YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: CHP zaten anayasa komisyonundan çekildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "CHP'nin tutumu üzerinde fazla konuşmaya gerek yok zaten CHP Anayasa Mutabakat Komisyonu'ndan çekilmedi mi?" diye konuştu.
Erdoğan: CHP zaten anayasa komisyonundan çekildi
29 Şubat 2016 / 16:04 Güncelleme: 29 Şubat 2016 / 17:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Vattara ile ortak basın toplantısında konuştu.

SURİYE GENELİNDE BİR ATEŞKES YOKTUR!

Suriye'nin bütününde bir ateşkesin söz konusu olmadığını ifade edebilirim. Temennim odur ki, bunun geneline yaygınlaşmasını hep birlikte görelim. Fakat Suriye'nin genelinde şu anda ateşkes yoktur ve orada yine aynı şekilde saldırılar, mevzi mevzi ne yazık ki devam etmektedir.

CHP'nin tutumu üzerinde fazla konuşmaya gerek yok zaten CHP Anayasa Mutabakat Komisyonu'ndan çekilmedi mi? Belki Meclis Başkanımızın son mektubu onlarda farklı bir düşünce meydana getirmiş olabilir.

FİLDİŞİ SAHİLİ MODERN DÜNYANIN AFRİKA'DAKİ MERKEZİDİR

Bu ziyareti gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içindeyim. Kendilerini tebrik ediyorum. Yüzde 54'e yakın bir oyla seçilmişlerdi, bu defa yüzde 84'le seçilmiş olmaları sebebiyle gerçekten kendileri açısından bir demokrasi zaferidir. 

Demek ki, Fildişi Sahili halkı Vattara'yı gönlüne yerleştirmiş, gönlüne asmış ve ikinci kez kendilerini Cumhurbaşkanı seçmiştir. Bundan sonraki süreç Fildişi Sahilleri'nin modern dünyanın Afrika'daki önemli merkezlerinden olması istikametindedir.

Bugün kendisiyle siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel kurumları görüşme fırsatı bulduk. Gerek Afrika'da, gerekse bölgemizdeki bütün terörle mücadeleye yönelik konuları da ele aldık.

SURİYE VE IRAK'TAN 3 MİLYON MÜLTECİ GELDİ

Dünya bu noktada ciddi sıkıntıları yaşıyor. Afrika'da yaşananlar belli, bizim bölgemizde yaşananlar çok daha ileri boyutta. Mülteci konusunda dünya bir başka sıkıntıyı yaşıyor. Mülteci akınının da en yoğun olduğu Türkiye ne yazık ki Türkiye. 

Şu anda Suriye ve Irak'tan ülkeme olan mülteci akını 3 milyondur. Onları misafir ediyoruz. Biz onlara kapımızı Batılı ülkeler gibi kapamıyoruz da. Onların mali imkanları bizden çok daha iyi. Ama onlar kapılarından içeri sokmuyorlar. Girenler öyle ya da böyle giriyor.

FİLDİŞİ SAHİLİNE ADETA İKİNCİ EVİMİZE GELDİK

Tabii buraya gelmeden önce arkadaşlarımla da bir istişare ederken Fildişi Sahili halkının ne deneli konuksever, ne denli sıcak olduğunu duymuştum dedim. Dün akşam geldiğimiz andan itibaren de gerçekten biz Fildişi Sahili'nde adeta ikinci evimize geldik. Bu ziyaret diplomatik ilişkilerimizin kurulduğu 1964'ten bu yana gerçekleşmiş olan önemli bir ziyarettir.

SAVUNMA SANAYİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASINI İMZALADIK

Sayın Vattara'nın ülkemizi ziyareti kapsamında birçok konularda istişarelerde bulunduk. Az önce imzalar atıldı. Çifte vergilendirmeyi ve vergi kaçakçılığına engel olmak için anlaşmayı imzaladık. 

Yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasına ilişkin anlaşmayı, savunma sanayi işbirliği anlaşmasını imzaladık. Savunma sanayi sektöründe artık Türkiye çok ciddi bir gelişim içerisindedir, bu konuda paylaşabileceğimiz çok şey var. Sağlık ve tıp işbirliğiyle ilgili anlaşmaları imzaladık. 

Dışişleri Bakanlığı arasında işbirliği yapılmasına ilişkin mutabakat muhtırası, karşılıklı arsa tahsislerine yönelik imzalar atıldı. Her iki ülke de şanına yakışır birer büyükelçilik binasına kavuşacaktır. Şehircilik alanına yönelik olarak işbirliği yapıldı, her türlü kadastral çalışmalarda adımlar atabiliriz.

İMZAYI ATMAK KOLAY, ASLOLAN TAKİP ETMEKTİR

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti Hükümeti arasında ikili işbirliği zaptı ki, bu TİKA protokolüdür. Son olarak telekomünikasyon düzenleme kurulları arasında mutabakat zaptı imzalandı. Bu ziyaretimiz vesilesiyle imzaları atarken, imzayı atmak kolay, aslolan bundan sonra bu işin takibidir. Bunları hayata geçirmektir. İmzayı at, rafa koy, sümenaltı et. Böyle çalışma olmaz. Yapacağımız çalışma birinci derecede bakan arkadaşlarımızın bu imzaları takip etmeleridir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler