YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan çok sert konuştu
Erdoğan çok sert konuştu
07 Haziran 2012 21:21
Başbakan Tayyip Erdoğan, Beşşar Esad'a sert çıktı. Erdoğan, 'Yaptıkları barbarlık ve zulümdür.' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kofi Annan'ın son yaptığı açıklamalar, artık kendisinin almış olduğu sözün yerine getirilmemiş olduğu istikametindedir. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un BM genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayla artık bu Annan sürecinin bitiğini ima eder gibi bir ifadesi de olmuştur. Bunlar yeni bir sürecin başlayacağının da işaretidir'' dedi.

Başbakan Erdoğan ile Güney Afrika Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Kgalema Petrus Motlanthe yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Açıklamaların öncesinde iki ülke arasında komisyon kurulmasına dair anlaşmaya Erdoğan ve Motlanthe imza koydu.

Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada, Ekim 2011'de Güney Afrika Cumhuriyeti'ne (GAC) gerçekleştirdiği seyahatin ardından bugün de bir çalışma toplantısında bir araya geldiklerini söyledi.

Türkiye ile GAC arasındaki ilişkilerin çok olumlu geliştiğini belirten Erdoğan, 2010 yılında 1,2 milyar dolarlık, 2011'de de dünyadaki krize rağmen 2,4 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçekleştiğini ifade etti. Erdoğan, bu rakamların aslında Türkiye ve GAC'nin potansiyelini yansıtan rakamlar olmadığını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bugün karşılıklı olarak gerek savunma bakanlarımız, gerek enerji bakanlarımız aralarında yaptıkları görüşmelerle inanıyorum ki geleceğe yönelik çok daha önemli adımların, teşebbüslerin olabileceğini, çünkü bizim bu alanların dışında turizm noktasında da karşılıklı atabileceğimiz çok önemli adımlar var. Bilişim teknolojisi alanında atabileceğimiz birçok adımlar var ve buna açık iradeler mevcut. Bunların karşılıklı olarak aramızda değerlendirmesini yaptık. Bakanlarımız kendi aralarında zaten ayrıca görüşmeler yaptılar.

Bölgedeki sorunları aramızda değerlendirme imkanımız oldu. Gerek Suriye'deki gelişmeler, Suriye'yi etkileyen alanlara yönelik değerlendirmelerimiz oldu. Burada da düşüncelerimizin örtüştüğünü görüyorum. Buna yönelik hatta Meksika'da yapılacak olan G-20 Zirvesinde de bizim bunu gündeme getirmek suretiyle orada da dar kapsamlı bir çalışmayı yapma düşüncemizi ben kendilerine de ilettim ve bu konuda önümüzdeki süreçte Rusya Federasyonu'nun yaptığı teklifler var. Bunların değerlendirmesi de tabii bu çalışmaların içinde yer alacaktır.

Aslolan bir an önce Suriye'deki bu acımasızca sürdürülen bu katliamı, adeta soykırıma dönüşmüş olan bu katliamı durdurmaktır. Biliyorsunuz dün Hama'da dün tanklarla, toplarla 100 kişi, bir o kadar yine bugün top, tanklarla vurulmak suretiyle insanlar öldürülüyor. Nitekim gerek Kofi Annan'ın son yaptığı açıklamalar, artık kendisinin almış olduğu sözün yerine getirilmemiş olduğu istikametindedir. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un BM genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayla artık bu Annan sürecinin bittiğini ima eder gibi bir ifadesi de olmuştur. Bunlar yeni bir sürecin başlayacağının da işaretidir. Temennim odur ki insanlık bu noktada el birliği yapar ve bunun neticesinde de Suriye'de atmamız gereken adımları biran önce atar. Burada mazlum insanların, mağdur insanların kurtulmasını da hep birlikte sağlamış oluruz'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler