleri kullanıyorsa, hukukta bir kaide var: 'İddia sahibi iddiasını ispatla' mükelleftir. Kim hangi iddiayı ortaya atıyorsa, bu iddiasını ispatla mükelleftir. İspat edemiyorsa alçaktır, haindir."

Annalere sesleniyorum: Çocukları kullandırtmayın

33 kardeşimiz öldü. Öldüren Kürt, ölen Kürt. Aynen Suriye, Irak'ta Allahu Ekber diyerek öldürenle ölenlerin durumu.  Annelere diyorum ki huzuru bozan, karanlık ellerde oyuncak olan çocuklarınıza sahip çıkın. Bu terör örgütü de siyasi parti de sizin çocuklarınızın kanı üzerinden hesaplar yapıyor Çocukları kullandırtmayın. Allah'ın izniyle bu uluslararası komplo geldiği gibi gidecek. Mısır, Ukrayna'da yaşanan Türkiye'de yaşanmayacak. 

İnadına barış, inadına kardeşlik

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bundan 20 yıl önceki şartlarda değil, TSK donanımlı, emniyet tecrübeli, hazırlıklı. Sokaklardaki piyonlar ve onların ipini tutan efendileri Türkiye'nin 90'lara dönmesi için yakıp yıkıyor. Hem güvenliği tesis edeceğiz, hem de inadına demokrasi, inadına barış ve kardeşlik diyeceğiz. Kobani'de terör saldırısı bahanesiyle Türkiye'de terör estirenler bu nankörlüğü hiç kimseye yutturamazlar. 

Siyasetin limanı ahlaktır Ana muhalefet liderinin yardımcısı sokak çatışmalarına çağrı yaparsa millet hesap sorar. Türk bayrağı yakılıyor, Atatürk büstleri yıkılıyor, bunlar o malum partiyle iş tutuyor. 

Bütün siyasi partilerimize ilkeli ve ahlaklı olma çağrısı yapıyorum. Biz çözüm sürecini teröre, terör örgütlerinin kanlı tuzaklarına kurban etmeyiz, çözüm süreci kardeşlik projesidir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler