YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Ciddi istihbarat bilgileri üzerine maç ertelendi
Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla alakalı da aldığımız bazı ciddi istihbarat bilgileri üzerine, önce bir seyircisiz oynatmayı düşündük ama daha sonra yeni bazı istihbaratlar gelince maçı ertelemeye karar verdik" dedi.
Erdoğan: Ciddi istihbarat bilgileri üzerine maç ertelendi
20 Mart 2016 / 21:42 Güncelleme: 20 Mart 2016 / 22:22

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlerin sorularını yanıtladı.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

CİDDİ İSTİHBARAT BİLGİLERİ ÜZERİNE MAÇ ERTELENDİ

Bu süreç bu kararlılıkla devam edecek, yani buradan asla taviz vermemiz mümkün değil. Ankara'da yaşananlar var. İstanbul'da yaşananlar var.

İşte en son şu anda Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla alakalı da aldığımız bazı ciddi istihbarat bilgileri üzerine, önce bir seyircisiz oynatmayı düşündük ama daha sonra yeni bazı istihbaratlar gelince, bu istihbaratla ön alınan bilgilerle örtüştüğünü görünce, bunu her iki kulübün başkanlarıyla da arkadaşlarımız görüşmek suretiyle, 'bunu ileri bir tarihe erteleyelim' dediler ve böylece bu maçı da ileri bir tarihe ertelemiş olduk.

ÇÖZÜM SÜRECİ İSTİSMAR EDİLDİ

Bu iyi niyet, ne yazık ki ciddi manada istismar edildi ve o süreç içerisinde ülkemize ciddi manada bir silah girişi oldu. Çünkü bizim sınırlar biliyorsunuz, çok çok uzun. Sadece Suriye sınırı 911 kilometre. Irak sınırına bakıyorsunuz, Irak sınırı hakeza 350 kilometre, İran sınırı var, bütün buralardan girme şansı var.

Bunu da bunlar bu şekilde değerlendirdiler. İşte şimdi bu bütün operasyonlar yapılırken, evlerin bodrumlarından olsun, rögarların altından nasıl silahlar çıktığı, hepsi şu anda ortaya çıkıyor. O bakımdan bu operasyonların faydası çok fazla oldu.

2002 VEYA 2003'ÜN BAŞINDA TÜRKİYE'NİN BAŞINDA ERDOĞAN MI VARDI?

Dikkat edin ülkemizde de dünyada da işte 'Erdoğan gitmeden Türkiye'ye istikrar gelmez' diyorlar. Ya tamam da şimdi Erdoğan'ın gitmesi veya gitmemesi... Peki 2002'nin sonunda veya 2003'ün başında Türkiye'de Erdoğan'ın başında olduğu bir iktidar mı vardı  Yoktu. Peki Türkiye neredeydi  Veren el miydi, alan el miydi  Alan eldi.

Öyle mi  Delikli paraları arıyorduk, acaba bize birileri borç verir mi  Bunu arıyorduk ama vermiyorlardı. Böyle bir durumdaydık.

SCHENGEN BİZİM ASLINDA ÇOKTAN HAKKIMIZ

Schengen konusu bizim aslında çoktan hakkımız. Bizim Avrupa Birliği'ne fiili müracaatımız 1959'dur, resmi 1963'tür ve bu süreç içerisinde bize her zaman çalım attılar. Hiçbir zaman samimi davranmadılar. Şu anda da samimi davranmıyorlar.

HAVALİMANINI BOMBALADILAR

Bakıyorsunuz Hakkari'ye biz havalimanını yaptık. Bunlar havalimanını bombalıyor ya. Şimdi bunlara nasıl bir yaklaşım sergileyeceksiniz  Yani bunlara vatansever demek mümkün mü  Milliyetperver demek mümkün mü?  Yani bunlar 'Kürt vatandaşlarımızı seviyor' demek mümkün mü  Bunlar benim Kürt kardeşlerimin düşmanı ya. Sevmek diye bir şey yok.

Sevmek diye bir dertleri olsa, bizim 2 senede bitireceğimiz havalimanını, bize 4 senede, 5 senede bitirttiler. Çünkü müteahhit firmaları devamlı tehdit ettiler.

Biri gitti, biri geldi, biri gitti, biri geldi. Duble yollar yapıyoruz, bölünmüş yollar yapıyoruz, müteahhitlerini tehdit ediyorlar. Bunları yaptılar ama biz buna rağmen 'yapacağız' dedik ve yaptık.

BİZ GÜÇLÜ OLMAYA MECBURUZ

Biz güçlü olmaya mecburuz. Çok çalışacağız, çok gayret edeceğiz. Şu anda kişi başına milli gelirimiz 10 bin dolarsa bu rakam, bizim bir defa hedefimiz neydi  İlk etapta 15 bin dolar, ardından 2023 bunu 25 bin dolara çıkarmamız lazım. 25 bin dolara çıkaracağız göreceksiniz dengeler o zaman çok daha farklı olacak.

YATIRIMIN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN PARAYI UCUZA MAL ETMENİZ LAZIM

Amerika'ya baktığımız zaman nedir onlarda faiz oranı  0,50 o da yeni, 0,25'ti, 0,50'ye çıkardılar. Japonya'ya bakıyorsunuz, eksi. Avrupa'ya bakıyorsunuz, işte 1, 2, buralarda. Şimdi buralarda bu denli faiz düşükse, bizde faiz, komisyonlarını da ilave ederseniz, yüzde 15 yüzde 16'lara çıkıyor. Bu ne demektir?  

Siz bu ülkede yatırımın önünü kesiyorsunuz, yatırım yaptırmayacaksınız, yatırım yaptırmazsınız. Çünkü girişimci yatırım yapabilmesi için parayı ucuza mal etmesi lazım. Eğer parayı ucuza mal edemezse yatırım yapması mümkün mü?  Değil.

PARAYI ASIL KAZANAN FİNANS SEKTÖRÜDÜR

Reel sektörle finans sektörünün arasındaki dengelere baktığımız zaman, dikkat edin, burada enteresan bir değişiklik var. Parayı asıl kazanan neresidir?  Finans sektörüdür. En çok parayı finans sektörü kazanır, reel sektör değil.

Ben de böyle konuştuğum zaman tabi finans sektörü bundan rahatsız oluyor, 'sen bize düşman mısın ' diye. Hayır ben size düşman değilim. Ben ülkemde reel sektör için finans sektörünün bir kaldıraç görevi görmesini istiyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler