23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya17 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Çocuklar ölürken bunu seyreden masum değildir
Cumhurbaşkanı Erdoğan Letonya Üniversite'sindeki toplantıda konuşuyor.
Erdoğan: Çocuklar ölürken bunu seyreden masum değildir
23 Ekim 2014 / 16:33 Güncelleme: 23 Ekim 2014 / 17:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "300 bin insanın ölümüne, katledilmesine sessiz kalan dünya şu anda Kobani'de ayağa kalkmış durumda. Peki çok güzel de Dera için neredeydiniz  İdlib, Hama, Humus, oralar yanarken neredeydiniz  Örneğin PKK gibi kanlı bir terör örgütünü umursamayan dünya bir anda IŞİD terör örgütü için ittifak kurabiliyor. İyi de PKK ülkemde 40 binden fazla insanı öldürürken neredeydiniz

"Batı'nın derdi yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tüm Avrupa'ya sığınanların sayısı veya Avrupa'nın kabul ettiklerinin sayısı 130 bin. Şimdi soruyorum, acaba Avrupa bu kadar imkanlara sahip olduğu halde niçin kapılarını bu sığınmacılara açık tutmaz  Niçin onları kabullenmez  Veyahutta 'Ey Türkiye sen 1,5 milyon insanı kabul ettin, bize de ne düşüyor  Biz acaba ne gibi katkılarda bulunabiliriz, biz nasıl destekler verebiliriz' diye her hangi bir derdi Batının yok. Başta Avrupa Birliği de buna dahil."

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

- Bölgede yaşanan acılar elbet burada da hissediliyor. ırak işgalin ardından bir huzura, istikrara kavuşamadı.  IŞİD adlı terör örgütü nereden çıktı? Doğuşu El Kaide'de. Suriye'ye geçti. Palazlandı, güçlendi. Musul hadisesi çok dikkatli bakmak lazım. Maliki ordusu bütün silahlarını bırakıp kaçtı. Bu silahları IŞİD aldı. Bundan sonra operasyonlarını etkin hale getirdi. Bağdat'a 50 km alana kadar geldi. Irak'ın 3'te 1'ine sahip. Bu silahlarla tüm operasyonlarını yaptı.

- Suriye'deki IŞİD'in operasyonlarına baktığımızda aynı şeyi görüyoruz. ABD'nin hava operasyonu kısmen caydırmıştır. Siz hava harekatını kara harekatıyla desteklemezseniz başarılı olamazsınız.

- Ülkedeki mağduriyetleri çok iyi değerlendiren IŞİD Irak'ta çok ciddi bir tehdit oldu. Oradaki halklardan çokça katılım oldu.

- Suriye'deyse uzun yıllardır olan baskı rejimine dostane bir şekilde davrandık. Irak ve

- Suriye'de dediklerimizi dinlemediler. Suriye'de kimyasal silahla, işkencelerde 300 bin insan öldürüldü. Suriye'de 7 milyon insan evini terk etti. Benim ülkemde 1.5 milyon Suriyeli ve Iraklı mülteci var.

- BM'den bize herhangi bir destek geldi mi? Sadece 25 milyon dolar. Bizim harcadığımız rakam 4-5 milyar dolar. Avrupa bu kadar imkana rağmen bu sığınmacılara neden sahip çıkmaz?

- Ya da ey Türkiye sen bu kadar sahip çıktın. Bize ne düşüyor? demedi. Bu çoklu standart. Biz insan öncelikli bir siyasete sahip olmamız hasebiyle kapımızı hep açık tuttuk.

- Irak yönetimi mezhepçiliği körüklerken ne AB ne, BM ABD hiçbir önlem almadı.
Ne zaman IŞİD terör örgütü çıktı petrol kuyularını tehdit etti hemen müdahele ettiler.

- Demek bunların derdi insan değil petrol.

- Batı'nın şirketleri oralara sahiptir.

- Sevgili öğrenciler, bir şey devamlı sizlerin önüne gelecektir.

- Kimyasal silahları gündeme getirirler. Konvansiyonel silahları gündeme getirmezler. G20 zirvesinde şunu söyledim. Kimyasal silahlarla Suriye’de 1600 kişi öldü. Konvansiyonel silahlarla 300 bin kişi öldü. Bunu neden konuşmuyoruz?

-Neticesi ölüm olan silah ne olursa olsun suçtur.

- Kobani diye bir şey tutturdular. Bu Kobani'nin önemi nedir? İçeride sivil yok. ABD'nin attığı silahların bir kısmı IŞİD'in eline geçti.

-Humus yanarken neredeydiniz? PKK gibi kanlı terör örgütünü umursamayanlar 40 bin insanımızı öldürdüğünde neredeydiniz?

- Günde 5 bin insanın öldürüldüğü ülke yoktur. Mısır'da vardır. Yüzde 52'yle oy alan Mursi'yi darbeyle indirdiler. BM'den ses var mı? 5 ülke ne isterse o oluyor. Dünya 5'ten büyüktür.  Birleşmiş Milletler'in reforme edilmesi gerekir. 5'ten büyük olan dünya bunu çözmesi gerekir. İşte siyaset bilimsel temelli çalışmıyor. Siyaseti, ticareti bir kenara bırakın. Çocuklar ölürken bunu seyreden masum değildir.

- Ölenler Ortadoğulu, Müslüman demek tamamen ayrıcalıktır.

- Doğu'nun dramı karşısında Batı'nın tavrı insanlığı yaralıyor. Doğu'nun yaşadığı dramı oradaki insanların yaşamına bağlarsanız bu olmaz.

- 100 yıl öncesine kadar Ortadoğu diye bir tabir yoktu. Yakındoğu diye bir tabir vardı. İnsani, vicdani olarak olaylara baktığımızda Afganistan'ın, Yemen'in sorunu çözülür.

- Afganistan neler çekiyor neler. Her gün her türlü cinayet işleniyor. Orada yabancıların sokağa çıkması çok zor. Şu anda bir oluşum Almanya, Türkiye, ABD ve İtalya olarak belli bir süre kalacağız.

- BM istese samimi davransa dünya barışında çok farklı bir yere gelebiliriz. AB ve ülkeler yaşanan trajediye karşı çıksalar çok daha iyi olabiliriz.

- Umutsuz olmayacağız. Irkçılığa ve din düşmanlığına karşı bir gençlik var. Ben buna çok güveniyorum. Bu gençlerin yeni bir dünya inşa edeceklerine inanıyorum.

- Sosyal medya her şey değildir. IŞİD'in interneti çok iyi kullandığı şekilde insanları etkiliyor. IŞİD bir terör örgütü insanları öldürdüğü bıçak gibi bunu kullanıyor.

- Oralarda yanlış bir şekilde yönlendiriyor. Gördüklerinizi çapraz şekilde sorgulayın. Türkiye'yi bu art niyetli yerlerden takip edenler bizim insani yönümüzü görmeyebilirler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler